Dolar 33,0413
%-0.11
Euro 35,9402
%-0.6
Altın 2.549,540
%-1.98
Bist-100 11.156,00
%0.15

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Davutoğlu'ndan tüm siyasilere 'mal beyanı' çağrısı

Davutoğlu'ndan tüm siyasilere 'mal beyanı' çağrısı

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi, Liderler Buluşması programında siyasilere mal varlığı beyanı çağrısında bulunan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu "Mutabakat metnimize ve 6 lidere güvenerek çağrıda bulunuyorum. Tüm siyasiler mal varlığı beyanında bulunmalıdırlar. Kimin nerede malı mülkü varsa, kimin yakınlarının üzerinde malı varsa açıklanmalıdır. Ben bu çağrıyı ilk önce kendi üzerimden yaptım. Kimse merak etmesin, siyasi ahlak kanunu mutlak çıkacak” dedi.

  • Ege Postası
  • 19.03.2023 - 20:17
  • Güncelleme: 19.03.2023 - 20:28

BERİVAN KAYA/EGEPOSTASI- İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi beşinci gününde 6’lı Masa’nın liderlerini ağırladı. 

CHP Genel Başkanı ve 13. Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal bir araya geldi.  İYİ Parti’yi ise Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özlale temsil etti. 

Millet İttifakı Başkanlar Buluşmasına Millet İttifakı Genel Başkan Yardımcıları, CHP PM üyeleri, CHP İzmir milletvekilleri, belediye başkanları, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve üst düzey bürokratlar katılım sağladı. 

6'LI MASA EN BÜYÜK TOPLUMSAL BARIŞ PROJESİDİR 

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu kongrede yaptığı konuşmada, “İzmir bizim milletimizin ufuk şehridir. İzmir’in tarihiyle milletimizin tarihi karıştırılamaz. Bir masa etrafında toplandık. Biz bu nesillerin önünü kapatmak isteyenlerin aksine önlerini açmak için 6 siyasi parti bir araya geldik. 6'lı masa 200 yıllık modernleşme tarihimizin en büyük toplumsal barış projesidir. Mutlaka başarılı olacağız” dedi. 

SİYASİLERE 'MAL BEYANI' ÇAĞRISI 

İktisadın ikliminin hukuk ve ahlak olduğunu belirten Davutoğlu, “Bunların egemen olmadığı ortamda en doğru iktisat  politikalarını uygularsanız bugün yaşananlar ortaya çıkar. Toplumu tekleştirmeye çalışanlara karşı toplumu birleştiren bir hareketiz biz. Güven duyacak işçi, çiftçi. İstemediğini banka kredilerine boğan isteğine kredi çıkaran hukuksuz bir dönem var. Siyasal ahlak yasasını meclise getirmiştik. Altı siyasetçinin metninin ruhu, siyasal ahlaktır. Eğer hesap vermeye hazır olmayan bir topluluk ülkeyi yönetiyorsa, karşı karşıya olduğumuz sorun ekonomik politik bir sorundur. Bu metnimizin ruhu siyasi ahlaktır. Mutabakat metnimize ve 6 lidere güvenerek çağrıda bulunuyorum. Tüm siyasiler mal varlığı beyanında bulunmalıdırlar. Görev yaptıkları süreçte kendi gelirleri ile sahip olduğu mal arasında izah edilemeyecek artık varsa bu artış hazineye intikal ettirilmeli ve gazi, şehit yakınlarına  engellilere verilmelidir. Kimin nerede malı mülkü varsa, kimin  yakınlarının üzerinde malı varsa açıklanmalıdır. Ben bu çağrıyı ilk önce kendi üzerimden yaptım. Kimse merak etmesin, siyasi ahlak kanunu mutlak çıkacak. Bizler iktidara geldiğimizde,iktidar temsilcileri mal mülk ve servetini asla artıramayacak” ifadelerini kullandı.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.