Dolar 32,4032
%0.14
Euro 34,5207
%0.27
Altın 2.457,100
%0.76
Bist-100 9.728,00
%-0.87

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Bayraklı'da gündem 'emsal': 'Odaların sırtını siz sıvazladınız'

Bayraklı'da gündem 'emsal': 'Odaların sırtını siz sıvazladınız'

Bayraklı Belediyesi Mart ayı Olağan Meclis Toplantısı İkinci Bileşimi yine gergin anlara sahne oldu. Büyükşehir Belediyesi ve Bayraklı Belediye meclislerince alınan emsal artışı kararının TMMOB tarafından yargıya taşınmasına yönelik açıklamalarda bulunan Başkan Vekili İrfan Önal, ‘’AK Partililer odalarla giderek önerge verdiler. Onların sırtlarını siz sıvazladınız. Bizi odalarla iş yapmakla itham edenler odalara gidip iş çevirdi. Biz emsal artışını getirdik ve pişman değiliz'' dedi.

  • Ege Postası
  • 07.03.2023 - 19:13
  • Güncelleme: 07.03.2023 - 19:18

BERİVAN KAYA/EGEPOSTASI- Bayraklı Belediyesi Mart ayı Olağan Meclis Toplantısı İkinci Bileşimi Başkan Vekili İrfan Önal idaresinde gerçekleştirildi.

Bayraklı ilçesi, Soğukkuyu, Postacılar, Onur, Yamanlar, Org. Nafiz Gürman ve Körfez Mahalleleri içerisinde yaklaşık 600 hektarlık alanda hizmet alımı yoluyla hazırlatılan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonu komisyonlara gönderildi.

AK PARTİLİ DEMİR: SANDAL ENKAZIN ALTINDA KALACAK

Dilek ve temenniler kısmında söz alan AK Partili Emre Demir, ‘’Sayın Sandal burada olsaydı da öyle konuşsaydık ama konuşmadan da kendimizi alamıyoruz sonra birileri alanı boş görüp arzu ettiği gibi açıklamalarda bulunuyor. Sayın Başkan ilk oturumdan sonra bir takım açıklamalarda bulundu. Bu açıklamaları daha önce de söyledi. Bu açıklamaları yaparken neden yaptığını ve neyi kast ettiğini kimse anlamıyor. Bir çok defa sorduk ama cevabı yok. Bir belediye başkanı biz konuşurken aniden, ‘hodri meydan’ gibi söylemlerde bulunarak ciddiyetsizlik içinde olamaz. Bir başkanın ciddiyeti, planı ve programı olur. Fakat sayın Sandal reaktif durumlarla, ‘hodri meydan’ diyerek bize meydan okumak durumunda. Biz Bayraklı meclisinde, Büyükşehir Grup başkanveklilimiz büyükşehir’de ve Bakan bey de direkt Sandal’ın gözlerine baka baka ‘depremden etkilenen bölgelere uygun imar revizyonu yapın yoksa itirazlar sonucu bunlar mahkemeden döner’ dedi. Burada biz de gerek kendisine ve ilgili arkadaşlara da bu işin plan not ile olmayacağını izah ettik. Sayın Sandal bu uyarılara kulak asmadı. Sandal günü kurtarmak için popülist yaklaşımlarla 2,5 yıl boyunca Bayraklılı depremzedelerimizi oyalamıştır. 2 defa emsal artışı yaparak oyalanmıştı. Bir çok defa hükümetimizin yaptıklarını görmezden gelmiştir. Hükümetimiz 7 ayda o bölgedeki tüm konutları TOKİ marifetiyle bitirdi. 2,5 yıldır ilk defa Rıza Beyin önündeki kaldırımlar bitti, Sandal ne zaman hizmet yapacak?  Bir çok binaya imar durumu verilmiş ve binalar yıklmış, Sandal bu enkazın altından nasıl kalkacak?’’ ifadelerine yer verdi.

‘’TWEETİN ARKASINDA DURMUYORSUN, DEPREMZEDELERİN NASIL DURACAKSIN?’’

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal’ın dün sosyal medya hesabından paylaşılan videoyu sert bir dille eleştiren Demir, ‘’ Geçen gün yine Sandal bir tweet attı. Şarkılar türküler eşliğinde bir takım arkadaşlşar buradan Ankara’ya yolculuk yapıyor. Bir ay önce yaşanan depremden dolayı geçen hafta üzüntümüzü dile getirmiştir. Belediye Başkanının şarkılar eşliğinde tweet atmasını ve o tweetin arkasında duramayıp kaldırmasını çok manidar buluyoruz. Sandal’ın burada yaptığı siyasi politikaya inanan vatandaşlar demeyecek mi sen daha attığın tweetin arkasında duramıyorsun, Bayraklılı depremzedelerin arkasında nasıl duracaksın?’’ dedi.

