Dolar 32,6071
%0.29
Euro 34,7823
%0.34
Altın 2.418,510
%-0.59
Bist-100 9.645,00
%-0.5

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
TBMM'den ortak bildiri

TBMM'den ortak bildiri

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük deprem nedeniyle AK Parti, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti gruplarının imzasıyla hazırlanan ortak bildiri, TBMM Genel Kurulu’nda Meclis Başkanı Mustafa Şentop tarafından okundu. Oybirliğiyle kabul edilen ortak bildiride, “TBMM Başkanlığı ve TBMM’de grubu bulunan beş siyasi partinin temsilcileri olarak, depremle sarsılan vatandaşlarımızın yanında ve hizmetindeyiz” denildi. TBMM yarın saat 14.00’da toplanacak.

  • Ege Postası
  • 07.02.2023 - 16:16
  • Güncelleme: 08.02.2023 - 01:21

TBMM Genel Kurulu bugün saat 15.00’da, Meclis Başkanı Mustafa Şentop yönetiminde toplandı. Depremde yaşamını yitirenlere rahmet, yaralılara geçmiş olsun dileğinde bulunan Şentop; Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremle ilgili olarak AK Parti, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti gruplarının imzasıyla hazırlanan ortak bildiriyi okudu. Meclis Başkanı Şentop’un okuduğu bildiri şöyle:

“ÜLKEMİZ DEPREMLER SEBEBİYLE DERİNDEN SARSILMIŞTIR”

“Ülkemiz, 6 Şubat 2023 günü merkezi Kahramanmaraş olan ve Kahramanmaraş ile birlikte Gaziantep, Hatay, Osmaniye, Malatya, Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman ve Kilis illerimizi etkileyen depremler sebebiyle derinden sarsılmıştır. Son yüzyılın en büyük depremleri arasında kayda geçen bu felaket neticesinde binlerce vatandaşımız hayatını kaybetmiş veya yaralanmış ve çok sayıda insanımız, soğuk kış şartlarında barınma imkânından mahrum kalmıştır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan tüm siyasi partiler olarak, söz konusu depremlerde hayatını kaybeden insanlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar ve yakınlarına sabırlar diliyoruz. Hâlen enkaz altında bulunan vatandaşlarımıza bir an evvel ve sağ olarak ulaşılmasını temenni ediyor, bunun için her birimiz dua ediyoruz. Acımız tarifsizdir.

“MECLİSİMİZ DE AYAKTADIR VE YAŞANANLARI, HER BOYUTU İLE YAKINDAN TAKİP ETMEKTEDİR”

Bu kara günde Devletimiz bütün birimleri ile teyakkuzda olup, depremden etkilenen vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için tüm gayreti ile çalışmaktadır. Milletimizin acısı, milli iradenin tecelligâhı olan Meclisimizde de derinden hissedilmektedir. Bu süreçte Devletimizin tüm kurumları gibi Meclisimiz de ayaktadır ve yaşananları, her boyutu ile yakından takip etmektedir. Milletvekillerimizin büyük kısmı, depremden etkilenen yerleşim birimlerimizdeki çalışmaları yakından izlemek ve yardım çalışmalarına bizzat katkı sunabilmek amacıyla bölgeye intikal etmiş bulunmaktadır.

Meclisimiz, bu elim zaman diliminde milletvekillerimizin, depremden etkilenen halkımızın acısını yerinde paylaşabilmesi ve deprem sebebiyle oluşan yaraların sarılmasına katkı sunabilmesi için çalışmaktadır. Diğer taraftan ülkemizle birlikte depremden etkilenen komşu ülkelerden gelen can kaybı ve yıkım haberleri, üzüntümüzü artırmıştır. Bu vesileyle depremden etkilenen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Suriye, Irak, Ürdün, Lübnan, İsrail ve Mısır halklarına da geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Yine Milletimizin acısını paylaşmak ve yaralarımızı sarmak için taziye ve destek mesajları ile yardım gönderen yabancı devletlerin parlamentolarına ve diğer yetkililerine teşekkür ediyoruz. Ayrıca ülkemizin dört bir yanında, depremin yaralarını sarmak için yardım çalışmalarına katkı sağlayan, maddi veya manevi destek sunan her bir vatandaşımıza da şükranlarımızı sunuyoruz.

“DEPREMLE SARSILAN VATANDAŞLARIMIZIN YANINDA VE HİZMETİNDEYİZ”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan beş siyasi partinin temsilcileri olarak, depremle sarsılan vatandaşlarımızın yanında ve hizmetindeyiz. Milletimizin, tarihinde yaşadığı benzer felaketlerde olduğu gibi, bu acı günde de, bağrında açılan derin yarayı, millî birlik ve beraberlik ruhu içinde dayanışma ile aşacağına olan inancımız tamdır. Milletimizin başı sağ olsun.”

Şentop, bildiriyi okuduktan sonra, bugün başka bir görüşme yapılmaması yönündeki Danışma Kurulu önerisini okutup oylattı. Önerinin kabul edilmesinin ardından Şentop, kanun teklifleri ile komisyondan gelen diğer işleri görüşmek için yarın saat 14.00’da toplanmak üzere birleşimi kapattı.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.