Dolar 32,2281
%0.15
Euro 34,9612
%0.33
Altın 2.422,460
%0.52
Bist-100 10.708,00
%-0.78

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
CHP Lideri İzmir’den açıkladı: Millet İttifakı’ndan 4 ayaklı strateji

CHP Lideri İzmir’den açıkladı: Millet İttifakı’ndan 4 ayaklı strateji

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi beşinci gününde 4 stratejiden bahseden CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ‘’İkinci yüzyılı birlikte inşa edeceğiz. İşimizin çok kolay olduğunu düşünmeyin. Öyle bir düzen kuralım ki kim iktidara gelirse gelsin Türkiye bu krizlerle karşı karşıya kalmasın. Türkiye'nin yeniden inşası için 4 ayaklı bir stratejiden bahsedeceğim” dedi.

  • Ege Postası
  • 19.03.2023 - 19:10
  • Güncelleme: 19.03.2023 - 22:50

BERİVAN KAYA/EGEPOSTASI- İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi beşinci gününde 6’lı Masa’nın liderlerini ağırladı.

CHP Genel Başkanı ve 13. Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal bir araya geldi.  İYİ Parti’yi ise Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özlale temsil etti.

Millet İttifakı Başkanlar Buluşmasına Millet İttifakı Genel Başkan Yardımcıları, CHP PM üyeleri, CHP İzmir Milletvekilleri, Belediye Başkanları, Meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve üst düzey bürokratlar katılım sağladı.

4 AYAKLI STRATEJİ

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu açıklamasında, ‘’İkinci yüzyılı birlikte inşa edeceğiz. İşimizin çok kolay olduğunu düşünmeyin ama birinci yüzyılın kongresinde de o dönemin liderleri de kolay olmadığı biliyordu. Zor zamanlardan geçtiğimizin farkındayım. Bugüne kadar büyük sıkıntılar çektiğinizi biliyorum. Öyle bir düzen kuralım ki kim iktidara gelirse gelsin Türkiye bu krizlerle karşı karşıya kalmasın. 4 ayaklı bir stratejiden bahsedeceğiz” dedi.

BİRİNCİ AYAK DEMOKRASİ 

 Birinci ayak, güçlü bir demokrasi olduğunu belirten CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Dünyaya baktığımızda kişi başına gelirin en yüksek olduğu ülkelerin tümünde güzel bir demokrasi anlayışı var. Biz de demokrasimizi geliştirmek kuvvetler ayrılığını güçlendirmek zorundayız. Demokrasinin gelişmediği bir yer gelişmemiştir. Sağlıklı işleyen bir demokraside denetlenmeyen hiçbir kurum yoktur.  Özgür medya. Özgürlüğün olmadığı yerde demokrasi olmaz. Bunun altyapısının sağlanması gerekir. Demokrasi dediğimiz işin özünde her gücün mutlaka denetlenebilir olması gereklidir. Demokraside işin özünde denetim vardır. Bunu mutlaka hayata geçirmek gerekiyor. Siyasi kurumun halkın hesap vermesi gerekir. İktidar halka hesap veremiyorsa orada demokrasi yoktur" dedi.

SİYASİ ETİK KANUNU ÇIKACAK

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e geçilirken Ulusal Vergi Konseyi kuracağını belirten Kılıçdaroğlu, “Demokrasinin varlığı halktan toplanan vergilerin halka verilmesidir. 85 milyondan toplanan vergilerin nerelere harcandığını bütün Türkiye’de işsizinden emekçisine sanayicinse kadar herkes bilecek. Bunun taahhüttü yaptık. Sağlıklı işleyen demokrasilerde siyasi kurumun lekelenmemesi vardır. Siyasi Etik Kanunu çıkaracağız. Eğer siyaset ahlak zemininde yürürse pek çok sorun çözülür siyasetçi ile halk arasındaki güven sarsılması siyasi etik yasasının olmamasından ötürü” dedi.

