Dolar 32,8366
%0.04
Euro 35,1944
%0.15
Altın 2.451,130
%0.02
Bist-100 10.792,00
%0.19

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Umutoğulları’ndan Aslanoğlu’na talimat tepkisi: 'Hamdi Bey' gibi!

Umutoğulları’ndan Aslanoğlu’na talimat tepkisi: 'Hamdi Bey' gibi!

Gazeteci Mithat Umutoğulları TR35 TV’de yayınlanan 8. Gün programında, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu’nun talimat aldığını belirterek ‘Var mısın, yok musun’ programında yer alan ‘Hamdi Bey’i hatırlattı. Umutoğulları açıklamasında, ‘’ Bu arkadaş il başkanlığını yönetiyor ama sürekli Hamdi beye soruyor. Kimi görevlendirelim, ne yapalım, buraya gezmeye gideyim mi, bu ilçeye kimi atayayım diye 'Hamdi Bey'e soruyor. Hamdi Bey'e bağlı bir il başkanı var’’ dedi

  • Ege Postası
  • 02.02.2023 - 15:09
  • Güncelleme: 02.02.2023 - 15:45

EGEPOSTASI-Gazeteci Mithat Umutoğulları TR35 TV’de yayınlanan 8. Gün programında önemli açıklamalarda bulundu. CHP İzmir il yönetiminde gerçekleşen revizyona dikkat çeken Gazeteci Umutoğulları, ‘’Türkiye bu kadar kritik bir seçime giderken CHP’de kendi içinde bir revizyon yapıyor. İl başkanı atandı arkasından yönetim oluştu. Bunlar olurken hep tartışmalı şeyler yaşandı. İl başkanı atandıktan sonra tartışmalar devam etti. CHP tarihinde ilk defa bu kadar kötü bir süreç yönetildi. Dayanışmanın, birlk ve beraberliğin bu kadar konuşulduğu bir ortamda savurganlığın olmaması gerekiyor. 6 benzemez bir araya geldi ama İzmir’de hala CHP örgütleri bir araya gelmedi’’ dedi.

ASLANOĞLU YENİ ASIR’A YOL AÇIYOR

Yeni Asır ile Aslanoğlu’nun ilişkisi hakkında açıklamalarda bulunan Umutoğulları, ‘’Bugün il başkanı bizimle ilgili bir şey söylemiş. Keşke bize söylediklerinin yarısını CHP’ye muhalif olan gazetelere de söylese. Bizim yaptığımız gazetecilik değil de her saniye partinle ilgili ve partinin büyükşehir belediye başkanıyla ilgili haber yapan Yeni Asır Gazetesi ile oturup kalkıyor, şakalaşıyor. Onlara neden aynı şeyleri söylemiyorsun? Yeni Asır gazetesi senin Genel Başkanına, Büyükşehir belediye başkanına, bugüne kadar 25 belediye başkanlarının tamamı aleyhinde haber yapmış, meclis üyelerini terör örgüt üyesi olarak adlandırmış bir gazeteye bize söylediğin cümleleri söyleyemedin. Daha iki gün önce yine Yeni Asır üzerinden bize cevap veriyorsun. Biz mi burada gazetecilik yapmıyoruz? Biz bugüne kadar örgüt içerisinde içerisinde yanlışları konuştuk. İl başkanı olarak örgütüne, partine, partinin belediye başkanına ve Genel Başkana bu kadar muhalefet yapan bir gazete ile içli dışlı olman doğru değil. Kurduğun ilişki de yanlış. Yetmiyor bir de çıkıp teşekkür ediyor. Adamlar ertesi gün Yeni Asır her zaman gerçekleri yazar diyor. Sen Yeni Asır’a yol açıyorsun. Seçtiği adamlar parti üyesi değil. Başkan vekili yapıyorsun üye değil. Partiye bugüne kadar hiç emeği olmamış belki partinin kapısından bile girmemiş insanları alıyorsun. Ben bunları söylerken, parasını, ömrünü CHP’ye adamış insanların haklarını savunurken ben gazetecilik yapmıyor muyum? ‘’ ifadelerine yer verdi.

