Dolar 32,2020
%-0.22
Euro 35,0069
%-0.22
Altın 2.498,740
%1.32
Bist-100 10.644,00
%3.14

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Mısırlı'dan şok iddialar: 'Yolsuzlukları ifşa edeceğim'

Mısırlı'dan şok iddialar: 'Yolsuzlukları ifşa edeceğim'

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Forum Bornova’nın karşısındaki parsel için aldığı ‘LPG Akaryakıt İstasyonu’ imar planı kararınına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Mısırlı açıklamasında, ruhsat sahibinin AK Partili olduğu için korunduğunu ve konut alanı olan yerin ticari alan olarak değiştirildiğini söyledi. Bölge halkının istasyona karşı çıktığı haberin AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ talebiyle kaldırıldığını belirten Mısırlı, “Başından sonuna kadar zincirleme giden hatalar belki de çıkar ilişkileriyle öyle bir noktaya gelmiş ki ben belediye tarihimizde böyle bir olaya şahit olmadım. Ben siyaset yapacağım diye, hiçbir haksızlığa alet olmayacağım. Gördüğüm yerde de ifşa edeceğim. AK Parti’den ayrılmamın en iyi olduğu dönem olduğunu düşündüm ve 15 Mart’ta istifa ettim” ifadelerini kullandı.

  • Ege Postası
  • 18.11.2023 - 00:00
  • Güncelleme: 18.11.2023 - 09:42

EGEPOSTASI(ÖZEL HABER)- AK Parti’de uzun yıllar siyaset yaptıktan sonra şok bir kararla istifa ederek İYİ Parti’ye geçen Fikret Mısırlı çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“YÖNETMELİĞE AYKIRI”

Bornova’da çok tartışmalı olan benzinlik istasyonu hakkında açıklamalarda bulunan Fikret Mısırlı, “Mecliste bir yanlış yapılıyor, bazı önergeler komisyonlardan oy birliğiyle geldiği için incelenmez. Bornova Kazım Dirik Mahallesi’nde Forum Bornova karşısında 2 parsele benzin istasyonu yapılacak diye insanlar itiraz etmiş. Bu önerge komisyonlardan ve meclisten geçmiş. İnsanların itirazlarına baktım. Haftasonu yanlarına gittim. Burası belediye yönetmeliğine uymuyor. 2 bin 500 metrekare altında olmaması gerekiyor. Burası bin 600 metrekaresi şahsa ait 400 metrekaresi de yeşil alan” dedi.

“UKOME’DEN KARAR ALINMIŞ, KILIFINA UYDURULMUŞ”

Alanın konut alanı vasfından çıkartılarak ticari alan olarak değiştirildiğini aktaran Mısırlı, “Burası ticari değil, konut alanı. Biz neye evet dedik diye baktım ve burası konut alanından ticari alana çevriliyor, ardından akaryakıt istasyonuna çevriliyor. 5-6 komisyondan oybirliği ile geçiyor. Biz mecliste evet dedik ama ne olduğunu bilmiyoruz. İtirazlardan sonra ben konuya dahil oldum ve hata yapıldığını anladım. Komisyonda parti adına karar verirken İzmir halkını düşünmem lazım. Bu durum yasal kılıfına uydurulmuş. Yolun 50 metre girişi olması lazım ama 5 metre yok. UKOME’den karar aldırmışlar ve kavşağı kapalı göstermişler. Bahsettiğim parselde trafik yoğunluğunu görseler yasal olmadığını herkes fark eder” ifadelerine yer verdi.

“HÜSNÜ BOZTEPE ŞAİBESİ”

