Dolar 28,9147
%0.06
Euro 31,2975
%-0.52
Altın 1.881,520
%-2.21
Bist-100 8,09
%0.76

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Faik Öztrak'tan Bakan Nebati'ye 'cari açık' tepkisi

Faik Öztrak'tan Bakan Nebati'ye 'cari açık' tepkisi

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin cari açıkla ilgili yaptığı açıklamalara yanıt vererek, “‘Enerji fiyatları olmasa cari açık olmazdı’ demeniz, ‘Mektepler olmasaydı maarifi ne güzel idare ederdim’ demeye benziyor. 20 yılık bir yönetimin hâlâ çare değil bahane üretmesi, oynamayı bilmeyen gelinin ‘yerim dar’ demesinden farksızdır” dedi.

  • Ege Postası
  • 12.08.2022 - 15:14

Faik Öztrak, Nureddin Nebati’nin cari açıkla ilgili açıklamalarına, sosyal medya hesabında bugün yaptığı paylaşımla yanıt verdi. Öztrak, şunları kaydetti:

20 YILIK BİR YÖNETİMİN HL ÇARE DEĞİL BAHANE ÜRETMESİ, OYNAMAYI BİLMEYEN GELİNİN ‘YERİM DAR’ DEMESİNDEN FARKSIZDIR”

“‘Enerji fiyatları olmasa cari açık olmazdı” demeniz, “Mektepler olmasaydı maarifi ne güzel idare ederdim’ demeye benziyor. 20 yılık bir yönetimin hâlâ çare değil bahane üretmesi, oynamayı bilmeyen gelinin ‘yerim dar’ demesinden farksızdır.

“DAHA 2022'NİN YARISINDA CARİ AÇIK 32,4 MİLYAR DOLAR OLDU”

2022 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda, yılın tamamı için 18,6 milyar dolar cari açık öngörüldü. Hükümetinizin başı, 25 Ekim 2021’de attığı imzayla 2022’de 18,6 milyar dolar cari açık olacağını millete taahhüt etti. ‘Enerji hariç’ ya da ‘dahil’ demedi. Ama daha 2022'nin yarısında cari açık 32,4 milyar dolar oldu.

“HÜKÜMET ‘FAİZ SEBEP, ENFLASYON NETİCE’ DİYEREK TÜRKİYE’Yİ GÖRÜLMEMİŞ BİR ENFLASYONLA TANIŞTIRDI”

Nitekim bu cari açığı finanse ederken de ‘enerji hariç/dahil’ demeden ne idüğü belirsiz dövizleri ve çil çil emanet döviz rezervlerini kullanmışsınız. Hükümet, ‘faiz sebep, enflasyon netice’ diyerek Türkiye’yi görülmemiş bir enflasyonla tanıştırdı. ‘En kötü senaryoda bile KKM’den Hazine’ye tek kuruş yük gelmeyecek’ dedikten sonra, milletin bütçesinden bir avuç mudiye 37,2 milyar lira ödemiş bir hükümetsiniz. Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz. Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde. Eseriniz ve sebebi olduğunuz yıkım ortada. İnsan, dediklerinize bakınca, ‘Ya Rab, şunların aklını bir geceliğine bana ver de ben de bir rahat uyku çekeyim’ demek içinden geçiyor.”

CHP’Lİ ALTAY’DAN BAKAN NEBATİ’YE TEPKİ

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Engin Altay’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“ÇAY ÜRETİCİSİ DERTLİ: Ankara'da da yağmurlar bitti. Ama Ankara'ya dert yağmurları yağmaya devam ediyor. Tayyip Bey'in memleketi Rize'den de dert yağmurları Ankara'ya sağanak şeklinde düşüyor. Çay üreticisi genel olarak çok dertli. Orada yaklaşık 25 bin aile var. Hemşin’den beni Ender Şen aradı, ‘adımını da verebilirsin, derdimiz şu, biz organik çay üretiyoruz. Fakat bu organik çay üreticileri olarak bizim çayımızın yarısı fabrikalarda, beceriksiz, yönetimden, yetersiz personelden dolayı çürütüyor, ‘biz 25 bin aileyiz ve fiyat belli haziranda organik çayı teslim ettik, temmuzun sonunda bizim hesabımıza bir para yattı. Paranın ne olduğu belli değil, organik çayın fiyatını bilmiyoruz, geçen sene böyle olmadı, temmuzun ortasında fiyat belli oldu, şimdi yatan bir para var bu avans mıdır, ön ödeme midir ne olduğu belli değil, satılan çayın karşılığı hiç değil.’ Tayyip Bey Rizelilere bir kıyak yap. Kıyak da yapma. Adil ol, adaletli ol. Ender Şen'den gelen bu feryada cevap ver. Bu kontenjanı kaldır. Zaten çok kıymetli olan organik çayı da çürütme.