CHP’DE EŞ, DOST, AKRABA İLİŞKİLERİ ZİRVE YAPTI

Aslanoğlu’nun Selvitopu ve İduğ ile yaptığı görüşmesinde çekilen fotoğraflara dikkat çeken Mithat Umutoğulları, ‘’Bir il başkanından hakkaniyetli olmasını beklersin. Kendi partisinin belediye başkanına surat asıyor, diğer belediye başkanı ile daha samimi poz veriyorsa, diğer siyasi parti il başkanını kucaklıyorsa bu tavırları ben eleştiririm. Kendinizi Muhittin Selvitopu’nun yerine koyun. Karşıyaka atanıyor, Ödemiş atanıyor, Dikili bugün atandı, Karabağlar atanmıyor. Bu arada belediye başkanlarının istediği isimler atanıyor. Bir belediye başkanının oğlu bile yönetimde. CHP’de eş dost akraba ilişkileri zirve yapmış. Adamın niteliği önemli değil, kimin adamı olduğu önemli. 6’lı Masa fotoğraf veriyor, bütün planlamayı yapıyor. Türkye’nin umudu 6’lı Masa.CHP 6’lı Masayı kuran en büyük siyasi parti. İzmir’in il başkanının ilçe başkanlarını hızlı ataması ve  örgütleri toparlaması gerekmez mi? Gidip sokakta fotoğraf veriyorsun. Kemalpaşa’yı dolaşıyor, vatandaşla bir araya geliyor. Peki arkasından kim gidiyor? Biz bütün bunları konuşurken iktidara talipli en büyük parti olan CHP’nin il başkanı hala ilçe başkanlarını atayamıyor. Ne seçim ne Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı kimsenin umrunda değil’’ ifadelerini kullandı.

ASLANOĞLU ‘HAMDİ BEY’DEN TALİMAT ALIYOR

Aslanoğlu’nun yukarıdan talimat aldığına yönelik iddialarda bulunan Gazeteci Umutoğulları, ‘’Atanmış il başkanı yukarıdan birilerinden talimat alıyor. Acun’un bir programı vardı, orada Hamdi Bey vardı. Yarışmayı yaparlardı ne kadar para vereceğini Hamdi Bey’e sorardı. Bu arkadaşta il başkanlığını yönetiyor ama sürekli Hamdi beye soruyor. Kimi görevlendirelim, ne yapalım, buraya gezmeye gideyim mi, bu ilçeye kimi atayayım diye Hamdi Beye soruyor. Hamdi beye bağlı bir il başkanı var. Bugün ben CHP’nin 20 yılını tartışırım. 20 yılına şahitlik ettim. Bu il başkanının beceriksiz, yeteneksiz ve bu işi yürütemeyeceğini söylüyorum. Bu eleştirilerin çok ağır diyenler varsa gelsinler sabaha kadar tartışırım. Bir siyasetçinin tavrından anlarsın. Geldiği ilk andan itibaren örgüt içerisinde adaletini kaybetmişse, taraf olduğunu hissettiriyorsa burada hakkaniyet olur mu? Sonra gidip iş dünyasından partili olmayan arkadaşını 2 numaraya oturtuyorsun. Partiye yıllardır emek vermiş, parasını vermiş insanlara haksızlık yapıyorsun. Ben bu insanların hakkını burada arıyorsam ben gazetecilik yapmıyor muyum? Gazetecilik Aslanoğlu’na şakşakcılık yapmak mı? Tamamen hükümete entegre olmuş ve CHP’li belediyelerin aleyhine haber yapmış Yeni Asır ile yoldaşlık yapıyor. İnsan celladı ile yoldaşlık yapar mı?’’ dedi.

SEÇİM SONRASI CHP'DE SOĞUK SAVAŞ BAŞLAYACAK

CHP Karabağlar’da yaşanan krize dikkat çeken Umutoğulları, ‘’Neden Karabağlar’ı atamadı?  Karşıyaka kendi içinden seçti, Dikili Genel Merkez’den geldi. Peki Karabağlar için Murat Bakan ile belediye başkanını iki defa oturtuyorsun, anlaşın diye. Bir milletvekili belediye başkanı ile böyle bir konu hakkında oturtulamaz. CHP’de diğer milletvekillerine neden sormadı, çünkü Murat Bakan Soyer’e yakın ve ekibin içerisinde. Karabağlar’da geçmişte görev alan bürokratlardan desteklediği isimle var. O yüzden Karabağlar bunlar için bu kadar kritik. Bunu yapan il başkanına örgütün saygısı olur mu? CHP’liler seçim için susuyor. Seçim sonrası CHP’de büyük savaş var. Ben yayından çıktıktan sonra baskı yapılıyor. Bunları konuşmayın partiye zarar veriyor diyorlar. Biraz vicdan, eline gücü geçiren satır ile önüne geleni doğruyor. Bu partide sen aktör müsün, figüran mı? il başkanı Genel Başkanı temsil eder ama Aslanoğlu figüranlık yapıyor. İnsan da siyasi ahlak olması lazım. Bir il başkanı ve yönetici önce sandıklara bakar. Sokağa çıkıp vatandaşların elini sıkmazsın. Sen koordinasyonu yaparsın. Örgütü toparlarsın. Bugün saat 16.00’da beğenmediği, düşürdüğü eski yöneticileri çağırıyor. Eş başkanlık sistemi ile çalıştıracakmış. Madem bu adamlar yetenekliydi ve örgütte emeği vardı bıraksaydın devam etselerdi. Arkamdan aleyhinde konuşmasınlar diye adamları yanlarında tutuyor’’ ifadelerine yer verdi.

