Dolar 32,8366
%0.04
Euro 35,1944
%0.15
Altın 2.451,130
%0.02
Bist-100 10.792,00
%0.19

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Soyer: Atatürk’ün hayallerine layık bir iş yapıyoruz

Soyer: Atatürk’ün hayallerine layık bir iş yapıyoruz

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, göreve yeni başlayan CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu’nu ziyaret etti. İl Yönetim Kurulu üyeleriyle de bir araya gelen Başkan Soyer, İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi hazırlık çalışmalarından bahsederek “Mustafa Kemal Atatürk’ün ruhuna, onun özlemlerine, hayallerine layık bir iş yapıyoruz” dedi.

  • Ege Postası
  • 02.02.2023 - 12:31
  • Güncelleme: 02.02.2023 - 12:31

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 12 Ocak’ta göreve başlayan CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu ve yeni oluşturulan İl Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya geldi. CHP İzmir İl Başkanlığı’ndaki ziyarette Başkan Tunç Soyer, yeni yönetime başarılar diledi. Genel seçim sürecine girildiğini hatırlatan Başkan Soyer, “Bir şey değişecek, her şey değişecek. Aynı doğadaki gibi büyük bir enerji birikti. Bu enerji, ortaya çıkacağı anı bekliyor. Onu doğru rehberlikle biz ortaya çıkaracağız” diye konuştu.

“10 aydır ilmek ilmek örüyoruz”

Başkan Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 15-21 Şubat tarihlerinde düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi hazırlık çalışmaları hakkında da bilgi vererek, şunları söyledi: “10 ay önce düğmeye bastık, 10 aydır ilmek ilmek örüyoruz. Adım adım yürüyoruz. 100 yıl önce İzmir’de yapılan İktisat Kongresi’nden ilham aldık. O dönemde demokrasinin meyveleri diyebileceğimiz ortak bir akıl arayışı var. Ortak aklı yaratmak için biz de işçiler, çiftçiler, sanayiciler ve tüccarlarla toplantılar yaptık.”

“İktisat Kongresi kuruluşun çekirdeği”

İktisat Kongresi ile Türkiye’nin o koşullarında karma ekonominin ilk adımlarının atıldığını hatırlatan Başkan Soyer, “Liberal ekonomiye kamu müdahalesi nasıl olmalı, bunun adımları atılıyor. Dünyada ilk örnekleri İzmir’deki İktisat Kongresi’nde atılıyor. 100 yıl öncesine baktığınız zaman, İktisat Kongresi bugüne ışık tutan, olağanüstü büyük bir hikâye. Boşuna ‘Kuruluşun ve kurtuluşun şehri İzmir’ denmiyor. İktisat Kongresi, kuruluşun çekirdeği. Kuruluşun temel taşı” ifadelerini kullandı.

“Dünyaya söyleyecek sözümüz olmalı”

9 Eylül’ün sadece İzmir için değil Anadolu’nun kurtuluşu için simge tarih olduğunu vurgulayan Başkan Soyer, “Bizim İzmir olarak önemli bir misyonumuz var. Sadece bir anma ile böylesi bir tarihi geçiştiremeyiz. Biz bu hikayeyi, Mustafa Kemal Atatürk ve atalarımıza layık bir kongreye dönüştürmek mecburiyetindeyiz. Ve o nedenle de uzun bir yolculuğa çıktık. Mustafa Kemal Atatürk’ün ruhuna layık, onun özlemlerine, hayallerine layık bir iş yapıyoruz. 100 yıl sonra onların yaptığı işi büyüterek bir çalışma ortaya koyuyoruz. Bizim de krizlere yönelik dünyaya söyleyecek sözümüz olmalı” diye konuştu.

Soyer, 19 Şubat Pazar günü Millet İttifakı’nın 6 genel başkanının da İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’ne katılacağını söyledi.

“Tarihi bir sürece tanıklık edeceğiz”

CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu ise ziyaretinden dolayı Başkan Tunç Soyer’e teşekkür ederek “Birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi. Şenol Aslanoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi ile ilgili yoğun bir çalışma yürüttüğünü belirterek “Tarihi bir sürece tanıklık edeceğiz” dedi.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.