Başkan Tugay’dan ‘Atakent’ tepkisi: Bakanlık şeffaf davransın, saklanmasın!

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Büyük İzmirTV’de yayınlanan 10. Köy programında Birol Soylu’nun kent ve ülke siyasetine ilişkin sorularını yanıtladı. Karşıyaka’daki Atakent Anadolu Lisesi’ne, Milli Eğitim Bakanlığı’nca depreme dayanıksız gerekçesiyle yıkım kararına ilişkin açıklama yapan Başkan Tugay, "Kimse gelip karot testi almamış. Raporu nasıl verdiniz anlayamadık. Bu testi almadan nasıl betona dayanıklı değil diye rapor verdiniz? Lütfen açıklayın. Mimarlar Odası Başkanı açıklamasında, bu okulun tünel kalıp sistemi ile yapıldığını söylüyor. Bu okulun betona dayanıksız rapor olması çok zor. Zeminden problem varsa bu bütün Mavişehir’de var o zaman.  Biz Milli Eğitimin kararlarına saygı duyalım ama onlarda şeffaf davransın bize raporları açıklasın. Saklandığı zaman, demekki saklayacak bi şey var diyorsunuz." dedi

Yerel Politika 16.09.2022, 17:01 16.09.2022, 18:03
Başkan Tugay’dan ‘Atakent’ tepkisi: Bakanlık şeffaf davransın, saklanmasın!

EGEPOSTASI- Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, 9 Eylül  kutlamalarında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in konuşması sonrası çıkan tartışmalara ilişkin yaptığı açıklamada, AK Parti’nin kutlamalara gölge düşürmek için tartışma yarattığını söyledi.

Başkan Tugay, ‘’9 Eylül bence İzmir’in tarihine geçen bir gün oldu. Bu ister istemez bazı insanları rahatsız etti. Bu kişiler ‘nereden, nasıl yaparız  da bu coşkuya gölge düşürürüz?’ diye düşünerek Tunç Başkanın aslında hiçbir tartışmaya mahal olmayan cümlelerinden eleştiriler çıkardılar. Söylenen söz kurtuluş mücadelesi veren bir tarafta yiğit insanlar varken diğer taraftan saraylarından çıkamayan, ihtilal devletinin kontrolleri altında olan, Kurtuluş savasında mücadele eden insanlarla ilgili ölüm fetvaları dağıtan  kişiler vardı. Bunları hem Atatürk Nutuk’un da açık bir şekilde eleştririp, vatan haini ilan ediyor. Biz o insanların taraftarı değiliz. Kuvay-ı Milliye mücadelesini veren kimse bizde onların izinden giden bir milletiz. Bu şekilde gölge düşürülmemeliydi. Konu başka yerlere çekildi. Biz Osmanlı’nın saygı duyulacak yönlerini de biliyoruz. Vahdettin eğer hata yapmamış bir lider olarak gören varsa o gün neden o ordunun başında değildi? Neden o da bu kahramanca mücadeleyi desteklemedi. Ben tarihçi değilim ama okuduklarım bana başka şeyler anlatıyor. Bu yapay bir tartışma o büyük kutlamaya gölge düşürmeyi amaçlayan bir tartışma’’ dedi. 

"Kararlarına saygı duyalım ama onlarda şeffaf davransın"

Karşıyaka’daki Atakent Anadolu Lisesi’ne, Milli Eğitim Bakanlığı’nca depreme dayanıksız gerekçesiyle yıkım kararına ilişkin açıklama yapan Başkan Tugay, ‘’ Kimse gelip karot testi almamış. Raporu nasıl verdiniz anlayamadık. Bu testi almadan nasıl betona dayanıklı değil diye rapor verdiniz? Lütfen açıklayın. Mimarlar Odası Başkanı açıklamasında, bu okulun tünel kalıp sistemi ile yapıldığını söylüyor. Bu okulun betona dayanıksız raporunun olması çok zor. Zeminden problem varsa bu bütün Mavişehir’de var o zaman.  Biz Milli Eğitimin kararlarına saygı duyalım ama onlarda şeffaf davransın bize raporları açıklasın. Saklandığı zaman, demekki saklayacak bi şey var diyorsunuz. Gerçekten herkesin kabul edeceği bir gerekçe yoksa neden yıkıyorsunuz?  Okul tek parsel üzerine yapılmış. Parselin bir miktarını okul için kullanmak zorundasınız. Bir kısmını ayırmak için belediye encümeni onayıyla yapılır, belediyeye encümenine gelirse biz de bunu onaylamayız’’ dedi. 

