Dolar 32,8290
%-0.06
Euro 35,6716
%-0.04
Altın 2.543,850
%-0.05
Bist-100 11.090,00
%-0.74

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Akşener Aksaray’da yurttaşlara seslendi: Bu düzeni beraber değiştireceğiz

Akşener Aksaray’da yurttaşlara seslendi: Bu düzeni beraber değiştireceğiz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Aksaray’da yurttaşlara; “Bir gün evvel Niğde’de, dün Nevşehir’de, bugün Aksaray’dayım. İç Anadolu bölgesinde hepinizin derdi; suyun kaybolması, elektrik pompasıyla su çıkarılması, sulamanın böyle yapılması, 113 bin liralık elektrik faturası gördüm. Bunu ödeye bir çiftçinin malından eline ne kadar para kalabilir, bunun içini de bir de koyun mazotu, ilacı, gübreyi geriye ne kalır” sözleri ile seslendi.

  • Ege Postası
  • 12.08.2022 - 13:20

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bugün esnaf ziyareti için geldiği Aksaray’da, yurttaşlara seslendi. Akşener, şunları söyledi:

“Bugün burada esnaf gezmek için ikinci turunu attığım Türkiye’nin Aksaray’ına iki yıl evvel geldim şimdi de ikinci defa buradayım. Çok uzun zamandır sizin dertlerinizin konuşulmadığı buna karşılık sürekli siyasetçilerin birbirine laf çarptırdığı ama sizin derdinizin konuşulmadığı, bir sistem var bu ülkede. Gerçekten millet bu işin aslıdır, siyasetçi de onun vekilidir. Siyasetçinin görevi ister iktidar, ister muhalefet sizin dertlerinizi dinleyip çözüm üretip o çözümler üzerinden rekabet etmektir. Siz olmasanız siyaset olmaz, siz olmasanız hiçbir şey olmaz.

“İÇ ANADOLU BÖLGESİNDE HEPİNİZİN DERDİ; SUYUN KAYBOLMASI, ELEKTRİK POMPASIYLA SU ÇIKARILMASI”

Adaleti beraber oluşturacağız. Çiftçi, ev kadını, haksızlığa uğrayan insanlar konuşuyor. Bütün siyasetçilerin bu sesi duyup ona çözüm üretmesi gerekir. Derdimiz bu.

Bu dükkanların içinde besiciler gördüm, gebe ineklerini kesime gönderdiği için ağlayan besici gördüm. Bir gün evvel Niğde’de, dün Nevşehir’de, bugün Aksaray’dayım. İç Anadolu bölgesinde hepinizin derdi; suyun kaybolması, elektrik pompasıyla su çıkarılması, sulamanın böyle yapılması, 113 bin liralık elektrik faturası gördüm. 60 bin liralık fatura gördüm, 52 bin liralık fatura gördüm. Üç ayda 180 bin lira ödemek zorunda kalan çiftçinin elinde ne kadar para kalabilir. Bunun içini de bir de koyun mazotu, ilacı, gübreyi geriye ne kalır? Şimdi sen susuzluk derdi çekerken 15 maaş alıp cebine koyan, yan gelip yatan eğer danışmanlar varsa bu ülkede bunun adı harami bir düzendir.

“HANİ TRENİNİZ NE OLDU KARA TREN, NE OLDU HAVAALANI, NE OLDU ÇÖKÜLEN ÇİFTLİKLER”

Emekli maaşı… Söyleye söyleye 3 bin 500 liraya getirdiler bin 500 lira emekli maaşı alanlar vardı. Bizim dediğimiz şuydu en düşük emekli maaşı asgari ücret kadar olmalıdır. Bunu bu arkadaşlar yaptı yaptı yapmadı biz yapacağız az kaldı. Hani treniniz ne oldu kara tren, ne oldu havaalanı, ne oldu çökülen çiftlikler. Mülakat denilen o sistemi ortadan kaldıracağız netlikle söylüyorum. 24 milyar TL sizin cebinizden, Türk Telekom’dan alındı Hariri’nin cebine koydular. Erdoğan’ın aile dostu.

Ankara’da Ankapark diye bir park yapmışlar 14 milyar lira harcanmış. Toplayın ikisini 38 milyar lira…38 milyar lirayla ne olurdu, kara tren buraya gelirdi, elektrik paralarında yüzde 50 indirim, mazotta yüzde 50 indirim yapılabilirdi. Bu düzen harami bir düzendir, bu düzeni beraber değiştireceğiz.

