Dolar 32,8566
%1.09
Euro 35,2980
%0.92
Altın 2.488,910
%2.32
Bist-100 10.740,00
%2.57

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Umutoğulları’ndan İz Gazete’ye manşet tepkisi: ‘Gazetecilik etiğine ters’

Umutoğulları’ndan İz Gazete’ye manşet tepkisi: ‘Gazetecilik etiğine ters’

Gazeteci Mithat Umutoğulları, TR35 TV’de yayınlanan 8. gün programında, ‘Akşener’ krizi sonrası İZ Gazete’nin ‘AKşener’i iyi bilirdik’ manşetine tepki gösterdi.

  • Ege Postası
  • 08.03.2023 - 14:00
  • Güncelleme: 08.03.2023 - 14:32

EGEPOSTASI- Gazeteci Mithat Umutoğulları, TR35 TV’de yayınlanan 8. gün programında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in 3 Mart tarihinde yaptığı açıklamalar sonrası ülke adeta çalkalanmıştı. Akşener’in 6’lı Masa’da yer alan diğer 5 parti liderini hedef almasının ardından İzmir’de yayın yapan İZ Gazete’nin AK’şener’i iyi bilirdik manşeti büyük tepki topladı. İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray’ın, atılan manşete sosyal medya hesabından tepki göstererek özür beklediğini belirtmişti.

‘’CHP’YE ENTEGRE OLMUŞ BİR GAZETE’’

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gazeteci Mithat Umutoğulları, ‘’Meral Akşener açıklama yaptıktan sonra CHP’ye yakın İZ Gazete bir manşet attı. İZ Gazete duruşu ve tavrıyla CHP’ye entegre olmuş ve iktidara muhalif bir şekilde yayın hayatına devam ediyor. İzmir’de en çok eleştirdiğim gazetelerin başında Yeni Asır geliyor. 22 yıldır bu işi yapan biri olarak gazeteciliği ve ilkeler benimsemiş biriyim. Bizim politikalarımıza baktığımızda herkes kendini ifade eder ve biz gazetecilik ilkelerinin yaşatılmaya çalışıldığı bir kurum olarak yayın hayatımıza devam ediyoruz. Ulusal bir TV kurmuş ve tarafsızlığından dolayı RTÜK tarafından ciddi baskıya alınmış bir kurumu yönetmiş biri olarak söylüyorum. Biz adaletten yana tarafız. Bugün sadece CHP’liler, HDP’liler haksızlığa uğramıyor. Zaman zaman AK Partili belediye başkanı, milletvekili de haksızlığa uğrayabiliyor. Gazetecinin bunu görebilmesi gerekiyor. Bugün A Haber ya da Yeni Asır’da Millet İttifakı’ndan haksızlığa uğraşmış birinin haberini göremezsiniz. Aynı şekilde Sözcü, FOX, Halk TV ve İzmir’de İZ Gazete’de AK Parti ve MHP’den haksızlığa uğramış birinin haberini göremezsiniz. Haksızlık yapan CHP’li belediyelerin haberlerini de göremezsiniz’’ dedi.

‘’İKTİDAR MEDYASI BİLE ATMADI’’

İz Gazete’nin CHP’li belediyelere entegre olduğunu dile getiren Umutoğulları, ‘’Artık iktidar öyle bir noktaya getirdi ki son dönemlerde CHP’li medya kuruluşları algısı oluştu. İzmir’de de İz Gazete için bunu söyleyebiliriz. CHP’ye tamamen entegre olmuş ve CHP’li belediyelerle çalışan bir kurum. Burada bir tutarsızlık var. İktidara yakın gazetelere baktığımızda iktidar içerisinde yaşanan  çatışmaları dışarıya yansıtmazlar. Fakat burada bunu görebiliyoruz. CHP ile ittifak ortaklığı yapan ve masanın en büyük ortağı olan İYİ Parti’nin görüş ayrılığı sonrası hemen çok sert hatta iktidar medyasının atmadığı başlıkla taşlandı’’ ifadelerine yer verdi.

KARTAL’IN YANITINA TEPKİ: ETİK BULMUYORUM

Gazeteci Umutoğulları, Ümit Kartal’ın verdiği yanıta tepki gösterek, ‘’Aytun Çıray’ın tweetinden sonra İz Gazete Genel Yayın Yönetmeni Ümit Kartal’dan çok sert yanıt geldi. Bu yanıt gerçekten gazetecilik sınırlarını aşan bir yanıttı. Siyasetin bir dili var, bir siyasetçiye bu kadar sert yanıt verilmez hele hele bu siyasetçi ittifak ortağının oluşmasında aktör olan bir milletvekiliyse… Bu yanıt ideolojik tavır açısından yanlıştır. Aytun Çıray’ı 15 yıldır tanırım, siyasi aklına çok inanırım ve güvendiğim biri. Özellikle ittifak sürecinde bu kadar fazla rol oynamış birisidir. 10 kişi ittifakın kurulması için rol oynamışsa bunlardan biri Aytın Çıray’dır. İzmir’de siyasetçileri biz sokağa inen insanlar olarak tanımlıyoruz. İzmir’de ne kadar mesai harcarsa  o kadar iyi olduğunu düşünüyoruz. Ama bazı vekiller görevleri gereği bırakın İzmir’i, evlerine bile giremiyorlar. O vekillerin işlerine baktığımızda parti açısından ne kadar önemli işler yaptığını görebiliyorsunuz. Örnek olarak CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır’ın verdiği önergelere, yaptığı açıklamalara bakarsanız CHP’ye ciddi katkılar sunduğunu görebilirsiniz. Kamil Okyay Sındır’ın ne kladar iyi işler yaptığına bakmıyoruz. Biz vekillerin ne kadar bağırdığına bakıyoruz. Gazetelerde ne kadar haberi var diye bakarak değerlendirme yapıyoruz. Vekil tanımını yaparken bunlardan uzak durmak gerekiyor. Türkiye’de önemli işlere imza atmış bir vekili böle ağır bir eleştiri ile karşı karşıya kalması ve CHP’nin desteklediği bir gazetede tarafından da iktidar medyasının dahi yapamadığı şekilde ağır eleştirmesini etik bulmuyorum’’ dedi.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.