Dolar 31,0391
%0.17
Euro 33,6226
%-0.05
Altın 2.032,380
%0.76
Bist-100 9,37
%0.29

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
CHP İzmir 'yargı krizine' karşı ayakta: Giyiniyorsanız bileceksiniz

CHP İzmir 'yargı krizine' karşı ayakta: Giyiniyorsanız bileceksiniz

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanlığı, Yargıtay'ın Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımaması sonucu ortaya çıkan 'yargı krizine' ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını okuyan CHP İzmir İl Sekreteri Özlem Ünsal, "hukukçuların üzerindeki kıyafet sadece bir cübbe değil, mesleğimizi yaparken omuzlarımızdaki sorumluluğa anlam yükleyen bir semboldür aynı zamanda. Giyiniyorsanız bileceksiniz... Siyah renk adaleti temsil eder. Layıkıyla adaleti sağlamak için koltuklarında oturan yargıçlara selam olsun. Üzerinde cepleri yoktur. Çünkü yaptığımız görev kamu görevidir. Bireysel menfaat peşinde olmadan görevini yapan yargıçlara selam olsun... Önünde düğmesi iliği yoktur. Çünkü adaleti sağlarken kimsenin önünde düğmemizi iliklemeyiz" ifadelerine yer verdi.

  • Ege Postası
  • 13.11.2023 - 13:14
  • Güncelleme: 13.11.2023 - 14:34

BERİVAN KAYA/EGEPOSTASI- Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay'la ilgili olarak "hak ihlali" kararı veren Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasına yönelik tepkiler sürüyor. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanlığı, Yargıtay'ın Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımaması sonucu ortaya çıkan 'yargı krizine' ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi.

CHP İzmir İl Başkanlığı'nda gerçekleştirilen basın açıklamasına İlçe Belediye Başkanları, CHP İzmir il yönetimi ve ilçe örgütleri katılım sağladı. 

"HUKUK DARBESİ"

Basın açıklamasını okuyan CHP İzmir İl Sekreteri Özlem Ünsal, "Bugün burada Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs edenlere ve  100 yıllık Cumhuriyet tarihinde yaşanan hukuk darbesi niteliğindeki karara, karşı durmak için toplanmış bulunuyoruz. Yargıtay 3. Ceza Dairesinin, Can ATALAY hakkındaki ihlal kararını uygulamaması, bu da yetmezmiş gibi, usul ve esasa aykırı bir şekilde Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması, Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüstür, kabulü mümkün olamaz. Hukuku hakim kılması, yasaların emredici maddelerine göre adaleti sağlaması ve anayasal düzeni tesis etmesi beklenen Yargının bizzat kendisinin, Anayasanın emredici kurallarını tanımadığı, yok saydığı bir ülkede hukuk devletinden söz edilemez.  Hukuk devletinin olmazsa olmaz ilkelerini yok sayan, kuvvetler ayrılığını reddeden bu meydan okumanın hukuka ve anayasal düzene inanan bizleri asla yıldıramayacağı ve direnmemizi durduramayacağını en başta ilan etmek isterim" dedi. 

"CAN ATALAY'IN ÖTESİNDE"

TİP Milletvekili Can Atalay meselenin ötesinde bir meseleye dönüştüğüne dikkat çeken Özlem Ünsal, "Genel Başkanımız Özgür Özel’in ifade ettiği gibi, bu skandal karar “Anayasa'ya kafa tutmaktır, darbe girişimidir, kalkışma girişimidir” Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusu yaklaşımı da akıldan, liyakatten, anayasadan ve gerçeklikten kopuk bir karardır. Bu mesele, Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay meselesi olmanın çok ötesinde bir meseleye dönüşmüştür.  Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında bu ülkeye yaşatılan şey Anayasal krizdir.    Yargıtay’ın aldığı karar, yasaları eğip bükerek yapılan zorlama gerekçelere rağmen, Anayasa’yı inkâr edercesine, tüm demokratik hak ve özgürlüklerin, Anayasal kurum ve kuruluşların, kısacası hukuka dayalı düzenin ortadan kaldırılmasına yönelik bir eyleme dönüşmüştür" diye konuştu. 

