Dolar 32,5978
%0.26
Euro 34,7939
%0.38
Altın 2.441,170
%0.34
Bist-100 9.645,00
%-0.5

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
23 kadın AK Parti’den CHP’ye geçti!

23 kadın AK Parti’den CHP’ye geçti!

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘bize katılın’ çağrısına Karşıyaka’dan da destek geldi. Kılıçdaroğlu’ın çağrısına kulak veren bir grup kadın Ak Parti’den istifa ederek üyelik işlemleri için CHP Karşıyaka İlçe Başkanlığı’na başvurdu. İşlemleri tamamlanan yaklaşık 23 kadın için 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde toplu üye kabul töreni gerçekleştirildi.

  • Ege Postası
  • 10.03.2023 - 16:15
  • Güncelleme: 10.03.2023 - 16:15

CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Rafet Yacan ve İlçe Kadın Kolları Başkanı Fatma Cengiz’in de katıldığı törende, yeni üyelerin parti rozetleri Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay tarafından takıldı.

Konuya ilişkin açıklama yapan CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Rafet Yacan, şunları kaydetti: “Ülkemizde yaşanan bunca olumsuzluğa, hiç kimse gözlerini kapayamaz. AKP'li kadınlarımız da, kendilerini yok sayan bu zihniyete artık dur diyecektir. CHP'nin kadınlara verdiği değer, Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı’ndan çıkmış bir ülkede hayata geçirdiği kadın politikalarından da anlaşılabilir. Ulu Önderimiz 1926 tarihli Medeni Kanun ile Türk kadınına, aile ve toplum hayatında batılı ülkelerden daha geniş haklar vermiştir. Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile kadınlar, eğitimde erkeklerle eşit bir statü elde etmiştir. Dünyada ilk uluslararası kadın kongresi, 18 Nisan 1935 tarihinde Atatürk’ün himayesinde İstanbul’da toplanmıştır. Bunlar verebileceğimiz örneklerden sadece birkaçıdır.”

“”İNSANCA YAŞAM İÇİN”

CHP iktidarında kadınların yaşadığı sorunların çözümü için kalıcı adımlar atılacağını da belirten Yacan, “Ulu Önderimiz; ‘İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki; bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki; bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin?’ sözüyle de kadın-erkek eşitliğinin toplumsal ilerleme için ne kadar önemli olduğuna değinmiştir. Atatürk’ün fikir ve düşüncelerini yol haritası kabul eden CHP iktidarında hayata geçirilecek politikalar ile kadınların bugünün Türkiye’sinde yaşadığı, katlanarak artan sorunlara çözüm getirilecektir. CHP iktidarında kadınlar haklarıyla özgürce yaşayacak, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması adına çalışmalar yürütülecektir” dedi. 

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.