AK Parti İzmir’de aday adayları belli oldu: İşte o isimler AK Parti İzmir’de aday adayları belli oldu: İşte o isimler

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, katıldığı bir canlı yayında İkinci Yüzyıl İktisat Kongresi'ne ilişkin açıklamalarda bulundu. 

KURULUŞUN VE KURTULUŞUN ŞEHRİ 

İzmir'in cumhuriyetin temellerinin atıldığı şehir olduğunu hatırlatan Başkan Soyer, ''Biz İzmir’e ‘kurtuluşun ve kuruluşun şehri’ deriz. İşçiler, çiftçiler, sanayiciler ve tüccarlardan oluşan bin 135 delege ile bir araya getirilip 17 Şubat – 4 Mart 1923 tarihleri arasında geleceğin devletinin iktisat politikalarını şekillendirdiler. O zamanda meclis vardı Mustafa Kemal Atatürk meclise dönüp, ‘İktisat politikalarına çalışın, ortaya koyun’ demedi. biz İzmir’e ‘kurtuluşun ve kuruluşun şehri’ deriz. İşçiler, çiftçiler, sanayiciler ve tüccarlardan oluşan bin 135 delege ile bir araya getirilip 17 Şubat – 4 Mart 1923 tarihleri arasında geleceğin devletinin iktisat politikalarını şekillendirdiler. O zamanda meclis vardı Mustafa Kemal Atatürk meclise dönüp, ‘İktisat politikalarına çalışın, ortaya koyun’ demedi” ifadelerini kullandı.

DİRENÇLİ KENT BAŞLIĞI EKLENDİ

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin ardından İktisat Kongresi'ne dirençli kent gündemin de eklendiği aktaran Soyer, ''Afetlere dirençli olacak, bu kadar büyük felaketler yaşandığında bu kadar büyük tahribat yaratmayacak dirençli kentler yaratmak mümkün. İbni Haldun diyor ki coğrafya kaderdir, bu fay hattındaki topraklar üzerinde yaşamaya devam edeceğiz bizim kaderimiz. Ölüm de kader ama depremden ölmek kader değil. Biz depreme karşı dirençli kentler yaratmak zorundayız. Bu iktisat kongresinin bir gününü de dünyanın her yerinden kentlerini dirençli hale getirmek için çalışan İran’dan, Japonya’dan, Güney Amerika’dan şehir plancılarını, mimarları da bir araya getireceğiz. Bizim deprem dirençli kentler yaratmak için dünyadan ilham almamız gerekiyor. Maalesef bu konuda çok duyarsız ve yetersiz kaldık. O nedenle iktisat kongresinin önemli bir başlığı da bu olacak” dedi. 

TÜRKİYE'NİN GELECEĞİNE IŞIK 

Kongrenin yol haritasını aktaran Soyer, ''15-21 Mart arasında şöyle bir yöntem izleyeceğiz: İşçilerin önüne diğerlerinin aldıkları kararları koyacağız. İşçiler uzun saatler boyunca kendi oluşturdukları kararları bir tarafa koyacaklar ve çiftçilerin, sanayicilerin aldığı kararları müzakere edecekler. Sonra bu bilimsel çalışmalarla revize edilen metinleri önlerine alacaklar. İlk gün diğerlerinin kararlarını, ikinci günde de akademisyenlerden gelen kendi kararlarını müzakere edecekler. Arada bir boş gün bırakıyoruz, o boş günde de oybirliğine ulaşamadıkları meselelerin arabulucular vasıtasıyla tekrar müzakere edilmesini sağlayacağız. Son gün hepsinin hazır bulunduğu bir alanda hepsini oylayacağız. Bir mutabakatla oluşmuş metinlere kavuşacağız ve o nihai metinler diliyorum ki Türkiye’nin geleceğine ışık tutacak. Bizim çocuklarımız bizim yaşadığımız sorunlara erişmeden mutlulukla yaşasın istiyoruz, temel amacı bu'' dedi.