Dolar 32,8428
%-0.02
Euro 35,6527
%-0.09
Altın 2.543,450
%-0.07
Bist-100 11.090,00
%-0.74

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Başkan Batur’dan ŞPO’ya 'Gültepe' tepkisi : 2 yıl kaybettik

Başkan Batur’dan ŞPO’ya 'Gültepe' tepkisi : 2 yıl kaybettik

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, TR35 TV’de yayınlanan Gültepe ve Beştepe Planları’yla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Şehir Plancıları Odası’na tepki gösteren Batur, ‘’ Gültepe bölgesinin planlarını bir yıl içinde bitirdik. 17 kurumdan görüş aldık bazı hassas odalarımıza bu planları anlattık. O zaman itiraz etmediler, askıya çıktık yine itiraz etmediler. Maalesef son gün Şehir Plancılar Odamız dava açtı. Geldiğimiz noktada biz 2 sene kaybettik’’ dedi.

  • Ege Postası
  • 22.03.2023 - 12:46
  • Güncelleme: 22.03.2023 - 12:54

EGEPOSTASI- Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, TR35 TV’de yayınlanan Birol Soylu ile 10. Köy programında önemli açıklamalarda bulundu.

NARLIDERE MODELİYLE YÜZDE YÜZ UZLAŞI

Gültepe ve Beştepe Planları’yla ilgili açıklamalarda bulunan Abdül Batur,  Şehir Plancıları Odası’nın açtığı dava sonucu İzmir 4. İdare Mahkemesi'nin Gültepe Planlarını iptal etmesiyle 2 yıl kaybedildiğini belirtti.  Batur açıklamasında, ‘’ Biz Konak Belediyesi olarak yatıyoruz kentsel dönüşüm, kalkıyoruz kentsel dönüşüm.  Şu an yaptığımız iki bölge var. Gültepe ve Beştepeler bölgesi. 500 hektarlık yeri ve 100 bin kişiyi ilgilendirecek bir planlama çalışması yaptık. Görsel açıdan, yaşam kalitesi açısından çok kötü olan bir alan. İçinde yeşil alan sosyal tesis yok. Gültepe bölgesinin planlarını bir yıl içinde bitidik. 17 kurumdan görüş aldık bazı hassas odalarımıza bu planları anlattık. O zaman itiraz etmediler, askıya çıktık yine itiraz etmediler. Maalesef son gün Şehir Palncılar Odamız dava açtı. O alanın çevresinde konutlar var.  Oradaki insanları da mağdur etmemeniz gerekir. Oradaki insanlar mağdur olduktan sonra dönüşüme gerek yok ki. Dönüşüm yüzde 100 mutabakatla olur. Vatandaşın olurunu alarak yapıyoruz, ‘Narlıdere modeli’ yüzde yüz uzlaşı. Geldiğimiz noktada biz 2 sene kaybettik. Biz parselasyon planlarını bitirdik’’ dedi.

KONAKLILARA UYARI: MÜTEAHHİTLE ANLAŞMAYIN

5 nolu Toros bölgesinin tamamlandığını belirten Başkan Batur, ‘’ Toros’taki sosyal tesis alanımızda parselasyon planlarını askıya çıkaracağız . Vatandaşlarımıza belirtmek isterim ki, yeri yeşil alanda, yolda kalanların yerleri en yakın imar planlarında değerlendirmesi yapıldı. Kentsel dönüşüm müdürlüğümüzü de Toros’a taşıdık. Gerekirse noteri bile oraya getireceğiz. Parselasyon planlarından sonra sözleşmelere başlıyoruz. 1 ay sonra vatandaşlarımızı imzaya çağıracağız. Kent o kadar güzel olacak ki… Biz yaptığımız planlara inanıyoruz. Beştepeler’de 6 meydan yaptık. Yeşil alanı bol meydanlar bunlar. İnsanlar yıllardır cefasını çekti. Buradan vatandaşlarımızı uyarıyorum. Müteahhitle anlaşmaya girmesinler, belediye olarak sorumlu biziz anlaşmaları biz yapacağız’’ dedi.

