Dolar 33,0379
%0.66
Euro 36,0212
%0.49
Altın 2.561,910
%0.49
Bist-100 11.065,00
%0.37

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Karamollaoğlu'ndan 'adalet' vurgusu ve 15 Mayıs mesajı

Karamollaoğlu'ndan 'adalet' vurgusu ve 15 Mayıs mesajı

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi'nin Lider Buluşması programında konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Adalet mülkün temelidir. Şu anda ne adalet var ne liyakata önem veriliyor. Bunun için hiçbir problem çözülememiş. İttifak ediyoruz, 15 Mayıs’ta ilk atılacak adımlar bunlar. Adaletin tesis edilmesi, liyakata önem verilmesi ve yandaşlara hiçbir şeyin peşkeş çekilmemesi” dedi.

  • Ege Postası
  • 19.03.2023 - 20:54
  • Güncelleme: 19.03.2023 - 21:02

BERİVAN KAYA/EGEPOSTASI- İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi beşinci gününde 6’lı Masa’nın liderlerini ağırladı. 

CHP Genel Başkanı ve 13. Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal bir araya geldi.  İYİ Parti’yi ise Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özlale temsil etti. 

Millet İttifakı Başkanlar Buluşmasına, Millet İttifakı Genel Başkan Yardımcıları, CHP PM üyeleri, CHP İzmir milletvekilleri, belediye başkanları, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve üst düzey bürokratlar katılım sağladı. 

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu kongrede yaptığı konuşmada, “Sayın Cumhurbaşkanı adayımızı İnşallah 15 Mayıs’tan itibaren de Cumhurbaşkanımızı ve mesai arkadaşlarımız genel başkanlarımızı da selamlıyorum. 100 yıl öncesinde İzmir 1. İktisat kongresi gerçekleşmiş ve o zaman da o kongreyi tertip eden başta Mustafa Kemal ve arkadaşlarını saygı, sevgi ve minnet ile anıyorum. 1 ayı geçti yüz yılın felaketi olarak adlandırılan deprem felaketini yaşadık. Cenabı Hak bir daha böyle bir acıyı ülkemize ve insanımıza yaşatmasın” dedi.

“MİLLET AYA GİDİYOR BİZ…”

Birinci iktisat kongresinin maddelerini mutlaka bulun ve okuyun; 9 madde öne çıkmış, 12 başlık var, bunları okumakta fayda var. O kongreden sonra Türkiye’de ciddi bir hamle başlamış; Osmanlının son dönemlerinde bir takım iktisadi faaliyetler başlamış olsa da bunlar ülkemizi ayağa kaldıracak şekilde değildi.  2. İktisat Kongresinden sonra hangi fabrikalar kurulacak, hangi finans kuruluşları gerçekleşecek bunlar şekillendi. Bence şu an Türkiye’de yapılması gereken en önemli konu Uçak üretimidir, o dönemde de uçak fabrikasın temeli atılmış imalata başlamış ama şu an neredeyiz havanda su dövüyoruz. Üzülerek bunu söylüyorum, ya uçmayın deniyor ya millet aya gidiyor, biz bir yerden bir yere ülkemizde giderken başkasının ürettiği uçakla gidiyoruz” dedi. 

15 MAYIS’TA İLK ATILACAK ADIMLAR 

Temel Karamollaoğlu adalet ve liyakat vurgusu yaparak, “Bir ülkede adalet olmazsa da hiçbir şey yapamazsınız, bir ülkede adalet, ahlaki ve manevi değerler yoksa huzur olmaz. Her şeyin başında adaletin tesisi gelir, devlet adalet üzerine tesis edilir. Adalet mülkün temelidir. Şu anda ne adalet var ne liyakata önem veriliyor. Bunun için hiçbir problem çözülememiş. İttifak ediyoruz, 15 Mayıs’ta ilk atılacak adımlar bunlar. Adaletin tesis edilmesi, liyakata önem verilmesi ve yandaşlara hiçbir şeyin peşkeş çekilmemesi. Her konuda ülkemizin kalkınmasını hedef olarak seçmeliyiz. Biz cumhuriyet tarihinde hiç atılmamış bir adım attık. Çok farklı düşüncelere sahip olan 6 siyasi parti bir araya geldik ve ortak mutabakat sağladık. Bunun önünüzdeki yıllarda ne kadar önemli olduğunu yaşayarak göreceğiz” ifadelerine yer verdi.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.