KILIÇDAROĞLU ORTAYA KOYUYOR, AK PARTİ ‘BİZ ZATEN ÖYLE YAPACAKTIK’ DİYOR: Bay Kemal'in öngörüsü ve talebi çok geç de olsa yerine geliyor. Bir öngörü ve talep daha karşılanacak gibi duruyor. 6 yıldır Bay Kemal, dilinde tüy bitti, diyor ki; ‘askeri hastaneler ayrı bir iştir, Güneydoğu'da sıcak çatışmalar var, orada yaralanan çocuklarımız var, kurşun yarası, şarapnel yarası, el yapımı patlayıcılarla yaralanan çocuklar var, devlet hastanesindeki doktorlar bu konuda bu görevin gerektirdiği imkanlara tecrübeye sahip değil, askeri hastaneleri kapatmak yanlış.’ Bay Kemal'in dilinde tüy bitti. Çok şükür dün Milli Savunma Bakanı bir açıklama yapmış.

Daha geçen hafta Bay Kemal dedi ki, ‘GATA’yı açıp şanlı ordumuza teslim edeceğiz.’ Sadece GATA değil, Bilkent'te dünyanın en iyi rehabilitasyon merkezi var. Gazi, yaralı askerlerimiz için yapıldı. Ayağı kopan var, ayağına şarapnel girip çıkan var. Askeri hastaneler dünyanın her yerinde var. Ayrı bir alan, ayrı bir ihtisas. Nihayet Milli Savunma Bakanı ‘talep, istek ve ihtiyaçlarımızı ilettik, Cumhurbaşkanımızın iradesi var, açacağız’ mealinde bir açıklamayı çok şükür yapmış. Yine haklı çıktı ve bu hatadan geç de olsa dönülüyor olması böyle bir iradenin Milli Savunma Bakanı tarafından ortaya koyuluyor olmasını memnuniyetle de karşılıyoruz.

Bakanlar açıklama üstüne açıklama yapıyorlar. Kılıçdaroğlu öneri, tespit, çözüm ortaya koyuyor. AK Parti diyor ki ‘biz zaten öyle yapacaktık.’ Yapma ya?

NEBATİ BUGÜN HABERLERİ BİR İZLE MİLLET SİGORTASI ÖDEYEMİYOR: Nureddin Nebati, Kılıçdaroğlu sizi dinlemiyor da senin reisin diyordu ya hani ‘aldığın nefese kadar seni izliyorum’ diye. Tam olarak olan bu. Ama Kılıçdaroğlu'nun önerilerini sizin gecikmeli olarak, eksik olarak yerine getirmenizden de bir şikâyetimiz yok. ÖTV arttırmaktan bahsediyor. Nebati bugün haberleri bir izle millet zorunlu trafik sigortasını ödeyemez hale gelmiş. 10 yaşındaki arabanın zorunlu trafik sigortası 2000 lira olmuş. Beyefendi ÖTV arttırmaktan bahsediyor. Bakanları bu arada bir şirinlik, şirinleşme modası aldı başını gidiyor.

SAYIN BAKAN BU VATANDAŞ HANGİ ANI NASIL YAŞASIN: Maliye Bakanımız müzikli klip yapmış. Çok güzel. Millet kan ağlıyor. Maliye Bakanı neredeyse zil takıp oynatacak bir müzikli klip yapmış. Sağlık Bakanımız da anı yaşa diye bir tweet atmış, İngilizce yazmış tabi bunu. Ya anı yaşayalım da yaşayacak hal kalmadı. Söylüyorum, Çankaya'daki oturan hastaya Haymana'da randevu veriyorsun. Sayın Bakan bu vatandaş hangi anı nasıl yaşasın? Şirinlik yapma yarışından vazgeçsinler. Millete biraz hizmet edebilmenin yolunu arasınlar. Milletin hayatını rahatlatmanın yolunu ve çözümünü üretsinler.

Ekonomi talimatla yönetilmeye çalışılıyor. Talimatla batırılan ekonomi, talimatla ayağa kalkmaz Erdoğan. Bu ekonomiyi sen, akşam yattın rüya gördün, sabah hayata geçirdin. Faiz sebep enflasyon sonuç kehanetini hiçbir ekonomik bilimsel verisi yanı olmayan karşılığı olmayan bir kehaneti hayata geçireceğim diye, Türkiye ekonomisini batırdı. Ve şimdi bunu talimatla düzeltme peşindesin.