KORDON VE GÜZELYALI İÇİN RADİKAL KARARLAR

Kordon ve Güzelyalı için uyarıda bulunan Başkan Batur, ‘’Dönüşümde asıl sorun 1. ve 2. kordon, Güzelyalı bölgelerinde binalar 50-60 yıllık. Bu bölgeler için bazı radikal kararlar alacağız. Bir an evvel bu binaların yeniden yapılması lazım. Biz bu bölgeleri K bölgesi olarak belirledik. K bölgesi ise, korunacak alandır. Bu korunacak alan içerisindeki vatandaşlarımız ben binamı yenilemek istiyorum diyerek bize geldiğinde geçmişte yüzde 40 kayıp yaşıyordu. Biz bir karar aldık, geçmişte inşaat yapıldığı dönemdeki ilk ruhsatını aldığı dönemdeki hakları verilen bir plan anlayışı geliştirdik ve korunacak alan dedik. 3 sene geçti 3 tane ruhsat verebildik. Vatandaşlar kendi aralarında anlaşamıyor ve müteahhit payı az olduğu için ödemeler fazla oluyor bu sebeple ilerlemeyen sistem oldu. Bir kolaylık sağlanmazsa uzlaşı olmuyor. Burada da odalardan bir anlaşyış bekliyoruz Ada bazında verelim ama binada 10 daire anlaşamıyorsa ada bazında nasıl anlaşacaklar? Ben ütopik olarak ada bazında yaparım ama bunun uygulamasıyla ilgili sıkıntı var’’ ifadelerini kullandı.

KONAK’TA BİNALAR İÇİN VİZE UYGULAMASI

Depreme dayanıklı kentler için yasal düzenlemelerin yeniden ele alınması gerektiğini aktaran Batur, ‘’Yapı denetim firmalarının ve kanunun değişmesi gerekiyor. Bu sistemin yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Jeoloji ve jeofizik mühendislerinin bu yapı denetim firmasının şeması içinde görülmesi lazım.  Zemin sorumluluğunun bunlarda olması lazım. Müteahhitlik sisteminin değişmesi gerekiyor. Türkiye’de 4 yüz 500 bin müteahhit var. 3 kuruş biriktiren müteahhit oluyor. Geoteknik bilim dalının da araştırmalar yapması lazım ve inşaat yapım sürelerine girmesi gerekiyor. Bodrum katı olan binaların ne kadar dayanıklı olduğunu gördük. Bodrum katı özendirmek lazım. Biz bununla ilgili çalışma yapacağız ve bodrum emsale dahil olmayacak. Betonarmede perde ve tünel kalıp sisteminin özendirilmesi gerekiyor. Tünel kalıp sistemli binalarda çatlak bile yok. Zemin kattaki kolon kesilmesi maalesef çok sık yapılıyor. Biz Konak Belediyesi olarak pilot bölge olarak seçtiğimiz Alsancak’ta iş yerlerini geziyoruz. Kolon eksiği ve yalancı kolon var mı diye kontrol ediyoruz. Tereddütü olan vatandaşlar belediyeye müracat etsinler. Biz vize zorunluluğu getireceğiz. Zemin katta sıkıntı var mı diye 3 senede bir denetim yapacağız. Yasal düzenlemelere ihtiyacımız var, 14 Mayıs’tan sonra bu düzenlemeleri daha kolay halledeceğiz’’ ifadelerine yer verdi.

YENİ HİZMET BİNASI İÇİN TARİH

Konak Belediyesi’nin Basmane Meydanı’nda yapılacak yeni hizmet binasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Batur, ‘’Pazartesi günü 15 firma ihaleye katıldı. Önümüzdeki hafta içinde teklifleri alacağız. Ayın 15’inde müteahhiti belli olacak. Tunç başkanla beraber bir mutabakata vardık. Birbirimizle anlaşarak Konak’a güzel bir hizmet binası kazandıracağız. Depremden etkilenen belediye olarak 7 ayrı birimde çalışıyoruz. Konak’a güzel bir hizmet binası yapacağız’’ dedi.

BATUR’DAN SEÇİM TAHMİNLERİ

Seçimlere ilişkin tahminlerde bulunan Batur, ‘’Seçim tahminlerim iyidir. Konak’ta ilk aday olduğumda yüzde 65 oy alacağız dedim. Yüzde 64,3 aldık. Şu an halkta heyecan görüyoruz. Halkta genel başkanımıza büyük bir teveccüh var. Sayın Kılıçdaroğlu’nun en büyük olayı halka güven vermesi. Muhalefetteyken ne dediyse yaptırdı. Vatandaşta bir değişim özelmi var Kılıçdaroğlu’nu gördüğünüzde rahatlıyorsunuz. Ben İzmir’de yüzde 65 ile 70 arasında genel başkanımızın oy alacağını düşünüyorum. Türkiye’de ise 55 ile 60 arasında oy alarak Millet İttifakı’yla beraber iktidara geleceğiz’’ dedi.