Hüsnü Boztepe’nin kişisel çıkarları yönünde oy kullandığını iddia eden Mısırlı, “İtirazların görüşülmesi için grubumda çıkıp, ‘Bizi yanılttınız. yönetmeliğe uymayan bir karar aldırdınız ve insanları mağdur ediyorsunuz’ dedim. Özgür Hızal ise, yönetmeliğe uygun olduğunu söyledi. Yönetmeliği okudu ve uygun olmadığını anladı. Hüsnü Boztepe çıkıp yine itiraz etti. O yol bu adam için mi kapanacak? Ciddi bir tartışma yaşadık. İtirazların kabulü yönünde oy kullanalım dediler. İçeride çoğunluk olmamasına rağmen oylandı. Ben bu durumun yönetmeliğe, çevre ve şehirciliğe uymadığını ve UKOME’ye yanlış karar aldırıldığına kadar hepsini söyledim. Ben isim isim oylanmasını istedim. Bizim bir yanlıştan dönme imkanımız vardı ama grup başkan vekilleri bir karar almış. AK Parti itirazların kabulü yönünde oy kullanırken Hüsnü Boztepe, itirazların reddine oy verdi. Neden grup kararına karşı çıktın? Neden CHP’lilerle birlikte oy kullandı? Partine rağmen bu kararı alınıyorsa kişisel çıkar düşünülmüştür. Bu konu bizim il başkanımıza kadar gitti. 2 gün sonra görev değişikliği oldu ve yerel yönetimlerden sorumlu il başkan yardımcılığına başkası geldi. Özgür Hızal, bana çıkıp, ‘burada şaibe var derken beni de zan altında bıraktın’ dedi. Ben de kendisine, ‘şaibe var dediğim insanlardan biri Hüsnü Boztepe. Senin alınmana gerek yok’ dedim. Hüsnü Boztepe’nin ortak karar alınmadığı için bağımsız hareket ettiği söylendi” ifadelerini kullandı.

“HAMZA DAĞ TALEBİYLE HABER KALDIRILDI”

A Haber’de Hamza Dağ’ın isteğiyle istasyon mağdurlarının sorunlarını anlatıldığı haberin kaldırıldığını ileri süren Mısırlı, “Benzin istasyonu istemeyen vatandaşlar basın açıklaması yaptılar. Mimarlar Odası, mahkemede taraftı ama davalara katılmadı. Mimarlar Odası’nın itirazı ise trafik yoğunluğunu arttıracak yönündeydi. Burası yasaya uygun değil, trafik yoğunluğu bugün bile var. Mahkeme kanalı dahi hızlanmış. A Haber’de sabah bir programım vardı. İnsanlar dertlerini anlattılar akşam yayınlanacaktı. Saat 22.00’da A Haber’den Tayfun Er beni aradı, ‘bu ruhsat sahibi arkadaş AK Partiliymiş’ dedi. Ben ise, hangi partiden olduğuyla ilgilenmediğimi söyledim. ‘Bir yolsuzluk varsa ayıbını temizlesin, insanları dinledin ve haklı olduklarını söyledin. AK Partili diye bunlara göz mü yumacağız’ dedim. Bu yayının Özgür Hızal tarafından durdurulduğunu öğrendim. Hamza Dağ’ın bilgisi dahilinde durdurulduğunu öğrendim. Ben sabah Kerem Ali Sürekli’yi aradım ve haberin yayından kaldırılmasının nedenini sordum. Kerem Ali Sürekli, ‘Hamza Dağ ile konuyu konuşacağım’ dedi. Ben Hamza Dağ’ın adını vermemiştim. Öyle girift ilişkiler olmuş ki” ifadelerini kullandı.

“RUHSAT SAHİBİ GÖRÜŞME TALEP ETTİ”

Benzin istasyonunda ruhsat rahibinin görüşme talebini reddettiğini belirten Mısırlı, “Daha sonra partiden bazı kişilerin ruhsat sahibinin avukatlığını yaptığını duydum. Kamuoyunda rüşvet avanta dolaştı ve vatandaş öğrendi. İnsanlar hukuki mücadele verirken ben onlarla müşterek hareket ettim. Şu an iş istinafa kaldı. Umarım istinafta doğru bir karar çıkar. İnsanlar mağdur edildi ve kamu zarara uğradı. Ben itiraz ettikten sonra Karabağlar İlçe Başkanı İrfan Doğruca benimle görüşmek istedi. Ruhsat sahibinin Doğruca’nın yanında olduğunu öğrendim ve ben yanlış yapılan şeyin düzeltilmesi için çaba gösterdiğimi söyledim ve görüşmeyi reddettim” dedi.

