Dolar 32,8999
%0.01
Euro 35,3333
%-0.09
Altın 2.470,010
%0.02
Bist-100 10.768,00
%-0.03

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Soyer: İktisat Kongresi’nin her yıl bir gözden geçirme, yeniden değerlendirme toplantısını yapacağız

Soyer: İktisat Kongresi’nin her yıl bir gözden geçirme, yeniden değerlendirme toplantısını yapacağız

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde alınan kararların yaşama geçirilip geçirilmediğini takip etmek için her yıl gözden geçirme toplantıları yapacaklarını söyledi. Soyer, “Bu kongreyi biz, burada sonlandırmak niyetinde değiliz. Her sene, bir tür ilerleme raporu değerlendirmesi gibi alınan kararların akıbetini görmek isteyeceğimiz toplantılar yapacağız." dedi.

  • Ege Postası
  • 19.03.2023 - 14:25
  • Güncelleme: 19.03.2023 - 14:25

Yüksek İstişare Kurulu, İzmir’de süren İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi için bugün son kez bir araya geldi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, toplantıda yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Toplantının tam ortasındayız. Bitirmeyi öngörüyorduk bu saate kadar ama henüz tamamlanamadı. O nedenle sizlere söz verdiğimiz zaman olduğu için de toplantıyı bölerek sizlerle bir araya geldik. Toplantı bitmediği için söyleyecek şeylerimiz sınırlı. Sadece şu kadarını söyleyebilirim. Büyük ölçüde, paydaşlarımızın yaptığı çalışmalar tamamlandı. Tamamlanan çalışmalar ışığında Yüksek İstişare Kurulu’muz, son revizyonları ve rötuşları yapmak üzere bir araya geldi. Bütüncül bir perspektif ortaya koymaya gayret ediyor Yüksek İstişare Kurulu. Son, gözden kaçan veya ihmal edilen veya eksik bırakılan hususlar varsa onları tamamlamaya gayret ediyor. Büyük ölçüde yüzde 70-80’i bitti. Son kalan etapta da metnin son haline kavuşturulmasına gayret edilecek. Bu metinden kastım, giriş bölümü yani işçilerin, çiftçilerin, sanayicilerin, tüccarların, esnafın aldıkları ilke ve kararların önünde, daha bu alınan kararların çerçevesini ortaya koyan bir giriş bölümü yer alacak. O giriş bölümünün son haline getirilmesine çalışılıyor. Bu çalışma 1-2 saat içinde bitmiş olacak ve ondan sonra da yarın, varsa çiftçilerin, işçilerin, sanayicilerin, tüccarların, esnafın aralarında uzlaşamadıkları hususlar, onlar üzerinde bir kez daha müzakere fırsatı yaratmak istiyoruz. 21’inde de salı günü de o son haline getirilmiş metinleri paydaşlarımızın, tüm delegelerimizin hazır bulunacağı bir ortamda oylarına sunacağız. Oylama ile de son neticeyi almış olacağız.

“İKTİSAT KONGRESİ’NİN HER YIL BİR GÖZDEN GEÇİRME, YENİDEN DEĞERLENDİRME TOPLANTISINI YAPIYOR OLACAĞIZ”

Bu akşam Millet İttifakı’nın genel başkanları misafirimiz olacak. İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi çerçevesinde onların yapacağı değerlendirmeleri dinleyeceğiz. Onlar da hiç kuşkusuz hem bizim çalışmamıza ışık tutacak, ilham verecek hem de genel olarak Türkiye’nin geleceğine dair söyleyecekleri, geleceğe dair ortaya koyacakları, yine tüm vatandaşlarımızın, hepimizin merakla beklediği çalışmalar, açıklamalar olacak. Onları da bu akşam İzmir’de misafir etmenin heyecanı içindeyiz. Bugün genel başkanların yapacağı çalışmadan sonra, yarın da tüm belediye başkanlarımızın katılımıyla yerelde dirençli kentler yaratmanın ve geleceğin kentlerinin tasarlanmasının üzerine görüşmeler yapılacak. Yarın da belediye başkanlarımızın toplantılarından önemli çıktılar elde edeceğimizi düşünüyoruz. Sekiz aylık maratonun böylece sonuna doğru yaklaşıyoruz. Bu üç gün içinde yapılacak son değerlendirmelerle de geleceğe bırakacağımız bir kongreyi tamamlamış olacağız. Dün de ifade ettiğim gibi, bu kongreyi biz, burada sonlandırmak niyetinde değiliz. Her sene, bir tür ilerleme raporu değerlendirmesi gibi alınan kararların akıbetini görmek isteyeceğimiz toplantılar yapacağız. Hangi kararlar nerede takıldı, hangilerinde yol alındı, hangilerinde yol alınamadı, hangilerinde ne tür engeller var, aşmak için ne yapmak gerekiyor? Bunları konuşmaya devam edeceğiz. Dolayısıyla da İktisat Kongresi’nin her yıl bir gözden geçirme, yeniden değerlendirme toplantısını yapıyor olacağız. Belki bu, Yüksek İstişare Kurulu ile değerlendirilecek tematik toplantılara da dönüştürülebilir. Bu konuda henüz bir karar verilmedi. Bu konuda bir karar verilmedi ama Yüksek İstişare Kurulu, İzmir İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nden sonra da bu kongrenin hem aldığı karaların takibi bu kongre vesilesiyle ortak aklın inşasına verdikleri katkı nedeniyle yapıyı korumak istiyoruz.

“BU ÇALIŞMALAR ÜLKEMİZİN GELECEĞİNİ AYDINLATACAK”

Kongre adıyla sürdürmek niyetindeyiz tüm bu çalışmaları. Diliyoruz ki ülkemizin geleceğini aydınlatacak, ülkemizin geleceğine ışık tutacak kararlar olacak. Son derece kıymetli, son derece özenli yapılan çalışmalar bu önümüzdeki üç gün içinde son noktaya getirilmiş olacak.”

MİLLET İTTİFAKI LİDERLERİ İZMİR'DE BULUŞACAK 

Kongre, Millet İttifakı’nı oluşturan siyasi partilerin başkanlarını İzmir’de buluşturacak. Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, bugün İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde bir araya gelecek. Buluşmaya, İYİ Parti'yi temsilen ise Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özlale katılacak.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.