"Karşımızda sessiz bir bakanlık var"

Başka okula nakledilen 1200 öğrenin mağdur olduğuna dikkat çeken Tugay, ‘’Bu çocuklar Atakent Lisesine çok çalışarak, iyi bir puan alarak girdiler. Bu okuldan mezun olan çocuklar derece alan çocuklar. 1200 tane öğrenci başka okula nakledildi. Sabahçı öğlenci uygulaması var.Bu şekilde yarım gün eğitime gidiklerinde mecburen performansları düşecek. Çocukların hayatını etkileyen bir mağduriyet yaşanacak. Bu soruyu sormakta haklılar.  Alaybey Selçuk Yaşar Ortaokulu  1 yıl oldu yıkılalı daha yeni ruhsat başvuru yapıldı.  Karşıyaka Lisesi’nin ruhsat başvuru ve henüz yıkılmamış Atakent Anadolu Lisesi’nin ruhsat başvurusu birlikte yapılıyor. Bu arada tamamen yıkılmış olan Gazi Lisesi’nin ruhsat başvurusu yok. Burada anlayamadığımız bir durum var. Karşımızda sessiz bir bakanlık var. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne sorduk, ‘biz bilgi sahibi değiliz’ dediler. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne sorduk onlarda ‘bakanlık kararı’ dedi. Tuhaf bir durum’’ dedi.  

"Bakanlık kaynak yok diyor!"

Başkan Tugay yılan hikayesine dönen Karşıyaka Stadı projesiyle ilgili açıklamasında, ‘’ Gençlik ve Spor Bakanlığı şuan önünde engel olmadığı halde stadın yapımını gerçekleştirimiyor. Bize ‘kaynak yok’ diye geri dönüyorlar. Engel olan belediye, mahkeme yok. Biz büyükşehir yapsın dedik, başkan ihaleyi yaparız ve yapımını gerçekleştiririz dedi. Bizde Karşıyaka Belediyesi olarak elmizden ne geliyorsa katkı veririz’ dedik Bundan sonraki süreçte bakanlığın bu alanı tahsis etmesi gerekiyor. Bu tahsiste kurnazlık yapmaya çalıştılar. Kağıt üzerinde bir şeyin tahsisi yapılmış gibi görünüyor ama uygulamada yok. Burada alan proje çizilmiş ve  acele bir şekilde beton dökülmüş ardından imar affına başvurup yapı kayıt belgesi alınmış. Bu şekilde olduğu için oranın projesini çizen mimar dışında kimse proje çalışması yapamıyor. Mimar hakkından feragat ederse başkası çizebilir. Şuana kadar çizilmiş olan proje bir taslak. Uygulama projesi yok, proje olmayınca ihale yapılamıyor. Ihalenin Bedelini saptayamıyorsunuz. Bunu yapan sadece TOKİ var. Nasıl yapıyorlar bilmiyorum.  Biz yapsak bize sorarlar ‘bunu neye göre yaptınız?’ diye. Mevcut alan projeye sadık kalarak yapılmalı. Değştirmeye kalktığınız zaman yeniden birileri dava açabiliyor. Öyle bir aksama olmasın diye biz uygulama projesini gönüllü olarak bir grup arkadaşa çizdiriyoruz. Bunlar tamamlandıktan sonra bakan beyden mimarın muvaffakat vermesini isteyeceğiz. O belge tamamlanınca ihaleye çıkılacak. Olabilediğince hızlı bir şekilde yapacağız’’ dedi. 