TARIM KREDİ MARKETLERİN ÖNÜNDEKİ KUYRUKLARINDAN ZEVK Mİ ALACAKSIN: Ete yüzde 35 indirim yapılacak, nerede yapılacak, Tarım Kredi Kooperatif marketlerinde. Kimse hayır demez. Hatırlayalım, ne vardı? Tanzim satış kuyrukları açtılar, çadırlar kurdular. Millete çadırlarının önünde ucuz domates ve soğan kuyruğuna soktular. Şimdi şu mu olacak? Türkiye'deki tüm marketlerin yüzde 1’i bile birçok yerde de olmayan tarım kredi kooperatifi marketleri üzerinden ette bir indirim mi sağlamış olacağız? Tarım kredi marketlerin önündeki kuyruklarından zevk mi alacaksın? Bunu yapma demem. Bunu yapacağına besleneceği üreticiyi, çiftçiyi üretim aşamasında desteklersen daha iyi olmaz mı? Böyle destekten anladıkları şu; zenginsen, devlet seni destekler, Erdoğan senin işlerini kolaylaştırır, zenginliğine zenginlik katmak için her şey yapılır.

GEÇEN SENE 33 MİLYAR KAR EDEN BANKA BU SENE 169 MİLYAR KR EDİYOR: Tıpkı kur korumalı mevduatta olduğu gibi. Birileri zenginleşti ve kur korumalı mevduatla zenginlere denildi ki ‘sizin zenginliğimizi sürdüreceğiz, ‘döviz artar’, merak etme senin paran korunacak.’ Zenginin parası korunuyor… Bankaların kârı patladı. Vatandaş sorun yaşıyor, herkes mağdur. Bankalar geçtiğimiz 6 ay ne kazanmış biliyor musunuz? 2021’in ocak ile haziran ayı arasında bankaların kârı ne kadar biliyor musunuz? Bütün bankaların kârı 33 milyar. Peki bu yıl ne olmuş? 2022’nin 6 ayında 169 milyar kâr etmiş. Banka zararına çalışmaz tamam da yüzde 400 kâr etmiş. Nasıl olacak bu? Geçen sene 33 milyar kar eden banka bu sene 169 milyar kâr ediyor.

KUR KORUMALI MEVDUATI DESTEKLEMEK VATANSEVERLİK İSE BEN VATANSEVER DEĞİLİM: Kur Korumalı Mevduat’a para yatıran zenginlere devletimiz, vergi indirimi dahil, 57 milyar para ödemiş yeni parayla, eski parayla katrilyon. Ondan sonra da Bay Kemal ‘çiftçi, ekmek, memur, öğrenci, emekli, mazot, devlet, liyakat, adalet’ deyince Sayın Nebati ‘kur korumalı mevduata karşı çıkmak vatanseverlikten uzak bir yaklaşım’ demek gibi bir gaf içine giriyor. Kur korumalı mevduatı desteklemek vatanseverlik ise ben vatansever değilim kardeşim. Böyle bir şey olabilir mi? Zenginin servetini korumak için fakirden alıp zengine vermek vatanseverlikse, ben vatansever olmam. Bana ne zenginden. 85 milyon ekonomik sorun yaşıyor beyefendi. Türkiye’de 500 bin aile hayatından memnun, geri kalan 22 milyon aile, inim inim inliyor, senin yanlış ekonomi politikalarından. Vatanseverlik 85 milyonu düşünmektir. Sayın Nebati vatanseverlik bankaların kârını yüzde 400 arttırıp esnafı, çiftçiyi, küçük esnafı batırmak hiç değildir. Vatanseverlik, Türk parasını dolar karşısında yerlerde süründürmek hiç değildir. Bunun da altını çizelim.

YA SENİN BUNLARDAN HABERİN YOK YA DA MİLLETLE DALGA GEÇİYORSUN: Bu arada beyefendi büyük ekonomi profesörü Erdoğan tüm olarak söylediğini söyleyip şöyle bir laf etmiş. ‘Ekonomi programımızın ne kadar doğru olduğunu, yaşanan her gelişmeyle görülüyor.’ Ne doğruluğu bu ya? Mesela sorun yok olsa böyle bir laf edilmez. Şimdi Erdoğan'a buradan soruyorum. Hani bir Merkez Bankası var. Aslında özerk olması gereken ama senin 6 ayda bir başkanı değiştirdiğin. Herhalde Erdoğan'ın şu üç husustan haberi yok. Olsa böyle bir laf edilmez. Merkez Bankası yıl sonu beklentileri var. Bu yıl sonu itibariyle dolar kuru beklentisi 19.65 oldu Erdoğan. Dolar kuru daha da yükselecek. ‘Dolar daha da artacak’ dedi; Erdoğan, ‘her şey çok iyi’ diyor. Yıl sonu tüfe beklentisini senin Merkez Bankan 70 buçuğa çıkardı. ‘Cari açık düşecek’ diyordunuz. Cari açık yılın ilk 6 ayında yüzde 142 artmış.”

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.