Dolar 32,9335
%0.11
Euro 35,3955
%0.09
Altın 2.470,980
%0.06
Bist-100 10.768,00
%-0.03

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Buca Cezaevi alanı için flaş karar...

Buca Cezaevi alanı için flaş karar...

Uzun süredir İzmir’de kent gündeminin en çok tartışılan konularından olan Buca Cezaevi alanı planlarına ilişkin bir gelişme daha yaşandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP’li meclis üyeleri tarafından açılan davada 4.İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma taleplerini reddetti. CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, ‘’Etrafı tamamen yapılaşmış ve hiçbir yeşil alan olmayan bir bölgede bir kamusal alanı satıp orada inşaat yapmanın bir kamu yararı yok. O bölgede bir deprem olsa toplanma alanı yok'' dedi.

  • Ege Postası
  • 23.03.2023 - 17:37
  • Güncelleme: 23.03.2023 - 17:37

EGEPOSTASI- İzmir’de 62 yıl hizmet veren ve 30 Ekim 2020 depreminde hasar gördüğü gerekçesiyle yıkılan Buca Cezaevi alanı, “yeşil alan” ve “plan” tartışmalarına konu olmuştu.

AK Parti ve CHP cephesini karşı karşıya getiren Buca Cezaevi alanı için Büyükşehir Belediyesi CHP meclis grubu planların iptali için dava açmıştı.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA TALEBİNE RET

CHP’li meclis üyeleri tarafından açılan davada, 4.İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma taleplerini reddetti.

Ege Postası’na açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, ‘’Dava süreci devam ediyor, bu bir ara karar. Mahkeme yürütmeyi durdurma talebini mahkeme şu aşamada uygun görmedi. Sebebi ise, şu an orada acil bir durdurulacak işlem yok. Yargı süreci devam ediyor, deliller toplanacak, bakanlı savunmalarını söyleyecek ve mahkeme asıl kararını sonra verecek’’ ifadelerine yer verdi.  

‘’YEŞİL ALAN OLACAK!’’

Bakanlık planlarının hukuka ve kamu yararına aykırı olduğunu vurgulayan Aydın, ‘’ Davayı kazanacağımızı düşünüyorum. Bakanlığın planı hukuka, kamuya yararına aykırı. Bu planın hukuki ve toplumsal olarak meşrutiyetinin olmadığını düşünüyoruz. Uydudan görüntüsüne bile bakarsanız, o görüntü bile alanın yeşil alan olması gerektiğini söylüyor. Bunun için plan bilmeye de gerek yok. Etrafı tamamen yapılaşmış ve hiçbir yeşil alan olmayan bir bölgede bir kamusal alanı satıp orada inşaat yapmanın bir kamu yararı yok. Yaşadığımız depremde bize gösterdi ki yapılaşma yoğunluğunun olduğu yerlerde kamusal alanlar, yeşil alanlar çok kıymetli. O bölgede bir deprem olsa toplanma alanı yok. Bakanlığın yaptığı plan çok açıkca hukuka ve kamu yararına aykırı. Biz o alanın tümüyle yeşil alan olması gerektiğini savunuyoruz. Orası yeşil alan olacak’’ dedi.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.