İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partili belediye başkanlarıyla buluştu. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı "Biz masadan kalkmadık, kaldırıldık" dedi.

Parti genel merkezi ek binasında düzenlenen toplantıya gelişinde Akşener'i, bir süre önce Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden ve dünkü gelişmelerin ardından görevine döndüğü belirtilen Cihan Paçacı karşıladı.

Basın mensuplarının sorularını, "Sağ olun, teşekkür ederim." diyerek yanıtsız bırakan Akşener, herhangi bir açıklama yapmadan toplantının yapılacağı salona geçti.

PAÇACI: MASADAN KALKMADIK, KALDIRILDIK

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, partisinin altılı masadan ayrılmasına ilişkin, "Masa eğer Kemal Bey'in adaylığı konusunda dağılma veya dağılmama noktasında ise bu anlayış yanlıştır. Biz masadan kalkmadık, belki kaldırıldık diyebiliriz." dedi.

Paçacı, parti genel merkezi ek binasında partili belediye başkanlarıyla düzenlenen toplantı sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir süre önce Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden Paçacı, görevine döndüğünü belirtti.

Yaşanan gelişmeler konusunda henüz bir değerlendirme yapmadıklarını belirten Paçacı, "Sayın Kılıçdaroğlu adaylığını açıkladı. Altılı masada Kılıçdaroğlu'nun adaylığı konusunda farklı düşünenler olabilir. Bu farklı düşüncenin altılı masanın dağılması şeklinde yorumlanmaması gerekirdi. Ama maalesef öyle yorumlanıyor. Altılı masa sistem değişikliği amacıyla kurulmuş bir masadır. Yani herhangi bir partinin genel başkanını seçmek için kurulmuş bir masa değildir. Biz öyle gördük, öyle algıladık. Dolayısıyla bizim itirazımız şahısların kendisine değil seçimin kazanılmasına yöneliktir." ifadelerini kullandı.

"SÜRPRİZ YOK"

Seçimin çok kritik ve hayati olduğunu dile getiren Paçacı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kaybedilen bir seçimin telafisi yok. İYİ Parti olarak hassasiyetimiz bu noktada. Bunun için en fazla oyu olan, kazanma ihtimali yüksek olan aday dedik. Sayın Genel Başkan'ın ifadeleri aslında kurumsal bir yapının yansımasıdır ve kişisel değildir. İYİ Parti'nin temel görüşüdür. Bilinen bir husustu. Yani bir sürpriz yok burada. İYİ Parti iki yıldan bu yana kazanacak aday diyor. Kazanacak adaydaki anlam, kazanma ihtimali en fazla olan ismin aday gösterilmesidir. Onun için de 'Bu seçimi mutlaka kazanmamız gerekli' anlayışından kaynaklanıyor. Yoksa kişilerle hiçbir ilgisi yoktur bu meselenin."

"KALKMADIK, KALDIRILDIK"

Altılı masanın dağılıp dağılmadığı sorusuna Paçacı, "Masa eğer Kemal Bey'in adaylığı konusunda dağılma veya dağılmama noktasında ise bu anlayış yanlıştır. Biz masadan kalkmadık, belki kaldırıldık diyebiliriz." ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in bir feragat örneği göstererek cumhurbaşkanlığına aday olmayacağını dile getirdiğini anımsatan Paçacı, şunları kaydetti:

"İYİ Partinin görüşü belliydi. İYİ Parti sürpriz yapmadı. İYİ Parti uzun süredir kazanma ihtimali yüksek olan aday üzerinde ısrarcı oldu. Genel Başkan çok büyük bir feragat örneği göstererek 'Türkiye'nin önünü açacağım ve ben aday olmayacağım' dedi. Bütün bunlar bu seçimin kazanılmasına yönelik hassasiyetimizden kaynaklanmaktadır. Yoksa herkes cumhurbaşkanı olmak ister. Genel Başkan'ımızı da kazanma ihtimali yüksek bir aday olarak görüyorum. Buna rağmen feragat etti."

İYİ PARTİLİ ÇÖMEZ: SAĞDUYU İLE ÇÖZÜLECEĞİNE İNANIYORUZ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in başdanışmanı Turhan Çömez, "Masadan ayrılma söz konusu değil. Biz masadayız fakat masadan kalkan 5 kişi var" dedi. Çömez, "Krizin sağduyu ile çözüleceğine inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in başdanışmanı Turhan Çömez, 2 Mart kriziyle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çömez, İYİ Parti lideri Meral Akşener'in "seçilebilecek aday vurgusu" yaptığına dikkat çekerek, "Masanın onay masası olmadığını vurguladı. Ortak aday vurgusu yapıldı. Son güne kadar Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığı ile ilgili net açıklama olmadı. Son gün bu irade ortaya konuldu" diye konuştu.

"SAĞDUYU İLE ÇÖZÜLECEĞİNE İNANIYORUZ"

Altılı Masa'da 2 Mart'ta imzalanan ortak bildiriye dikkat çeken Çömez, "2 Mart'taki bildiride Akşener'in imzası, Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığı için atılmış bir imza değil. Krizin sağduyu ile çözüleceğine inanıyoruz" dedi.

Masada yaşanan tartışmalar hakkında konuşan Turhan Çömez, "Akşener 'Kazanacak adayla yola çıkmamız lazım. Anket yaptıralım. Süreci kişisel beklentilerle riske etmeyelim' dedi.
'Anket yapılmasın' denildi. Belediye başkanına da itiraz edildi" diye konuştu.

"MASADAN AYRILMA SÖZ KONUSU DEĞİL"

İYİ Partili Çömez, "Masadan ayrılma söz konusu değil. Masadayız ama masadan kalkan 5 kişi var" dedi.

