CHP’li Ağbaba sokak esnafının sorunlarını dinledi: 'Dayanacak gücümüz kalmadı'

İzmir’de kayıt dışı işlerde çalışanların temsilcileriyle bir araya gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Türkiye’de alternatifi olmayan işleri yapan 6.5 milyon insan yok sayılıyor” dedi.

Yerel Politika 20.04.2021, 08:36 20.04.2021, 09:16
CHP’li Ağbaba sokak esnafının sorunlarını dinledi: 'Dayanacak gücümüz kalmadı'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İzmir Seyyar Esnaf ve Sanatkarlar Derneği’nde önemli görüşmeler gerçekleştirdi. İzmir Seyyar Esnaf ve Sanatkarlar Meclisi Başkanı Evren Laçin’in ev sahipliğindeki programda, atığı katık yapan geri dönüşümcüler, çiçekçiler, müzisyenler, köy meclisinin temsilcileri sorunlarını ve çözüm yollarını aktardı.  

Sokak Ekonomisini masaya yatırarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini, belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, “Buradaki Dr. Osman Sirkeci ve Prof. Dr. Kamuran Elbeyoğlu ile birlikte düzenlediğimiz Sokak Ekonomisi Çalıştayı’nda Türkiye’ye güvencesizler ve sokak çalışanları sorunlarını aktarma fırsatı buldu. Türkiye’de sokakta geçimini temin eden bizim sokak ekonomisi dediğimiz kesimin en büyük şansı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’dur. Onun sayesinde insanlar sizin farkınıza varmaya başladı. Onun sayesinde sizin dertlerinizi sizin sorunlarınızı Türkiye duymaya başladı”dedi.

HAYATIN GERÇEKLERİ DESTEKLENMELİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Türkiye’de aslında var olan, hepimizin yaşamda gördüğü ama kayıtlı olmayan bir kesim var. Birçok kimse bunun farkında değil. Varsınız ama yoksunuz. Yaşamın her alanındasınız. Sokaktasınız, insanların temel ihtiyaçları konusunda alternatifi olmayan ihtiyaçları konusunda önemli bir işlevi görüyorsunuz. Ama kayıtlı değilsiniz. Yaklaşık 6.5 milyon insanımız bu işten ekmek yiyor geçimini sağlıyor. Aslında bu insanların yaptıkları kutsal bir şey. Hem devlete yükleri yok, hem vatandaşın temel ihtiyaçlarını kimseye zarar vermeden karşılıyorlar. Karşımızda duruyor bazen sokakta bazen düğünde görevini yapıyor, alternatifi yok. Aslında bunların desteklenmesi lazım. Kestaneciyi büyük marketlerde bulamazsınız ve onlara rakip değil. Pamuk Şekeri hayatımızın bir gerçeği. Kestane, simit hayatımızın gerçeği. Çok çeşitli kesimler var. Düğünlerde çocuklarımızı eğlendiren palyaçosundan macuncusuna kadar davulcu zurnacısından simitçisine kadar bir kesimi temsil ediyorsunuz”dedi.

KANUNİ DÜZENLEME ŞART

Seyyar çalışanların bazen polisle bazen zabıta ve vatandaşla zaman zaman karşı karşıya geldiğine vurgu yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Bunlar sadece CHP’li bir belediyenin, sevgili İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in söylemesiyle düzelemiyor. Yukardan bir kanunla düzenleme yapılması lazım. Bir kayıt altına alınması lazım bu kesimin. Güvence verilmesi lazım insanlara. Çünkü bu insanların yapmış olduğu şey kutsal bir şey. Kışın yağmurda yazın sıcakta kimseden bir destek beklemeden insanların en temel ihtiyaçlarını bazen eğlencesini bazende karın doyurmasını sağlıyorlar. Lokanta için parası olmayan geliyor simit yiyor. Yaptıkları aslında önemli bir şey. Bu kesimin desteklenmesi gerekiyor. Sorunlarının çözülmesi gerekiyor”şeklinde konuştu.

GELİR DESTEĞİ VERİLMELİDİR

Seyyar satıcı ve esnafların salgın ile birlikte sorunlarının katlandığını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Evde kal kampanyası yapıldı. Ama sokak esnafına bir kuruş destek verilmedi. Sadece bizim belediyelerimiz desteklerde bulundu. Bu anlamda belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Tunç beye ve diğer belediye başkanlarımıza. Evde kal demek sokak esnafına aç kal demek. Bu insanlar büyük paralar kazanmıyorlar. Sadece kendi yaşamlarını sürdürebiliyorlar. Destek vermeden evde kal diyorsanız aç kal demek  istiyorsunuz”dedi.

DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI

İzmir Seyyar Esnaf ve Sanatkarlar Meclisi Başkanı Evren Laçin ülke ekonomisine günlük bir milyar, yıllık 200 milyar lira katkıda bulunan sokak satıcılarının korona sürecinde tükendiğine dikkat çekti. Sokak çalışanlarının destek alamadığını hatırlatan Laçin, “Bu insanların artık dayanacak gücü kalmadı. Ekmek teknesi müzik aletlerini satarak evini geçindirmeye çalışan müzisyenler var. Her geçen gün ekonomik sıkıntı nedeniyle canına kıyan esnafımızın bu durumu yetkililerin hiç mi vicdanını sızlatmıyor?” ifadelerini kullandı.

SEYYARI ZABITA İLE BARIŞTIRALIM

Seyyar satıcıların kayıt altına alınmak, işgaliye ve vergi ödemek istemelerine karşın yerel yönetimlerin bu çığlığı duymazdan geldiğini aktaran Başkan Laçin, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer’e bir kez daha çağrıda bulunuyoruz; gelin tek tip araçlarla kent estetiğine olumlu katkı koyarak, belirlenecek noktalarda, sosyal güvenceli olarak çalışalım. Zabıta ile sorun yaşamadan, onlardan kaçmadan barış içinde yaşayalım” diye konuştu.

İzmir seyyar Esnaf ve Sanatkarlar Meclisi Başkanı Evren Laçin, sokak satıcılarının sorunlarını ve çözüm önerilerini içeren bir dosyayı Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’ya verdi.

KİMSE KİMSEYİ EZMESİN

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’dan yerel yönetimlerle olan bağlarının güçlendirilmesini talep eden İzmir Doğa İncisi Kooperatifi Kurucu Başkanı ve Emirsultan Mahalle Muhtarı Hüseyin Heptepe, “Kurduğumuz kooperatiflerle geri dönüşüme farklı bir soluk getirdik. Bitkisel atıkların doğada yetişen bitkilerin modern teknolojinin de yardımıyla geri kazanılabildiğini, kentsel estetiğinde özel sektörde ve kamu kurumlarından yeniden değerlendirilebildiğini gördük. Bu maksatla kurduğumuz kooperatif aracılığıyla onlarca kadına yeni istihdam olanağı yarattık. İzmir ekonomisine eşsiz paha biçilmez bir katma değer sunduk.  Geri dönüşüm sektöründe bazı tekeller 100 binlerce atık toplayıcısını adeta sömürüyor. Piyasada 2 liraya satılan atık kâğıt sokaklardaki güvencesizlerden 0.70 liraya alınıyor. Pandemi koşullarında zaten bin bir zorluk yaşayan atık toplayıcıları  geri dönüşümcüler sahipsizlik vergisizlik nedeniyle bir kat daha sömürülüyor. İzmir seyyar esnaf ve Sanatkarlar Meclisi aracılığıyla İzmir’deki 250.000 seyyar esnaf ve sanatkârın sesi ve temsilcisi olduğumuz gibi bundan sonra İzmirli işportacı romanı geri dönüşümcü romanı çiçekçi romanı diğer seyyar esnaf ve sanatkar kardeşlerimiz gibi ezdirmeyeceğiz”dedi.

İzmir’in Eşrefpaşa semtinde atık toplayarak geçimini sağlamaya çalıştığını belirten Muhammet Salim, Genel Başkan Yardımcısının nasıl geçinebiliyorsunuz sorusu üzerine ailemi değil kendimi bile geçindiremiyorum cevabını verdi.

BİZİMDE DERTLERİMİZE DERMAN OLSUNLAR

İzmir’de 30 yıldır midyecilik yapan Murat Yavuz CHP Genel Başkan Yardımcısına şu sözlerle dertlerini anlattı, “Kilosu 30 liradan midye satıyorum. Sağlıklı koşullarda üretilen midyeleri hiçbir lokanta veya restorana rekabet etmeden satıyorum. Salgın döneminde dar gelirli müşterilerimiz sokaklardan çekildi. Kayıtlı esnaflar gibi hiçbir kurumdan destek alamadık. Kolluk kuvvetlerinden korkmadan işimizi yapmak istiyoruz. Bu nedenle dernek kurduk. Bizi gören sorunlarımıza çare olan siyasi partilerle birlikte hareket etmek istiyoruz”şeklinde konuştu.

KÖŞE KAPMACA OYNAMAK İSTEMİYORUZ

İzmir’de 25 yıldır seyyar manavlık yaparak geçindiğini belirten Ege İncisi Kooperatifi Başkanı Mehmet Şerif Akbulut,  “İzmir Büyükşehir Belediyesi’de açılan sokak ekonomisi Şube Müdürlüğü’nün çalışmalarından  cesaret alarak İzmir seyyar satıcılar derneğini kurduk. Yıllardır  İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyesi zabıtaları ile köşe kapmaca oynuyoruz. Her defasında 1500 liraya, 2000 liraya mal olan seyyar tezgahlarımız zabıtalar el koyuyorlar. Presleyip hurdaya satıyorlar. Bu Türkiye ekonomisine büyük bir israftır. Seyyarın sesine kulak vermeyen ne genel nede yerel siyasetçiler başarılıdır. Bize kulak verenlere destek vereceğiz. Gerekirse kendi temsilcilerimizi çıkartıp onları destekleyeceğiz”dedi.

