Dolar 19,8521
%0.14
Euro 21,4260
%-0.12
Altın 1.254,710
%-0.11
Bist-100 4,48
%0

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Derinsu'dan şok açıklama: 2010'da gösterdikleri dersle full çektim!

Derinsu'dan şok açıklama: 2010'da gösterdikleri dersle full çektim!

Gaziemir Belediye Meclisi’nde KPSS’de soruların bir kısmının Yediiklim Yayınevi’ne ait deneme kitapçıklarında daha önce yayınlandığı iddialarını gündeme getiren Belediye Başkan Yardımcısı İzel Zenginobuz Derinsu, benzer bir olayın 2010 yılında girdiği üniversite sınavında yaşandığını açıkladı. Derinsu, arkadaşının daveti ile gittiği dershanede aldığı bir konuyla ilgili iki sorunun çıktığını ve böylece üniversite sınavında matematikten full çektiğini söyledi. Derinsu’nun bu konuşmasına AK Parti Grup Başkanvekili Uğur İnan Atmaca’dan sert tepki geldi.

  • Ege Postası

EGEPOSTASI – 31 Temmuz 2022’de yapılan KPSS’de 20’ye yakın sorunun; Yediiklim Yayınevi’nin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğu iddiaları gündemi derinden sarstı. Yaşanan bu gelişmenin ardından ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alınırken, yerine atanan Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, sınavın iptal edildiğini açıkladı.

Öte yandan İzmir’de geçtiğimiz Çarşamba günü Gaziemir Belediye Meclis Toplantısı’nda konuyu gündeme getiren Belediye Başkan Yardımcısı İzel Zenginobuz Derinsu’nun açıklamaları yeni tartışmaları beraberinde getirdi.

Derinsu, 2010 yılında girdiği üniversite sınavından önce arkadaşının daveti ile gittiği dershanede, derste gösterilen konuyla ilgili iki sorunun üniversite sınavında çıktığını ve bu sayede matematikte derece yaptığını anlattı.

Derinsu meclisteki konuşmasında şunları söyledi:

"Geçtiğimiz günlerde yapılan KPSS sınavı sonucunda çocuk oyunu gibi bir şey yaşadık. ÖSYM Başkanı görevden alındı. Neden? Yandaş bir yayınevinin yapmış olduğu deneme sınavı sorularının şıklarının dahi yerleri değişmeksizin bir sınav kitapçığında yer verildi. Biz bunu ilk kez yaşamıyoruz bu ülkede. Benim girdğim 2010 yılıdaki üniversite sınavında da benzer bir şey yaşamıştık. O zaman da yandaş bir dershane 35-40 yıl sonra son anda ek ders koydu. Arkadaşlarımız aradı ‘Mantıkla ilgili ders koydular. Gitsek mi’ dediler. Arkadaşlar sağolsun çağırdı, ben de kaçak öğrenci olarak gittim. Bizim dershane vermedi bu bilgiyi. İyi ki son anda gitmişim. Yemin ediyorum sınavda gözlerim açıldı. İki tane mantık sorusu çıktı. Ben o ders sayesinde matematikte birinci ve ikinci bölümde full çıkarmıştım. Ama o duyum nasıl geldi? 40 sene sonra mantık soru çıkacağı bilgisi birilerine nasıl ulaştıysa, aradan 12 yıl geçti, bugün hala aynı şey yaşanıyor."

AK PARTİLİ ATMACA’DAN İSTİFA ÇAĞRISI

Görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşan Gaziemir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Uğur İnan Atmaca, Derinsu’yu özür dilemeye ve Gaziemir ile İzmir Büyükşehir Belediye Meclis üyeliklerinden istifa etmeye çağırdı.

Atmaca, “Gaziemir Belediyesi Chp ‘li Başkan Yardımcısı İzel Zenginobuz Derinsu’dan itiraf gibi açıklama. Arkadaşları tarafından davet edilerek gittiği dershaneden aldığı sorularla 2010 Üniversite sınavında matematikten full çektiğini söylüyor, sonra da kul hakkından bahsediyor. Böylece sınavda nasıl derece yaptığı da ortaya çıkmış oldu. Derhal davet üzerine hangi dershaneye gidip soruları aldığını ve kendisini davet eden arkadaşlarının kim olduğunu açıklamalıdır. Ayrıca kul hakkı yediği için tüm gençlerden özür dilemelidir, Gaziemir ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclis üyeliğinden istifa etmelidir” dedi.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.