Şu mikrofonu şurada gezdirsem herkesin bir derdi var, işte benim yapmaya çalıştığım şey bu derdin kamuoyuna mal edilmesi. İktidar bu sorunların çözülmesi için sizin tarafınızdan görevlendirilir, muhalefet de sizin avukatlığınızı yapmak için sizin tarafınızdan görevlendirilir. Kavga etmenin bir manası yok. Yün yumaklarını bundan sonra kabul etmiyorum muhteremler. Ağalar, istediğiniz kadar oculuk, buculuk yapın.  Biz milletimizin, asli unsurun yanında olacağız. Bu dertleri çözdüler, çözdüler. Çözemediler, az kaldı biz çözeceğiz.”

Akşener’in mikrofonu verdiği bir vatandaş, “Uyuşturucuyu kimse tutamadı. Çocuklarımıza yardımcı olun. Uyuşturucu bağımlısı çocuklarımızın durumu çok kötü. Aksaray resmen uyuşturucu yatağı oldu şu anda” dedi.

AKSARAYLI KURUYEMİŞÇİ, AKŞENER'E DERT YANDI

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bugün Aksaray merkezde esnaf ve yurttaşlarla bir araya gelerek sorunlarını dinledi.

“VATANDAŞIN ÖDEDİĞİ PARA ÇOĞALDI ÇÜNKÜ DOLARI SABİTLEDİLER, İLAÇ BULAMIYOR VATANDAŞLARIMIZ”

Bir eczacı Akşener’e ilaç fiyat farklarından şikayet ederek “Şu anda vatandaşlarımızın ödediği para miktarı çok fazlalaştı. Biz bunu söylerken utanıyoruz. Reçete tutarı 50 lira 60 lira biz vatandaştan 40 lira alıyoruz. Vatandaşın ödediği para çoğaldı çünkü doları sabitlediler, ilaç bulamıyor vatandaşlarımız. Çok sıkıntıdayız sizden yardım bekliyoruz” dedi.

Bir kuruyemişçi de Akşener’e insanların temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta güçlük çektiğini belirterek şunları söyledi:

“GEÇEN SENE BU ANTEP FISTIĞINI 80 LİRAYA ALIYORDUK 130 LİRAYA SATIYORDUK, ŞİMDİ 185 LİRAYA ALIYORUZ 220 LİRAYA SATIYORUZ”

“Bırakın kuruyemişi insanlar temel ihtiyaçlarını karşılamayınca bize fırsat bile kalmıyor. Bu ürünlerin zaten yüzde 80’i yüzde 90’ı bizim memleketimizde yetişen ürünler ama bakıyoruz ki fiyatlar, hepsi ithal. Biz tezgahımıza malı koyuyoruz müşterimize fiyatı sunarken inanın utanıyoruz. Geçen sene bu Antep fıstığını 80 liraya alıyorduk 130 liraya satıyorduk, şimdi 185 liraya alıyoruz 220 liraya satıyoruz ve bunun başka bir ülkesi yok. Tamamen yüzde 100 Türkiye’de yetişen bir ürün. Fındık içine gelecek olursak 150-160 lira bunun yüzde 75’i tamamen Türkiye’de yetişiyor. Bizim bu İç Anadolu bölgesinde ayçekirdeğinin büyük tedarikçileriyiz. Burada perakendede ayçekirdeği 45 lira 50 lira. O da müşterimize çok pahalı şekilde yansıyor.”

Bir kasap dükkanındaki çalışanlar da Akşener’e emekli maaşlarına yapılan zammın yetersiz olduğunu kaydederek şöyle konuştu:

“7 BİN EURO YILLIK KİRA, TÜRKİYE’DE YAŞIYORUZ KİRA EURO ANLAYAMADIK”

“İşler çok düşük, zarar dükkanına girdiniz şu anda kasap dükkanına değil. Elektrik faturasını saymazsak, müşterilerin bir kilo alırken 100 grama düştüğünü saymazsak, karın tokluğuna çalışırsak tamam iyiyiz. Bir elektrik bin lira geliyor ayda buraya, 4-5 kişi çalışıyor. 7 bin euro yıllık kira, Türkiye’de yaşıyoruz kira euro anlayamadık. Valla olanlar alıyor, belli bir kesim zengin. Sonra benim anlayamadığım bu zam veriyor yüzde 40, güzel. 100 emekli varsa bunun 80’i 2,5- 3 bin lira alıyor ona ne geliyor? 1 milyar (bin) geliyor. Öte yanda 10-15 milyar (bin) aylık alıyor onları 4-5 milyar (bin) geliyor. Demiyor ki alttaki kesimler yüzde 40 veriyorum ama adama 800 lira geliyor. Bunun aylığı 3-4 milyar alıyor. Nasıl geçinecek 3 milyarla (bin)?”

