Dolar 33,0413
%-0.11
Euro 35,9402
%-0.6
Altın 2.549,540
%-1.98
Bist-100 11.156,00
%0.15

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
İYİ Partili Özlale'den 'deprem' tepkisi

İYİ Partili Özlale'den 'deprem' tepkisi

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi'nin Liderler Buluşması programında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener adına konuşma yapan İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlere dikkat çekerek, “Temel sorumluluğu vatandaşa değil piyasaya duyan bu devlet yaşatmaz, yaşatamayacaktır” dedi.

  • Ege Postası
  • 19.03.2023 - 20:35
  • Güncelleme: 19.03.2023 - 20:35

BERİVAN KAYA/EGEPOSTASI- İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi beşinci gününde 6’lı Masa’nın liderlerini ağırladı. 

CHP Genel Başkanı ve 13. Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal bir araya geldi. İYİ Parti’yi ise Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özlale temsil etti. 

Millet İttifakı Başkanlar Buluşmasına, Millet İttifakı Genel Başkan Yardımcıları, CHP PM üyeleri, CHP İzmir milletvekilleri, belediye başkanları, Meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve üst düzey bürokratlar katılım sağladı. 

YETİŞMİŞ KAYNAKLAR DIŞ GÜÇLERE HEDİYE EDİLDİ 

Programda İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener adına konuşma yapan İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale, beyin göçüne dikkat çekerek, “Cumhuriyetin yetiştirdiği binlerce kişi siyasi istikrarsızlık, hukuksuzluk, adaletsizlikle Batı ülkelerine göç ettiler. ‘Varsın gitsinler’ diyen iktidar, bu ülkenin yetişmiş kaynaklarını dış güçlere hediye etti. İktidar, bu emek gücünü durduracak hiçbir şey yapmadığı için bu yüzyılda Batı’nın teknolojik ve ekonomik hakimiyetini mümkün kaldı. Burada 100 yıl önce iktisat kongresini düzenleyen bağımsızlıkçı ruh, ülkeyi ileriye götürecek adımların farkına varmış. Cumhuriyetin en büyük kazançlarından biri dünyanın her yerinde çalışabilecek insanlar yetiştirmek oldu ama maalesef onları elimizde tutamıyoruz” dedi. 

PİYASAYA KARŞI SORUMLULUK DUYAN DEVLET YAŞATMAZ 

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerden bahseden Özlale, “Depremde binlerce insanın evi yıkıldı, şehrini terketti. Köyler ve kasabalar enkazın altında kaldı. Temel sorumluluğu vatandaşa değil piyasaya duyan bu devlet yaşatmaz, yaşatamayacaktır. Asıl sorumluluğu yaşatmak olan devletin, enkaz altında kalan ve yıkılan kentleri yaşatacak, acıyı azaltacak gücü yok. Yeniden daha iyisini inşa edeceğiz. Kadınlarımız, çocuklarımız ve bebeklerimiz için yeniden ve daha iyisini inşa edeceğiz. Bir zamanlar, ses, renk, ışık olan kentler kocaman enkazın altında kaldı” ifadelerini kullandı. 

HERKESİN KAZANACAĞI BİR ÜLKE SÖZÜ  

Dünyadaki değişimi yönetmek zorunda olduğumuza dikkat çeken Özlale, “Dünyadaki değişimi öngörmek değil bu değişimi görmek ve yönetmek zorundayız. Toplumsal sözleşmenin en büyük temeli yaşatmaktır. Devleti yaşatmak zorundayız. Kaliteli bir eğitime erişimin sağlanması yoksullukla mücadele ve kalkınmada en temel amacımızdır.  O yüzden küresel eğilimleri okuyan ve ona göre politikalar üreten bir devlet olmamız gerekir. Size yeni bir devlet anlayışının sözünü veriyoruz. Hangi inanca sahip olurlarsa olsunlar, hangi ailede olurlarsa olsunlar herkesin kazanacağı bir ülkenin sözünü veriyoruz!” dedi.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.