“RUHSAT SAHİBİ AK PARTİLİ DİYE KOLLANDI”

Mısırlı açıklamasının devamında, “Grupta ortaya çıkmış ve doğru olmayan bir şeyin neden arkasına durduk ve göz yumduk. Bornova Belediyesi’nde AK Parti meclis üyelerine bu haksız, hukuksuz demedik? Ruhsat sahibi kişi partili olduğu için kollanıyor. Bu herkes tarafından bilinen bir şey. Ruhsat sahibini tebrik ediyorum. Her iki tarafı da razı ettirmiş. Bu bizim gördüğümüz belki görmediğimiz neler var? Komisyonlarda bize ne yanlışlıklar yaptırıldığını gördük. İnsanlar mağdur edildi ve arka tarafta yürüyen bir sistem var. Bornova Belediyesi görev sürecinde ruhsatı kesmem diyor, umarım doğrudur. Buradaki insanların mağduriyetlerini görüp, inşallah engellerler. Bu kadar hukuksuz, yanlış bir iş adamına ruhsatı ver. Gözün bu kadar dönmüşse ver ruhsatı” dedi.

TRAFİK SIKIŞIKLIĞI TUZ BİBER

Mimarlar Odası tarafından açılan davanın tuz biber olduğunu belirten Fikret Mısırlı, “Bugün bu yanlıştan dönülme ihtimali var. Mahkemeye de müdahale edildiğini düşünüyorum. Maliklerin ve Mimarlar Odası’nın açtığı 2 dava var. Mimarlar Odası’nın tek itirazı trafik. Trafik işin tuzu biberi artık. Celseye Mimarlar Odası’nın avukatı katılmıyor. Katip Çelebi Üniversitesi’nden bir rapor hazırlanıyor ve trafiği sıkıştırılmayacağını söylüyorlar. Mahkeme ise, benzeri konularla ilgili herhangi bir itirazın söz konusu olmadığını söylüyor” diye konuştu.

ZİNCİRLEME ÇIKAR İLİŞKİSİ

Maliklerle olan duruşmaya ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunan Mısırlı, “ İnsanlar gerekçeleri sayıyorlar. Mahkeme, herhangi bir sakınca olmadığı yönünde görüş veriyor. Büyükşehir Belediyesi’nin avukatı ve ruhsat sahibinin  avukatının birlikte hareket ettiği görülüyor. Hakim, ‘1/1000’lik ruhsatlarınız ne oldu’ diye soruyor. Bir mahkeme başkanının bunu bilmesi imkansız. Bu iş istinafa gitmeden önce ruhsat kesilirse kazanılmış bir hak olur. Meclis kararı var, bugün bile kesilebilir. Yargı yürütmeyi durdurma vermemiş. İlçe Belediye Başkanı seçim kaygısında olduğu için ruhsatı kesmemiş. Büyükşehir’de karar alırken ilçe belediye başkanı neredeydi? İlçe Belediye Başkanını yok saydılarsa daha kötü. Şu an ruhsat almaya hak kazanmış, ruhsat kesilmek zorunda. İstinaf durdurmazsa Bornova Belediyesi ne diyebilir? Yargı karar vermiş, meclis onaylamış. Başından sonuna kadar zincirleme giden hatalar belki de çıkar ilişkileriyle öyle bir noktaya gelmiş ki ben belediye tarihimizde böyle bir olaya şahit olmadım” dedi.

“YOLSUZLUKLARI İFŞA EDECEĞİM”

AK Parti’den yolsuzluklar sebebiyle ayrıldığını belirten Mısırlı, “Ben o gün AK Parti’den ayrılmamın doğru olduğunu düşündüm. Ben yolsuzluklara, yasaklara, yoksulluklara engel olamıyorsam ne işim var? Ben iktidar partisinden muhalefete geçtim. Ben İYİ Parti’nin oylarının düştüğü gün partiye girdim. İYİ Parti’ye girmemin sebebi, gördüğüm yolsuzluklardı. Bu yanlışlara dur demek için örnek olabilirim. Ben Fikret Mısırlı olarak tarafımı belli ettim. Ben bu haksızlıkların içerisinde olmayacağım. İYİ Parti’nin bir yanlışı olursa o gün istifa ederim. Ben siyaset yapacağım diye, hiçbir haksızlığa alet olmayacağım. Gördüğüm yerde de ifşa edeceğim. AK Parti’den ayrılmamın en iyi olduğu dönem olduğunu düşündüm ve 15 Mart’ta istifa ettim” ifadelerini kullandı.

 

 

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.