Dolar 20,0698
%0.52
Euro 21,5528
%0.82
Altın 1.253,430
%0.28
Bist-100 4,76
%0

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
İzmir iş dünyasının acı kaybı! Kemal Zorlu hayatını kaybetti

İzmir iş dünyasının acı kaybı! Kemal Zorlu hayatını kaybetti

İzmir'in tanınmış iş insanlarından ve Altay Spor Kulübünün duayen ismi, Mazhar Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu (73), bugün tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Merhum Zorlu'nun 27 Mart Pazartesi günü Alsancak Hocazade Camii’nden son yolculuğuna uğurlanacağı bildirildi.

  • Ege Postası
  • 25.03.2023 - 20:37
  • Güncelleme: 26.03.2023 - 17:36

Mazhar Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu, tansiyon rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 73 yaşında vefat etti.

Altay Spor Kulübünün eski başkanlarından merhum Mazhar Zorlu'nun oğlu Kemal Zorlu, yüksek tansiyon rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü özel hastanede, akşam saatlerinde vefat etti.

Kemal Zorlu, bir dönem Altay Spor Kulübü'nde yüksek divan kurulu başkanlığı da yapmıştı.

Evli ve iki çocuk babası Kemal Zorlu'nun cenaze programı açıklandı.

Zorlu’nun cenazesi 27 Mart 2023 Pazartesi günü Alsancak Hocazade Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından Pınarbaşı Aile Kabristanı’nda toprağa verilecek. Zorlu için, 27 Mart 2023 Pazartesi günü saat 10.00’da Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Mazhar Zorlu Holding’de tören düzenlenecek.

KEMAL ZORLU KİMDİR?

Kemal Zorlu, 1950 yılın 16 Kasım günü, Altay Spor Kulübü’nün efsane başkanlarından, duayen işadamı Mazhar Zorlu’nun oğlu olarak İzmir’in Alsancak semtinde dünyaya geldi. Henüz 12 yaşındayken Altay’ın kurduğu ve Türkiye’nin ilk minik takımı olma özelliği taşıyan ekibin kaptanlığını yaptı. Altay yıldız ve genç takımlarıyla, İzmir Genç Karmasında futbol oynadı. Ancak, eğitimi nedeniyle 1967 yılından sonra futbola devam edemedi.

Lise yıllarının ardından, eğitimine yurt dışında devam etti. Almanya’da Goethe Enstitüsü’ndeki Almanca öğreniminin ardından, Tubingen’de bir süre pratik yaptı. Daha sonra Wursburg’da bir plastik eğitim programına katıldı. Avusturya’nın Viyana kentinde bulunan ve plastik teknolojileri konusunda Avrupa’nın en iyi programlarından birini uygulayan okulu bitirdi. Bu süreçte Viyana’daki öğrenci derneklerinde etkin çalışmalarda bulundu.

Türkiye’ye döndükten sonra Ege Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitiren Kemal Zorlu, 8 yaşından itibaren babasının kendisine adım adım öğrettiği iş hayatına, profesyonel yönetici olarak devam etti.

Turizmden tekstile kadar birçok sektörde faaliyet gösteren, ancak özellikle plastik boru sektörünün öncülerinden Mazhar Zorlu Holding’i başarıyla yöneten Kemal Zorlu, İzmir’de oluşturulan tüm faaliyetlerde öncü olarak yer aldı. Sermayenin ve bilgi birikiminin birleştirilmesinin hedeflendiği bu girişimlerden KİPA, EGS, ENDA ve GÜÇBİRLİĞİ HOLDİNG ile GÜÇ ENERJİ’nin düşünce düzeyinden, yaşama geçirilme düzeyine kadar her aşamasında aktif olarak yer aldı ve yönetim kurullarında görev yaptı.

1995 yılında toplumun her kesiminden 3 bine yakın ortağı bir araya getirerek kurduğu Güçbirliği Holding, Türkiye'nin ilk “çok ortaklı modeli” oldu. Yine Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek yaptığı rüzgar enerjisi yatırımı, boru hattına alternatif olarak görülen taşıma doğalgaz projesini geliştiren, Türkiye’nin en kaliteli ipliklerini ve ilk organik pamuğu üreten Güçbirliği Holding’in, en büyük yatırımlarından biri olan İzmir Basmane Meydanı’ndaki Dünya Ticaret Merkezi Projesi ise tüm çabalarına karşın tamamlanamadı.

Kemal Zorlu, iş hayatındaki yoğun çalışma temposuna rağmen, birçok sivil toplum kuruluşunda yöneticilik ve başkanlık görevini de yerine getirdi. Türkiye Sanayici İşadamları Derneği, İzmir Ekonomik Kalkınma Kurulu, Başkanlar Kurulu, EGEV, EGİAD, ESİAD, Alsancak Rotary Kulübü gibi derneklerde görev yaptı.

Kemal Zorlu, hayatının hiçbir döneminde sosyal hayattan ve spordan kopmadı.

Altay’ın 1983-84 sezonundaki 2. Lig şampiyonluğunda Futbol Şube Başkanı olarak önemli bir rol oynadı. 1992’de Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’na seçilen Kemal Zorlu, yaklaşık 5 yıl Profesyonel, Amatör Kurul Başkanlığı görevini yürüttü. Bir dönem Atletizm Federasyonu Başkan Vekili olarak görev yapan Zorlu, 25 yıl Gençlik ve Spor Bakanlığı Merkez Danışma Kurulu’nda yer aldı.

1973 yılında Semra Zorlu ile hayatını birleştiren Kemal Zorlu, evli, iki çocuk ve iki torun sahibi.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.