KİMSEYLE REKABETİMİZ YOK

İzmir Karabağlar’da 30 yıldır seyyar olarak çiçek sattığını dile getiren Yüksel Ördekoğlu, “Şehrimizde 3 bine yakın seyyar çiçekçi var. Bu arkadaşlarımız çiçek dükkanlarından daha farklı dar gelirliye yönelik çiçekleri satıyor. Günde işlerimiz düzgün giderse 50-100 lira kazanabiliyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne defalarca başvurmamıza rağmen sıkıntılarımızı çözüme kavuşturamadık. Belediye bünyesinde Sokak Ekonomisi Şube Müdürlüğü kurulmasına sevinmiştik ama yine sahipsiz kaldık. Seyyar esnaf meclisi çatısı altında dertlerimize derman arıyoruz”şeklinde konuştu.

İzmir’in Konak İlçesinde 35 yıldır cep telefonu aksesuarları ve küçük elektronik ürünler satarak geçimini temin ettiğini belirten Yusuf Acar, “Pandemi döneminde yaşamak biz seyyar satıcılar için çok zorlaştı. Hastalık bir taraftan zabıta korkusu bir taraftan ne yapacağımızı bilemez olduk. İzmir Büyükşehir Belediyesi veya Konak Belediyesi bize küçücük bir yer göstersin. Evimize iki lokma ekmek götürelim. Ankara ve İzmir bir an önce el ele versin bize bir an önce çözüm üretsin”sözleriyle derdini dile getirdi.

DAYANIŞMA RUHUNU GELECEĞE TAŞIYACAĞIZ

Menderes Üretici Çiftçi Köy Meclisi Kurucu Üyesi Mehmet Karahitay 105 bin nüfuslu ilçe adına CHP Genel Başkan Yardımcı Veli Ağbaba’ya çiçek sunup Köy Meclisi toplantısında kendilerine onursal başkanlık yapmasını istedi. Karahitay, “Menderes’in üretici köylüleri yıllardır ürettikleri ürünleri gerçek değerine satamıyor. Her sene domatesimizi, salatalığımızı, patlıcanımızı, karpuzumuzu ve patatesimizi toplama ve taşıma masrafımızı dahi karşılamadığı için tarlalardan toplayamıyoruz.  Geçen sene Temmuz ayında 0,20 liraya salatalığın kilosu düştü. Protestolarımıza geri dönen olmadı. İzmirli Seyyar Esnaf Meclisi’nin önderliğinde İzmirli Seyyar Manavlar birleşerek Menderes’te üretici köylülerden 18 tonluk bir tır salatalığı satın alıp yarısını İzmir’in yoksul mahallelerine dağıtılmak üzere İzmir Büyükşehir belediyesine hibe ettik. Diğer yarısını da yine halka 1 TL gibi çok ucuz bir fiyattan laması için sattık. Bu dayanışmamız ruhu Menderes köy meclisi ile İzmirli Seyyar Esnafların daha kurumsal, gelecekte daha verimli ortak çalışmalar yapacağının teminatı oldu”dedi. 

Yorumlar (0)
banner82
banner83
19
açık
banner84
Namaz Vakti 18 Mayıs 2021
İmsak 04:10
Güneş 05:51
Öğle 13:13
İkindi 17:05
Akşam 20:25
Yatsı 21:59
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 36 83
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 36 63
6. Tottenham 36 59
7. West Ham 36 59
8. Everton 36 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 36 53
11. Aston Villa 36 49
12. Wolverhampton 36 45
13. Crystal Palace 36 44
14. Southampton 36 43
15. Burnley 36 39
16. Newcastle 36 39
17. Brighton 36 38
18. Fulham 36 27
19. West Bromwich 36 26
20. Sheffield United 36 20
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 37 83
2. Real Madrid 37 81
3. Barcelona 37 76
4. Sevilla 37 74
5. Real Sociedad 37 59
6. Real Betis 37 58
7. Villarreal 37 58
8. Celta de Vigo 37 53
9. Athletic Bilbao 37 46
10. Granada 37 45
11. Osasuna 37 44
12. Cádiz 37 43
13. Valencia 37 42
14. Levante 37 40
15. Deportivo Alaves 37 38
16. Getafe 37 37
17. Huesca 37 33
18. Elche 37 33
19. Real Valladolid 37 31
20. Eibar 37 30