Dolar 33,0519
%0.7
Euro 36,0345
%0.53
Altın 2.568,010
%0.73
Bist-100 11.065,00
%0.37

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Erdoğan: Benim vatandaşım bunlara 14 Mayıs'ta oy vermeyecek

Erdoğan: Benim vatandaşım bunlara 14 Mayıs'ta oy vermeyecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Son yıllarda milletçe zorlu sınamalardan geçtiğimiz bir gerçektir. Covid-19 salgını sebebiyle iki yıl sıkıntı çektik. Tam bu badireyi aşmışken kendimizi, faiz-kur-enflasyon şer üçgenine sıkıştırılarak taviz vermeye zorlandığımız bir başka mücadelenin içinde bulduk. Bu sıkıntının da üstesinden gelirken asrın felaketi 6 Şubat depremlerinin yıkıntıları arasında kaldık. Aşırı yağışların sebep olduğu seller, deprem bölgemize felaket üstüne felaket yaşattı” dedi.

  • Ege Postası
  • 19.03.2023 - 16:05
  • Güncelleme: 19.03.2023 - 22:31

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Bandırma Eti Maden Bor Karbür Üretim Tesisi Açılış Töreni'nde konuştu. Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Bu tesis sayesinde Türkiye, sadece sahip olduğu bor madeninin katma değerini yükseltmekle kalmıyor. Aynı zamanda ülkemiz, dünyanın en sert üçüncü malzemesinin üretiminde ve satışında önemli bir oyuncu haline geliyor. Bugünkü açılışımızın önemi, tesisin yatırım ve üretim rakamlarının ötesinde, ülkemize sağladığı stratejik katkıyla ilgilidir. Nadir toprak elementleri konusunda iyi bir rezerve sahibiz. Eskişehir’de keşfettiğimiz 694 milyon tonluk nadir toprak elementi rezervimizi, yıllık bin 200 ton cevher işleyecek bir tesisle kazanca dönüştüreceğiz.

“KENDİMİZİ, FAİZ-KUR-ENFLASYON ŞER ÜÇGENİNE SIKIŞTIRILARAK TAVİZ VERMEYE ZORLANDIĞIMIZ BİR BAŞKA MÜCADELENİN İÇİNDE BULDUK”

‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonuyla ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına çıkarma hedefimize sıkı sıkıya bağlıyız. Ne küresel sağlık ve güvenlik krizleri ne yaşadığımız afetler ne de önümüze çıkartılan diğer engeller bizi bu hedeften uzaklaştırabilir. Son yıllarda milletçe zorlu sınamalardan geçtiğimiz bir gerçektir. Covid-19 salgını sebebiyle iki yıl sıkıntı çektik. Tam bu badireyi aşmışken kendimizi, faiz-kur-enflasyon şer üçgenine sıkıştırılarak taviz vermeye zorlandığımız bir başka mücadelenin içinde bulduk. Bu sıkıntının da üstesinden gelirken asrın felaketi 6 Şubat depremlerinin yıkıntıları arasında kaldık. Aşırı yağışların sebep olduğu seller deprem bölgemize felaket üstüne felaket yaşattı. Depremlerde ve sellerde yitirdiğimiz canların acıları yüreklerimizi yakıyor.

“BİR YANDAN DEPREMİN ENKAZINI KALDIRIYOR, DİĞER YANDAN GEÇİCİ BARINMA ALANLARINI KURUYORUZ”

Biz, bugüne kadar önüne çıkan hiçbir tehdide, maruz kaldığı hiçbir saldırıya, yaşadığı hiçbir zorluğa teslim olmamış, hepsine karşı da inançla ve cesaretle direnmiş bir milletiz. Bugün de öyle yapıyoruz. Bir yandan depremin enkazını kaldırıyor, diğer yandan geçici barınma alanlarını kuruyor, öte yandan kalıcı konutların inşasına başlıyoruz. Yaşanan sarsıntıların yol açtığı huzursuzluk yüzünden başka yerlere giden insanlarımız yavaş yavaş şehirlerine dönüyor.

“BİR YIL İÇERİSİNDE KALICI KONUTLARI DA BİTİRECEĞİZ”

Deprem bölgelerinde vatandaşlarımdan bir yıl izin istedim. Bize bir yıl müsaade edin. İnşallah biz, bir yıl içerisinde kalıcı konutları da bitireceğiz. Çadırkentten konteynerkentlere, bunlarla birlikte prefabrik kentler yapıyoruz. Derdimiz, vatandaşlarımızı açıkta bırakmamak. 

Dolaştığımız deprem kentlerinde vatandaşlarımın şu ifadeleri sorumluluğumuzu artırıyor. ‘Baba, bizi bunlara bırakma.’ Mümkün mü? Biz, bunların ne yapacağını gayet iyi biliyoruz. Bunlara benim vatandaşım, insanım bırakılabilir mi? Bunların derdi başka. Biz can derdindeyiz, onlar mal derdinde.

“TÜRKİYE'NİN BİR KISMINDA YAŞANAN SIKINTI İÇİN ÜLKENİN TAMAMIYLA GÜÇLÜ OLMASI ŞARTTIR”

Altyapısıyla üstyapısıyla yeni, güvenli yerleşim yerleri kurarak Türkiye Yüzyılı’na doğru yürümeyi sürdüreceğiz. İşte bunlar onlarla uğraşırken bakın biz ne ile uğraşıyoruz. Bor madeniyle alakalı, onun çeşitlendirilmesiyle; aramızdaki fark bu. Bütün bunları başarana kadar bize durmak, dinlenmek haramdır. Türkiye'nin bir kısmında yaşanan sıkıntı için ülkenin tamamıyla güçlü olması şarttır. Deprem bölgesindeki şehirlerimizi ayağa kaldırırken diğer şehirlerimizi ihmal etmiyoruz.

“KÜTAHYA'DA 5 BİN TON KAPASİTELİ YENİ BİR BOR KARBÜR TESİSİ KURACAĞIZ”

TOGG ön siparişleri alınmaya başladı, rekor bir talebe ulaştı. Ay sonundan itibaren teslimatları gerçekleştireceğiz. Buradan elde ettiğimiz tecrübe ile Kütahya'da 5 bin ton kapasiteli yeni bir bor karbür tesisi kuracağız. Durmak yok, yola devam. Karadeniz'de keşfettiğimiz gazı milletimize sunma çabalarımız bunlardan biridir. 

Ana muhalefet, yanındakilerle beraber Akkuyu Nükleer Santrali’ni gezmek istiyorlar, geziyorlar, 'Çok güzel' diyorlar. Geldikten sonra 'Yaptırmayacağız' diyorlar. Bu nasıl kafadır? Ben, milletime şikayet ediyorum. Sevgili halkım; işte o ana muhalefet ve yanındakiler… Bu ülkede yarın, inanın onların iktidarında olduğu gibi elektrikler yine kesilir. Benim vatandaşım bunlara 14 Mayıs'ta oy vermeyecek.”

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.