Ünlü yer bilimci Prof. Dr. Naci GörürFOX TV canlı yayınında Selçuk Tepeli'nin konuğu oldu. İzmir hakkında çaprıcı açıklamalarda bulunan Görür, İzmir'in depreme dirençli hale gelebilmesi için çoğu binasını yıkılması gerektiğini belirtti. 

İzmir ile Üsküp arasında kardeşlik anlaşması İzmir ile Üsküp arasında kardeşlik anlaşması

İZMİR YENİDEN ŞEKİLLENECEK 

İzmir'de 10'un üzerinde fay hattının olduğuna dikkat çeken Naci Görür, ''Son İzmir depremi bu fayları yüklemiştir. Tehlike gördüğümüz için İzmir Büyükşehir Belediyesi, bölgede ayrıntılı çalışmalar yapıyorlar. Bölgedeki fayları, fayların tekerrür periyotlarını ve deprem üretme potansiyellerini ortaya koyuyorlar. Sanıyorum bu çalışma bittiğinde İzmir, yeniden şekillendirilecek'' dedi.

İZMİR'DE ÇOĞU BİNA YIKILMALI 

Körfez karşısına yapılan binaların bataklık üzzerine inaş edildiğini vurgulayan Görür, ''İzmir Körfezi’nden doğu-batı yönünde giden fay en tehlikeli olanıdır. Asıl İzmir’de büyük tehlike yaratacak İzmir fayıdır. Körfez’in kıyısında yapılan binalar bataklık bir zemin üzerinde bilinçsizce inşa edilmiştir. Bu nasıl olmuş? Nasıl müsaade edilmiş? Anlaşılır değil. Eski İzmir’de bu kadar yüksek binalara müsaade edilmezdi. Şimdi İzmir depreme dirençli hale gelebilmesi için çoğu binasını yıkması gerekiyor. İzmir’de Gediz akarsuyunun, delta çökelleri üzerine bina yapmışlar. Bu inanılır gibi değil. Bu ülkenin yönetimine halkına bilim nüfuz etmemiş. Bilim üst sınıfın yaptığı bir şey gibi algılanmış. Bu halka yatırım ülkeye yatırımdır. Bundan asla geri durmamak lazım'' ifadelerine yer verdi. 

Öte yandan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İzmir ve İstanbul için sorun olmadığını belirtti. Ercan açıklamasında, ''

İzmir’de, İstanbul’da sıkıntı yok. Kaygılanmayın'' dedi.