KARABAĞLAR’A HAKSIZLIK YAPILIYOR

Aslanoğlu’na önerilerde bulunan Gazeteci Umutoğulları,’’Bir il başkanın önce İzmir’de 6’lı Masa’yı toplaması gerekir. Bu partide milletvekilliği, il başkanlığı, ilçe başkanlığı ve yöneticiliği, meclis üyeliği yapmış ne kadar insan varsa topla, Soyer’i de çağır ve insanlara görev ver. Herkes kendi ilçesinde çalışsın. Sen bunu yapmıyorsun, 25 adamdan korkuyorsun. yeni atanmış insanlarla eskiler birlikte çalışsın diyorsun. Ya eski yöneticilerden korkuyor, ya yeni adamlar bir şey bilmiyor, onların tecrübesinden faydalanıyorsun. Hiç bir planlama yapılmadan il başkanlığına atandı. Önceden geleceğimiz belliydi dedi ama neden hazırlık yapmadın?Karabağlar’da 5 kişiyi il yönetimine almışlardı ve sonraki hesap 2024 hesabı. Belediye başkanına çok haksızlık yapıyorlar. Büyükşehir Belediye Başkanı kendi istediği ismin atanmasını sağladı. Aynı hak Karşıyaka’ya, Ödemiş’e, Dikili’ye veriyorsUn, Karabağlar’a neden vermiyorsun? Neden Karabağlar Belediye Başkanını bıktırıncaya kadar diretiyorsun. Her gittiğin yerde belediye başkanları ile sokakta geziyorsun, Karabağlar’da başkan ile ters düşüyorsun’’ dedi.

YENİ ASIR’DAN NEDEN KORKUYORSUN?

Aslanoğlu’na Yeni Asır ile olan ilişkisi üzerinden sorular yönelten Umutoğulları, ‘’Bu insanlar Hak Hukuk Adalet diye yürümediler mi? Sen önce adaleti kendi evinde sağla. Korkudan il yöneticilerini çağıran, Yeni Asır ile iş tutuyor. Sen Yeni asır’dan neden korkuyorsun? Ne yazabilir senin hakkında? Niye haber müdürü ile ilişkini devam ettiriyorsun? Bir siyasetçi için bu çok tehlikeli bir şey. Her şeyde ortaya çıkanlar iş büyükşehir cephesinin istediği yere gelince sesini çıkarmıyor. Eskiden ilçe belediye başkanının bir iradesi var.  Yapılan haksızlıklara sesinizi çıkarın. CHP Genel Merkez neden ses çıkarmıyor? Neden örgütü bu kadar tartışmanı ortasına atıyorsun. Karabağlar’daki 5 kişiyi yönetime alarak diğer ilçelere haksızlık yaptın. Zaten orada haksızlık yaptın, bari bırak belediye başkanı uyumlu bir şekilde çalışacağı birini önersin. Belediye çalışanı yönetime girmesin diyorlar, önerdiği adamlardan biri İZBETON’da çalışan bire arkadaş. Örgüt bu şekilde nasıl ayakta kalacak? Ali Engin Karşıyaka’da yıllarca siyaset yapıyor, Narlıdere’de başkan yapıyorlar. Bu kadar şımarıklık olur mu? İzmirliler sadece AK parti iktidar olmasın diye size oy veriyor, salak yerine koymayın. Bu İzmir’e yapılmış bir saygısızlık. Bakalım AK Parti yeniden seçimi kazandığında 2024’te belediye başkanlığı yapacak bir belediye kalacak mı? ‘’ dedi.

PARTİNİN HAFIZASINI SİLİYORLAR

Umutoğulları konuşmasının sonlarında ise, ‘’CHP’li 2 belediye başkanı görevden alındı. Menderes’te Kayalar’ın görevine dönmemesi için bir engel yok ama açığa aldılar. Menemen Belediye başkanı operasyon ile görevden alındı. Neredeyse beraat edecek hala göreve dönemiyor. Seçimlere giderken  devletin bütün gücünü kullanan bir iktidar var, sen oturup ilçe başkanı kim olacak, bunu yiyelim diye düşünüyorsun. Ben 25 yıldır bu sektördeyim, benim bu konuşmalarımı faturalarını da biliyorum. Ben TV’de de birinin şakşakcılığını yapsaydım katlarım, yatlarım olmuştu. Biz şakşakcılık yapmadık. Bize kapılar arkasından bizimle hareket edin dediler elimizin tersiyle ittik. Bu kadar haksızlık yapılacaksa ben buna dur derim. Herkes bu yapılanlara kayıtsız kalıyor. Telefonda ağlayarak partimizin hafızasını silmeye çalışıyorlar diyen adamlar var. Seçime giderken partinin kanaat önderleri sorumsuz davranacakla, biz konuşacağız gazetecilik yapmayacağız. Yandaşlık yapanlar, parti aleyhine konuşanlar gazeteci olacak öyle mi? İnsan biraz utanır’’ ifadelerini kullandı.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.