AKTAŞ: ALGI YAPMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ

AK Parti Grup Başkanvekili Abdullah Aktaş ise söz alarak, ‘’2,5 yıl önce bakanın dediği gibi yapılsaydı, emsal artışları bir plan notuyla yapılmasaydı rezivyon imar planlarıyla yapılmış olsaydı 1 sene önce çıkmış olurdu. Ama biz bu belediyede 5 yıldan önce imar planı çıktığını görmedik, o kadar hızlı çalışıyoruz. Emsal artışlarının olmayacağını bile bile bu yöntem seçilmiştir. 2. kez neden aynı şeyi deniyorsun? Kılıçdaroğlu ziyaretinde baskı ile 2. karar verildi. Bu karar zaten siyasi. Sonuç ne oldu, enkazın altında kaldırlar. Sandal neyin algını yapmaya çalışıyor? Çok büyük baskı altında ki bu şekilde paylaşımlar yapıyor’’ dedi.

ŞAHİN: BAYRAKLI’DA YAPTIĞI BİR PROJE YOK

MHP’li meclis üyesi Muhammet Şahin ise ‘’Başkan günlerdir depremle alakalı hususu eline almış çünkü Bayraklı’da yaptığı bir proje yok ve deprem, pandemi ve ekonomik krize dayanarak siyaset üretiyor. Sayın başkan elindeki hazır imkanları kullanamamış, yetki ve sorumluluğu çerçevesinde olan sorumluluğu çözemedi ve şimdi afet alanı olsun diyor. Afet bölgesinin ne olduğunu ve ilan edilmesi durumunda eksi ve artılarını bilmediğini düşünüyorum.  Bu meseleyi çözemeyince genel siyaset yapıyor. Vatandaşlarımız bunları yemiyor’’ dedi.

‘’AK PARTİLİLER ODALARA ÖNERGE VERDİ''

Başkan Vekili İrfan Önal eleştirilere tek tek yanıt vererek, ‘’TBMM’den geçecek bir yasa ile ilgili başkanımız Bayraklı çıkarları için afet bölgesi ilan edilsin diye çağrı yapalım dedi. Biz Elazığ’a tanınan hakların Bayraklı’ya tanınmasını istedik. AK Parti’nin yönettiği yerler Afet bölgesi ilan ediliyorsa ama Bayraklı’da edilmiyorsa burada ikircikli bir durum vardır. Biz yüzde 20 emsal artışını verdik ama gönül isterdi ki 8 katınızı devlet eliyle yapılsın. Vergilerinizin karşılığı olarak evlerinize kavuşun istedik. Deprem olduğunda hak kaybına uğramayın diye ivedilikle bir yönetmelik çıkararak kendi yapılarınızı yapmanızı istedik. Hak kaybına uğradan aynı evlerinize sahip olabilecekken müteahhitlere gittiniz bir arayışa girdiniz, arkadaşlarınız örgütlendirler ve devletten hak ettikleri bir çalışma istediler. sıfır faiz ile bir kredi tanımlanamaz mıydı? Mütahhitlerle anlaşma yoluna gidildi ve 400 liraya anlaşıldı. TL değer kaybetti, 2 milyonu aştı. Bugün bir imtiyaz tanınmazsa 3 milyona kendi evini yapamayacak vatandaş var. Biz yükün bir kısmını nasıl üstleniriz dedik ve emsal artışı çıkardık. Burada beraber konuştuk ve geçirdik sonra gidip büyükşehir’de itiraz ettiniz. AK Partililer gidip odalara dilekçe verdiler ‘Siz itiraz ederseniz olmaz bu iş’ diye. Onların sırtlarını siz sıvazladınız. Bizi odalarla iş yapmakla itham edenler odalara gidip iş çevirdi. Biz emsal artışını getirdik ve pişman değiliz. Yüzde 20 ile mevzuata uygun olarak ruhsat verdik. Yürütmesi durdurulmuş birkarar var biz üst mahkemeye başvurduk umuyorum yüğksek kamu yararı gözetilerek karar iptal edilir. Biz depremzdelerin yanında durmaya devam edeceğiz’’ dedi.

VİDEO ELEŞTİRİLERİNE YANIT: SEN ÖNCE KENDİ BAKANINA BAK

Video eleştirilerine yanıt veren Önal, ‘’Keşke o videoyu izleseydiniz. İzlemeden buradan ahkam kesmek kolay. Depremin 4. gününde sizin bakanlarınız sırıtarak fotoğraf verdiler. Biz bunları siyasete malzeme etmiyoruz. Şarkı dediğiniz seçim şarkısıdır. Siz önce kendi bakanlarınıza ve genel başkanınızaın insanları nasıl azarladığına bakacaksınız’’ dedi. 

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.