"O imza Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığı için atılmış imza değil" diyen Çömez, "Ortak hareket edelim imzası. Akşener'e dirsek göstermektir. Krizin sağduyu ile çözülebileceğine inanıyoruz" diye konuştu.

"KRİZ YOK"

"Bir kriz yok" diye sözlerini sürdüren Çömez, "Parti içinde bu görüşteyiz. Kemal Kılıçdaroğlu yaklaşık bir yıldır masayı kurarken ve masanın devamında aday olma isteğini hissetti. Kılıçdaroğlu aday olma isteğini ortaya koymadı ve bu tarihi bir hatadır. Son aşamada seçim arifesinde bu siyasi hesap. Tarihi krizden çıkması için hepimiz elimizden geleni yapacağız. Önümüzde çok alternatif, pek çok çözüm var" dedi.

CHP’li Sertel: Ankara-İzmir YHT projesini bitirmek bize nasip olacak CHP’li Sertel: Ankara-İzmir YHT projesini bitirmek bize nasip olacak

TATLIOĞLU: BEKLENTİMİZ İLKELERE UYULMALIDIR

İYİ Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tatlıoğlu, "Masadaki temel itiraz noktamız, sürecin başlangıç ilkeleriyle gitmemesidir. Sayın Genel Başkanımızın grup konuşmalarındaki çizgi bellidir. Başından beri çizgimiz bellidir. Kazanacak aday arayışı var. 6 genel başkan ve 6 partinin oluruyla yürümüş bütün bu sürecin tekrar aynı şekilde devam etmesi gerektiğini söylüyoruz. Sayın Genel Başkanımızın teklifi, partimizin teklifi bellidir. Cevabı da bellidir ve bizim beklentimiz bu ilkelere uyulmalıdır. Bizim için parti ve şahıs meselesi, milletin meselesinin üstünde olamaz" dedi.

AKŞENER 6 MART'TA TOPLANTIYA KATILMIYOR

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Genel Başkan Meral Akşenerin 6 Martta yapılacak Millet İttifakı toplantısına katılmayacağını açıkladı.

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener başkanlığında partinin ek binasında Başkanlık Divanı üyeleri, milletvekilleri ve başdanışmanların katılımıyla düzenlenen toplantı sona erdi.

Yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından İYİ Parti Grup Başkanvekilleri Müsavat Dervişoğlu ve Erhan Usta, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Dervişoğlu, Akşenerin Millet İttifakının 6 Marttaki toplantısına katılıp katılmayacağı yönündeki soruya, "Yok hayır, katılmayacak." cevabını verdi.

Dervişoğlu, İYİ Partinin adayının olup olmayacağı sorusu üzerine, her şeyin zamanı gelince konuşulacağını söyledi.

"İLKELERİMİZİ SÖYLEDİK"

Erhan Usta da bir soru üzerine, "Biz orada ilkelerimizi söyledik, yani altılı masa kendi çalışma ilkelerine dönerse... Bunun anlamı şu; bundan sonra Biz yanlış yaptık, mutabakatla karar alacağız. Geçen seferki şey bir daha olmayacak derse o zaman bizim için kapı açıktır. Onun dışında kapının açık olmadığını biz düşünüyoruz. Bu haliyle altılı masa veya beşli masa öyle anlaşılıyor ki Sayın Kılıçdaroğlunu aday yapmak için kurulmuş bir masa haline gelmiştir." dedi.

Söyledikleri şeyin çok net ve açık olduğunu ifade eden Usta, "Yani mutabakatla karar alma konusunda son toplantıda yaptıkları hatayı düzeltecek bir irade beyanı ortaya koyarlarsa her zaman için masa o anlamda devam eder, bizim için kapı açıktır. Ama onun dışında biz o ilkelerden vazgeçmek istemiyoruz, kararlar mutabakatla alınacak, bugüne kadar da hep öyle yaptık." değerlendirmesinde bulundu.

Usta, "6 Marttaki toplantıya bir davet mi bekliyorsunuz?" sorusuna karşılık, "Bu irade beyanını bekliyoruz. Bu irade beyanı olursa ama bu irade belli ki olmayacak. Çünkü çok net bir şekilde artık anlaşılıyor. Masanın başlangıçtan itibaren ne için kurulduğunu bu geldiğimiz noktada anlamış olduk." ifadelerini kullandı.

"Meral Akşener adaylığını açıklayacak mı?" sorusuna "Onlara bakacağız." karşılığını veren Usta, "Gündeme gelir mi?" sorusu üzerine ise "Önümüzdeki toplantılarda, hepsi aşama aşama gidiyor. Her şey yeri geldikçe konuşulacak." dedi.

Usta, "Adaylığı yarın mı konuşacaksınız?" sorusunun yöneltilmesi üzerine, "Adaylık meselesi şu andaki gündemimizde değil." diye konuştu.

USTA: İRADE BEYANINI KOYARLARSA KAPI AÇIK

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta gazetecilere şu açıklamayı yaptı: Söylediğimiz şey çok net ve açık. Son toplantıda yaptıkları hatayı belirtecek irade beyanını ortaya koyarlarsa kapı açık. İrade beyanını bekliyoruz. Belli ki bu beyan olmayacak. Çok net anlaşılıyor. Masanın başlangıcından itibaren ne için kurulduğunu son geldiğimiz noktada anlamış olduk.

"ADAYLIK MESELESİ ŞU ANDA GÜNDEMİMİZDE DEĞİL"

Bir gazetecinin "Sayın Akşener aday olur mu?" şeklindeki sorusuna Usta şu yanıtı verdi:

Aşama aşama gidiyor her şey, onlara bakacağız. Yeri geldikçe konuşulacak. Adaylık meselesi şu anda gündemimizde değil.