Dolar 31,2971
%0.2
Euro 33,8867
%0.06
Altın 2.055,920
%0.15
Bist-100 9,19
%1.45

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Öğrencilerin 'fatura zinciri'ne polis müdahalesi: 26 gözaltı

Öğrencilerin 'fatura zinciri'ne polis müdahalesi: 26 gözaltı

İstanbul’da, “Geçinemiyoruz” diyen öğrenciler, yüksek gelen elektrik ve doğal gaz faturalarına dikkat çekmek için Taksim’de “fatura zinciri” oluşturdu. Öğrencilerin eylemine müdahale eden polisin gözaltına aldığı 26 kişi, saat 23.00 sıralarında salıverildi.

  • Ege Postası
  • 28.02.2022 - 23:14

Elektrik ve doğal gaz zamları, ailelerinden ayrı kentlerde eğitim gören öğrencileri de ekonomik olarak olumsuz etkiledi. Kendilerine 'Geçinemiyoruz' ve 'Yurtsuzlar' adını veren öğrenci grupları, yüksek gelen elektrik ve doğal gaz faturaları ile hayat pahalılığını Taksim'de protesto etti. Öğrenciler faturaları metrelerce uzunlukta bir şerite bağlayarak yürüyüş yaptı.

“Zamlara karşı öğrenciler sokakta” sloganı atan öğrenciler, “Barınamıyoruz, geçinemiyoruz, ödeyemiyoruz” yazılı dövizler taşıdı. Öğrencilerin eylemine polis ekipleri müdahale etti. Eylemin bitirilmesini isteyen polis ekipleriyle öğrenciler arasında arbede yaşandı. “Bugün buraya, yüksek faturalara karşı sesimizi duyurmak için geldik” diyen öğrencilere polis müdahale etti. Polis zor kullanarak öğrencileri gözaltına aldı.

İstanbul Valiliği de 26 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Valilik açıklamasında, "Uyarılara rağmen eylem yapmakta ısrar eden gruptan (26) şahıs yakalanmıştır. Konuyla ilgili başlatılan tahkikat devam etmektedir" denildi.

Öğrencilerin eylemine müdahale eden polisin gözaltına aldığı 26 kişi, kimlik tespitlerinin yapılmasının ardından saat 23.00 sıralarında salıverildi. Öğrencilerin bırakıldığı, “yurtsuzlar” sosyal medya hesabından duyuruldu.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.