TBMM’YE YENİ KOMİSYON: BAŞKAN ANA MUHALEFETTEN

İkinci ayağın üreten Türkiye olacağını aktaran CHP lideri Kılıçdaroğlu,  “Her alanda üreten bir Türkiye. Kaynaklarımız var, ovalarımız, dağlarımız var.  Biz katma değeri yüksek ürün üretmek zorundayız. Katma değeri yüksek ürün üreten bir Türkiye’yi inşa etmek zorundayız. Bunun yolu üniversitelerin bilgi üretmesi sanayicinin o bilgiyi kullanmasıdır. Bugün bilgi ekonomisine sahip olan ülkeler üretiyor. Milet İttifakı iktidarında biz başkalarının pazarı değil üreten ve dünyaya mal ihraç eden bir ülke olacağız. Halkta toplanan vergilerin nerelere harcandığını halk bilecek. Harcanan paraların sağlıklı bir şekilde hesabının verilmesi lazım. Bunun için 6 lider oturduk tartıştık ve TBMM’de kesin hesap komisyonu kuracağız. Kaynakların nereye harcandığının hesabı verilecek. Kesin Hesap Komisyonu Başkanı ana muhalefet partisinden olacak” dedi.

“TÜRKİYE’DE SOSYAL DEVLET BÜYÜK YARA ALDI”

Güçlü Sosyal devleti üçüncü ayak olarak aktaran Kılıçdaroğlu, “3’üncü ayağımız güçlü bir sosyal devleti inşa edeceğiz. Güçlü bir sosyal devleti inşa edemezseniz istediğiniz kadar üretin. Orada huzurunuz da olmaz. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği güzel bir Türkiye’yi demokrasi ile sosyal devlet ile yeniden inşa edeceğiz. Bugün Türkiye’de sosyal devlet büyük bir yara almış durumda. Son 5-6 yılda Türkiye’de alt gelir gruplarından bir avuç zengine milyarlar aktarılıyor. Bunu düzeltmek Millet İttifakı’na nasip olacak. Aile Destekleri Sigortası’nı da hayata geçireceğiz. Her ailenin her bireyi güvenli olacak. İnsan onuruna yakışır bir düzen inşa edeceğiz” dedi.

“DEĞİŞİME ÖNCÜLÜK YAPAN TÜRKİYE”

Sürdürülebilirliğin altını çizen Kılıçdaroğlu, “4’üncü ayak sürdürülebilirlik. Demokrasi getirdiniz, ürettiniz, sosyal devleti inşa ettiniz ama durduğunuz zaman geri gidersiniz. Siz değişime ayak uydurmak zorundasınız. Sürdürülebilirliğin anahtarı devlette liyakattir. Değişime ayak mı uyduracağız, öncülük mü yapacağız? Biz yapalım onlar bizi izlesin. Değişime öncülük yapan bir Türkiye, gerektiğinde dünyada öncülük yapar. Biz bu Türkiye’yi inşa etmek istiyoruz” dedi.

“BİLGİ, TEKNOLOJİ ÜRETEN TÜRKİYE”

21. Yüzyılın bilgi ve teknoloji yüzyılı olduğunu hatırlatan CHP Lideri ,”Herkes üretim zincirinin halkası olacak. Herkesin ürettiği Türkiye dışarıya el avuç açmayan Türkiye’dir. 21’inci yüzyılda neyi nasıl üreteceğimizi iyi bilmek zorundayız. 21’inci yüzyılın ekonomisi artık bir sanayi değil bilgi ekonomisi. Eğitimin merak duygusunu büyütmesi gerekir. Merak duygusunu büyütüyorsa Türkiye’de sürdürülebilirliğin önünü açarsınız. Çocuklarımız neyi merak ediyorlarsa araştırabilecekleri alanlar açacağız.  Hangi ülke bilgi üretirse o ülke kalkınır. Bilgi üniversitelerde üretilir. Bizim iktidarımızda üniversitelerde her türlü düşünce özgürce karşılanacak. Hiç kimse farklı düşündüğü için atılmayacak. Üniversitelerin ürettiği bilgiler sanayici tarafından elle tutulur hale getirecek. Bilgi üreten teknoloji üreten Türkiye hedefini gerçekleştireceğiz” ifadelerine yer verdi.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.