"Biz para basmıyoruz"

İller Bankası tarafından verilen payların düşürüldüğüne dikkat çeken Başkan Tugay,  ‘’Geçen ocak ayından beri ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz tablosundan beri Türkiye’de iyi giden bi kurum var mı? Bu kötü gidişat bizi de etkiledi. Biz kamu kuruluşuyuz. Bizim gelirimiz belli, İller Bankası’ndan gelen pay belli. Bize düşen payın bu krizde daha yüksek olması gerekiyor. Bütçenizdeki normalde yüzde 70’inin iller bankasından gelmesi lazım. Belediyelerin gelir kaynakları belli, biz para basmıyoruz. Böyle bir tablo içerisinde asıl gelir kaynağı olan İller Bankası payı sürekli oransal olarak düşüyor. Her şeyin fiyatı artarken iller bankası payının da artması gerekmez mi? Bundan 2 sene once yüzde 50’lerdeydi, bugün hesaplamalarda yüzde 20’lerde. Biz parayı nerede bulacağız  Maaşları ödeme konusunda zorluluklar yaşıyoruz, benimde çok üzüldüğüm bir konu. Biz bunun hesabını yapmıştık. Bu durumlarda ek gelir kaynakları yaratmak için kirama ve satışlar gerçekleştiriyor. Şu an bütün belediyeler sadece bütçelerini bu şekilde denkliyorlar. ’’ ifadelerini kullandı. 

SGK İzmir İl Müdürlüğü, genel müdürlük ile birlikte yürüttüğü çalışma sonrasında yıllardır bünyesinde çalıştırdığı işçilerin SGK borçlarını ödemeyen belediyeler için çalışma başlattı. Çalışmaya tepki gösteren Başkan Tugay, ‘’SSK vergi alacaklarından dolayı gayrimenkullere tedbir koydular. Bütün belediyelerin elini kolunu bağladı. Önümüzdeki günler bütün belediyeler için zor günler bekliyor. Siyasi olarak müdahaleye uğradık. Amaçları seçime giderken çalışmamızı durdurmak. Bunu kınıyorum. Devlet anlayışı böyle olmaz. Şuan ağır bir müdahale var’’ dedi. 

SGK’ya haciz tepkisi: Biz özel şirket değiliz 

Karşıyaka Belediyesi tarafından bir çok kurumun devlet dairesine tahsis edildiğini hatırlatan Başkan Tugay, ‘’Bize vergi borcunuz var diye haciz koyan devlete biz yer tahsis ettik . Karşıyaka Emniyet Müdürlüğü, Bostanlı ve Örnekköy karakolu gibi bir çok yer var. Belediyeden zamanında tahsis etmişler. Devlete nazikçe iyi bir şekilde yardımcı oluyor karşısında haciz görüyoruz. Siz ne yapıyorsunuz, biz özel şirket değiliz, biz belediyeyiz. Biz halka hizmet ediyoruz ve hizmet ederken o parti, bu parti diye ayırmıyoruz. Siz belediyeleri nasıl ayırırısınız? Kendinize yakın olan belediyeleri her türlü yardımı verirken aynı vergiyi ödeyen halkın başka belediyesine nasıl yaparsınız. Ben partimden burada yapılan hatalarla ilgili ben gereken hesabı sormalarını isterim. Ben ilçe başkanı olarak bunu yapamam.  Bundan böyle bizi suçlayarak algı operasyonları ile kurtulamaz.  Bunlar konuşulacak. Sen belediyenin İller Bankası payını düşürmezsin. Bugüne kadar yapmadığın hacizi yapamazsın. Biz bir şekilde bunlar aşarız.’’ dedi.

Yorumlar (0)
banner83
banner84
banner114
Namaz Vakti 07 Aralık 2022
İmsak 06:40
Güneş 08:08
Öğle 13:08
İkindi 15:36
Akşam 17:58
Yatsı 19:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 15 26
4. Pendikspor 15 26
5. Keçiörengücü 15 26
6. Bodrumspor 15 25
7. Boluspor 15 25
8. Manisa FK 15 24
9. Bandırmaspor 15 24
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 15 21
12. Adanaspor 15 18
13. Göztepe 14 18
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4