Dolar 32,9969
%-0.25
Euro 35,9435
%-0.59
Altın 2.546,830
%-2.08
Bist-100 11.156,00
%0.15

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°

Çeşme'nin magazin başkanından şaşırtan hamle: Dondurma tezgahı skandalı

Ahh Çeşme, güzelliklerin diyarı, denizin ve güneşin kucaklaştığı yer...

 Ama son zamanlarda Çeşme'nin bir başka parlayan yıldızı var: Lal Denizli.

 Evet, o bildiğimiz magazin yıldızı Lal Denizli!

 Çeşme Belediye Başkanlığı'na atandığında, kimse böyle bir şok yaşamamıştı.

 Neden mi?

Çünkü Lal Hanım, uzun yıllar İstanbul'da yaşamış ve siyaset yapmış biri. Babası Çeşmeli olabilir ama Lal Denizli, İstanbul'un karmaşık sokaklarında büyümüş bir isim.

Lal Denizli'nin Çeşme'yi tanımaması bir yana, magazin medyasına verdiği pozlar ve röportajlarla siyaset meydanından oldukça uzak bir portre çizmişti. İstanbul'un ışıltılı gecelerinde, magazin sayfalarını süsleyen fotoğraflar, Çeşme'nin belediye başkanlığı için ne kadar uygun olabilir ki?

Hatırlıyorum da, o fotoğraflar... Kırmızı halıda yürürken, lüks partilerde gülücükler saçarak, siyasetçinin vermeyeceği türden pozlar. İzmir'e gelirken yanında getirdiği bu "magazin yıldızı" kimliği, siyasi saygınlık açısından oldukça tartışmalı bir profil sundu.

Peki şimdi neler oluyor?

Çeşme'de yaptığı uygulamalar, başına dert açacak gibi görünüyor. Çeşmeliler, "Bu mu bizim belediye başkanımız?" demekten kendilerini alamıyor.

 E, ne de olsa Çeşme'nin dertleri magazin sayfalarından fazlasını gerektiriyor.

Lal Denizli, Çeşme'nin sorunlarına ne kadar çözüm bulabilir, bilinmez. Ama şunu söyleyebiliriz ki, Çeşme'nin parıltılı geceleri artık sadece denizden değil, Lal Denizli'nin magazin kariyerinden de ışık alıyor.

Ve biz de merakla izliyoruz; Çeşme'nin yeni yıldızı ne yapacak?

Şimdi gelelim Başkan Denizli’nin ilk icraatına…

Çeşme’nin gözbebeği olan tarihi meydanı, bir dönem Ekrem Oran’ın kelle koltukta kazandırdığı, Çeşme Meydanı, şimdi İstanbullu Belediye Başkanı Lal Denizli’nin vizyonu (!) ile tanışıyor.

Ne tanışma ama!

Eskiden buram buram tarih kokan bu meydan, artık bir dondurma tezgahının gölgesinde. Yanlış duymadınız, Çeşme’nin birinci derece SİT alanında, Kent Belleği Müzesi’nin tam karşısına, adeta meydan düzenlemesine meydan okurcasına bir ‘dondurma kondu’ yerleştirilmiş.

Hani derler ya, "Her şey bitti, sıra buna mı geldi?" İşte tam olarak öyle!

İstanbullu başkanın bu hamlesi, CHP içinde de fırtınalar koparıyor.

 Meğer neymiş?

Büfenin sahibi seçimlerde Lal Hanım’ı desteklemiş.

Vay anam vay, bir de bu büfe sahibi, belediyenin benzinliğinde kiracı iken, kiralarını ödemediği gerekçesiyle mahkeme kararıyla tahliye edilmiş.

Yani anlayacağınız, ödül gibi ceza!

Lal Hanım’a buradan sormak istiyorum: Çeşme’yi İstanbul’dan getirdiğiniz bürokratlarla “gecekondu” yönetir gibi mi yöneteceksiniz?

 Çeşme’nin tarihi meydanını dondurma tezgahıyla mı süsleyeceksiniz?

Bir de duyduk ki, İstanbul’dan gelen bazı bürokratlar hakkında inanılmaz iddialar var. Otel işletmecileri ile “rüşvet pazarlıkları” yapıldığı dedikoduları kulağımıza geliyor. Hatta istenen rakamlardan dolayı bazı otelciler isyan etmiş. Sayın başkan, bu iddialar doğru ise, Allah yardımcınız olsun!

Sevgili okurlar, Çeşme’nin tarihine ve kültürüne sahip çıkmak bu kadar zor olmamalı. İstanbul’dan gelen vizyon (!) ile tarihi meydanımıza yapılan bu muameleye sessiz kalmak mümkün değil.

Bu güzel ilçeyi dondurma tezgahlarına kurban etmeyelim.

İstanbul’dan gelen bu rüzgar, Çeşme’yi tarihten, kültürden uzaklaştırmasın.

 Sayın Lal Denizli, gözümüz Çeşme’de bilmenizde fayda var…

Yarın: İstanbul usülü festival... Dudak uçurtan rakamlar...