Bir çiftçi de Akşener’e su sıkıntısından bahsederek “Bizim Eşmekaya sazlığı var oranın su sorunu çok ciddi manada, su tamamen bitti oraya Göksu’dan veya Kızılırmak’tan su gelmesi hususunda bir çalışma yapabilir misiniz” diye sordu.

“BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ, EN ÖNEMLİSİ O”

Akşener de çiftçiye şu yanıtı verdi:

“Çalışma yaptı arkadaşlar. Mutlaka nehirlerden gölet yapılması. Yer altı suyu ile çiftçilik yapılması imkansız İç Anadolu’da. Bu bölgelerin toprağına uygun ürün organize edilmesi lazım. Onun için de bilimsel bir çalışma gerekiyor. Başından itibaren size girdide yardım edilmesi gerekiyor. Çeşitli indirimlerden artı nakitten. Ondan sonra bu ürüne göre ilan edeceğiz, diyelim ki daha fazla oldu fiyatı onu tamamlayacağız. Önceden bileceksiniz ektiğiniz ürünün sonuçlarını. Aksi taktirde çiftçinin para kazanması imkansız bir hale döndü. Zaten temel bakış açısı paramız varken dışardan ucuza alırız meselesi. Ama pandemi ile beraber gıdanın ne kadar önemli olduğunu gördük. Ukrayna’dan çiçek yağı gelmedi ne oldu. Halbuki ayçiçeği ekebilen bir ülkeyiz. Birlikte çalışacağız, en önemlisi o.”

AKŞENER’İN DİNLEDİĞİ AKSARAYLI ESNAF: ALIM GÜCÜ DİYE BİR ŞEY YOK

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Aksaray’ın Ortaköy ve Ağaçören ilçelerinde esnafı ziyaret etti. Akşener, yurttaşlar tarafından, “Asgari Ücretliyim Evlenemiyorum", "Başbakan Akşener", "Emekliyim Geçinemiyorum” yazılı dövizlerle karşılandı.

Akşener’in “Kaç müşteri geldi sabahta beri” sorusuna esnaf; “Et fiyatları bilindiği şekilde, bugünlerde çok sıkıntıdayız. Pandemiden çıktık daha da sıkıntıya girdik. Zor, Allah yardımcımız oldu. 2 bin küsur (elektrik) geldi geçen sene 800 liraydı. Geçen sene kiramız 800 liraydı bu sene 2 bin lira. Hemen hemen üçe katladı” yanıtını verdi.

Akşener’in ziyaret ettiği berber, “Saç sakal 70 lira, o da yeni çıktı 2 ay falan oldu. Yalan konuşmaya gerek sezon olmasına rağmen 6-7 müşteri ile başladık” diye dert yandı.  

Akşener’in “Bu dükkan evi geçindirebiliyor mu” sorusunu yönelttiği bir esnaf, “Çiftçi öldü, esnaf ölmek üzereyiz, emekliyim zaten yok” yanıtını verdi. Akşener, “Bütün söyledikleri bitti işte, Anadolu’nun irfanı bu üç cümleyle bitti” dedi.  

Akşener’in “Vatandaşın alım gücü nasıl” diye sorduğu esnaf şu yanıtı verdi:

“Halimizden memnun sayılmasak da ekmeğimiz oluyor şükür. Bundan öte para kazanamıyoruz. Alım gücü yok, alım gücü diye bir şey yok. Bir benim için değil bir onun için değil genel olaraktan alım gücü diye bir şe yok. Para kazanamıyoruz sadece geçiniyoruz.”  

Akşener’in “Burası evi geçindiriyor mu, genç olsan emekli olmasan bu dükkandan geçinebilir misin” diye sorduğu bir terzi, “Zam geldi ya her şey allak bullak oldu. Ne demek bir torba şeker 250 lira? Çok zor durum. İmkanı yok” yanıtını verdi.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.