DERMAN BELEDİYECİLİĞİ

Yangın, deprem, sel, pandemi, ekonomik krize rağmen CHP’li yerel yönetimler çok dinamik. Bu ülkeyi yönetme kabiliyetini ispat ettiler. Pandemi söneminde devletten ayrıcalıklı tek kuruş almadan kendi yağında kavurulurken vatandaşın yanında olduk. Biz derman belediyeciliği yaptık. Şu anda Büyükşehir belediye başkanlarımız deprem bölgesine sık sık gidiyor, yardımları organize ediyor’’ dedi.

''HASTALIĞI BULALIM Kİ TEDAVİSİ DOĞRU YAPALIM''

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘dirençli kent’ çalışmalarından bahseden Başkan Batur, ‘’İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çok değerli çalışması var. Mikro bölgesel analizler yapılıyor. Sondaj çalışmalarıyla zemin etütleri yapılıyor. Şu anda Bayraklı, Bornova ve Konak’ta yapılıyor. Zeminin ne kadar önemli olduğunu İzmir ve Kahramanmaraş depreminde gördük. Zeminle ilgili doğru tanıları almamız lazım. Tüm binanalar İnşaat Mühendisleri Odası’yla beraber  yaptığı bir bina analizleri var. Bina kimlik kartları binalara asıldı. Kentin envanteri şu an çıkarılıyor. Eylül ayında Konak’ta başlayacak. Fay haritası 1972 yılında çıkarılmış. Bu hatların doğru olup olmadığını bilmiyoruz. Fay hatları üzerindeki binaların korunması, taşınması  şeklinde önerilerin alınacağı bir çalışma. Hastalığı bulacağız ki tedavisini doğru yapalım. Tunç başkanı bu konuda kutluyorum’’ ifadelerini kullandı.

İFTAR YEMEKLERİ DEPREM BÖLGESİNDE

Deprem bölgesinde Konak Belediyesi tarafından yapılan çalışmaları aktaran Başkan Abdül Batur, ‘’Bizi daha çok Hatay bölgesinden vatandaşlarımız arıyordu. Biz hemen 92 kişilk bir ekibi yola çıkardık. Hatay Defne’de kurtarma çalışmalarına ve depremzede vatandaşlarımıza yardımcı oldular. Hatay tamamen bitmiş durumda. Felaket kentleri bitirmiş. Deprem gerçeğiyle yaşamaya alışmamış lazım. Depreme dayanıklı binalar yapmak zorundayız. İzmir depreminde 117 vatandaşımızı kaybettik. Tebdirlerimizi hızlıca almalı zamanla yarışmalıyız. Her şehirde CHP’li belediyeleri görüyorsunuz. Çadır ve konteynerkentler kurdular. İzmir Büyükşehir Belediyemiz bütün kentlere yardım elini uzattı. Yenş bir oragniasyon yapıldı ve kentler bölündü. Bize de Kahramanmaraş verildi. Orada bir çadır kent kurduk. Günlük bin kişiye hizmet edecek şekilde  mutfağımızı kurduk. Sabah öğlen akşam vatandaşlarımızın yemeklerini karşılıyoruz.  Çocuklarımız için eğlence alanları kurduk çünkü tramva büyük çocukları bu tramvayla yaşayacaklar. Orada sosyologlarımız ve psikologlarımız var. Okulların açılacağıyla ilgili bir haber geldi. 4 vilayette açılacak. Bizim şu an durduğumuz okul Avupa fonuyla yapılmış ve sağlam kalmış bir okul ve ilçenin tek okulu. Ramazan ayında Konak Belediyesi iftar yemeklerini deprem bölgesinde yapacağız.

Konak’a 4 bin 300 depremzede vatandaşın geldiğini belirten Başkan Batur, depremzedelerin ihityaçlarının karşılandığını aktardı.

İKTİDARA 48 SAAT TEPKİSİ

Deprem bölgesindeki izlenimlerini aktaran Başkan Batur, ‘’Cenaze bekleyen vatandaşlar, cenazesini alınca seviniyorlardı. Bu organiasyon şemasının gözden geçirilmesi gerekiyor. Siz 48 saat boyunca enkaz başına ulaşamıyorsanız sorun büyük. Biz büyük bir devletiz, biz 48 boyunca depremden zarar gören vatandaşlara ulaşamıyorsak burada büyük bir sorun var. Askerimiz 35 saat sonra emir aldı. 48 saat sonra yola çıktı. Hemen müdahale edilse farklı tablolar olabilirdi. Çıkarılması gereken çok ders var. Sistemin ne kadar sıkıntılı olduğunu bir kere daha yaşadık. Tek kişinin vereceği talimatlar beklendi’’ dedi.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.