"BOYUN EĞMEYECEĞİZ"

Bağımsız ve tarafsız yargı güvencesinin kalmadığını aktaran Ünsal, "Anayasaya, Anayasal kurumlara ve Anayasa Mahkemesine açıkça meydan okuyan bu Yargıtay kararı ve suç duyurusu; bağımsız ve tarafsız yargı güvencesinin kalmadığını göstermektedir. Eğer Anayasa mahkemesinin kararı yok sayılacak, anayasa çiğnenecekse, bu ülkede yaşayan hiç kimsenin hukuk güvenliğinin varlığından ve hukuk devletinden söz edilemez. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, anayasaya aykırı, siyasi baskı ve yönlendirmeyle alındığını düşündüğümüz, bağımsız yargıyı ayaklar altına alan bu tavra boyun eğmeyeceğiz. Yargıtay kullanılarak denenen, kamuoyunun tepkisinin ölçüldüğü, anayasal düzene karşı yeni bir düzenin provasının yapıldığını düşündüren bu tiyatroyu izlemeyecek, direnmek için tüm anayasal haklarımızı kullanacağız. Çünkü Anayasa Mahkemesi temel hak ve Hürriyetlerin bekçisidir" dedi. 

"DARBE GİRİŞİMİNİ ENGELLEYECEĞİZ" 

Tüm STK'lar ve odalarla birlikle direnişin devam edeceğini vurgulayan CHP'li Ünsal, ,"Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu partisi, Anayasal düzenin ve milli iradenin tesisini sağlayan siyasi irade olarak, bu hukuk dışı karara karşı tüm Barolar, Hukukçular, Demokratik Kitle Örgütleri ve Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte; Ve belki de en önemlisi, cumhuriyetine ve anayasal düzene bağlı milletimizle birlikte direnecek, tüm meşru yolları bıkmadan kullanacak ve bu darbe girişimini engelleyeceğiz.  Bu türden hukuku hiçe sayan, toplumun sinir uçlarına dokunan kararlarla varılmak istenen yer, her neresiyse bilinsin ki buna müsaade etmeyeceğiz. Bu hukuksuzluğa teslim olmayacağız" diye konuştu. 

"GİYİNİYORSANIZ BİLECEKSİNİZ"

Ünsal açıklamasının devamında, "Adaletin uygulanacağı, hukukun işletileceği, Yargı’nın karar vereceği tek Saray vardır o da Adalet Sarayıdır. Kimse kendisini hukuktan ve anayasadan üstün göremez.  Bizler biliyoruz ki, hukukçuların üzerindeki kıyafet sadece bir cübbe değil, mesleğimizi yaparken omuzlarımızdaki sorumluluğa anlam yükleyen bir semboldür aynı zamanda. Giyiniyorsanız bileceksiniz... Siyah renk adaleti temsil eder. Layıkıyla adaleti sağlamak için koltuklarında oturan yargıçlara selam olsun. Üzerinde cepleri yoktur. Çünkü yaptığımız görev kamu görevidir. Bireysel menfaat peşinde olmadan görevini yapan yargıçlara selam olsun... Önünde düğmesi iliği yoktur. Çünkü adaleti sağlarken kimsenin önünde düğmemizi iliklemeyiz. Hiçbir baskıya boyun eğmeden hür iradesiyle kararını veren yargıçlara selam olsun. Bizim en güçlü silahımız hukuk ve anayasal düzendir. Bu düzenin korunması için, egemenliğin millette kalması, tarafsız bir yargı için biz direneceğiz.  Anayasayı ortadan kaldıranlara karşı gün susma günü değildir. Tarih susanları da yazacak, direnenleri de" dedi. 

DİRENİŞE DAVET 

Halkı direnmeye çağıran Ünsal, "Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığı olarak, bir kez daha tüm halkımızı, bu hukuksuzluğa karşı direnmeye, direnenlere destek vermeye çağırıyoruz. Bu mücadelenin sonunda kazanan hukuk, kazanan Anayasal düzen ve Adalet olacaktır" ifadelerine yer verdi. 
Basın açıklamasının devamında, 'direne direne kazanacağız', 'birleşe birleşe kazanacağız' sloganları atıldı. 

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.