‘Afiş tartışmalarında’ yeni perde: Sonucu Valilik görüntüleri belirleyecek

Memleket Partisi İzmir İl Başkanı Cüneyt Oğuz, dün gerçekleştirilen Memleket Partisi 1. Olağan İzmir İl Kongresi sonrasında patlak veren ‘afiş tartışmaları’ hakkında bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i eleştiri yağmuruna tutan Başkan Oğuz, gerçeklerin İzmir Valiliği’nden istedikleri görüntülerin kendilerine ulaşması durumunda ortaya çıkacağını söyledi.

Yerel Politika 23.08.2021, 14:40 23.08.2021, 14:57
‘Afiş tartışmalarında’ yeni perde: Sonucu Valilik görüntüleri belirleyecek

TENZİLE AŞÇI/EGEPOSTASI- Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, dün gerçekleştiren partisinin 1. Olağan İzmir İl Kongresi’nde kongre afişlerinin kaldırıldığını iddia etmiş ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e sert sözlerle yüklenmişti.

Soyer’i, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a benzeten İnce, “Sen kiminle dans ettiğini bileceksin. Sen kiminle dans ediyorsun? Sen kimin afişlerini söküyorsun? Dıştan bakınca flamingocu, kazıyınca Tayyip’in akrabası çıkıyor. Bak başkan… Bu afişler diğer partilerin afişlerine benzemez” demişti.

İnce’nin sözlerine Başkan Soyer’den ise yanıt gecikmedi. İnce’ye fotoğraflı yanıt veren Başkan Soyer, sadece kamu yapılarına asılan afişlerin kaldırıldığını belirtmiş ve “Afiş ve bayraklarınızı da sormuşsunuz. Kamu yapılarına asılanlar dışında tamamı yerlerindedir” ifadelerini kullanmıştı.

Karşılıklı tartışmaya dönen ‘afiş’ mevzusunda ise Soyer son olarak 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Muharrem İnce’nin bir gazeteciye attığı “Adam kazanmış” mesajına gönderme yaparak “Adam kızmış” cevabı vererek tartışmaya son noktayı koymuştu.

Öte yandan; yaşanan gelişmelerin ardından Memleket Partisi İzmir İl Başkanı Cüneyt Oğuz, İl başkanlığında düzenlenen basın açıklamasıyla afiş ve bayraklarının kaldırılmadığı iddialarına belgeli yanıt verdi.

“BU İFTİRALARA PABUÇ BIRAKACAK DEĞİLİZ”

Yaşanan ‘afiş skandalına’ ilişkin Soyer tarafından verilen yanıtlara belgeli cevap veren Başkan Oğuz, “Dün olağan kongremizi yaptık. Bugün hepimiz seçilmiş il yöneticileri olarak karşınızdayız. Dün Türkiye’nin ihtiyacı olan birlik ve beraberliği sağlamak için kurulmuş olan Memleket Partisi çok önemli bir kongre gerçekleştirdi. Bu kongrede çok önemi mesajlar verildi. Genel Başkanımız Muharrem İnce’nin de bu kongreye katılımı çok değerli ve önemliydi. Ama Memleket Partisi’nin bu gelişinden huzursuz olan birtakım kitleler var. Maalesef dükü kongreden sonra şahsımıza yönelik saldırılar yapılmaya başladı. Bir afiş skandalı yaşadık. Ben bugün delilleriyle yaşananları ortaya koyacağım. Memleket Partisi İzmir İl Kongresi’nde yalan afiş kriziyle ilgi açıklamalar konuşuluyor ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden buna karşı yapılan cevaplar konuşuluyor. Bizim gönüllü genç arkadaşlarımız Cuma günü Fuar Lozan meydanında bayrak ve afiş asımı yaptılar. Bu çalışmalar yaklaşık olarak saat 24.00’e kadar sürdü. Lakin sabah saat 07.00’de kalan çalışmaları tamamlamak için giden arkadaşım orada hiçbir şey olmadığını görmüş. Yaptığı görüşmeler sonucunda parti bayrağı ve Türk bayrağı olan afişlerimizin sökülerek Büyükşehir’in Gürçeşme’deki deposuna atıldığını öğrendik. Bir arkadaşımızı görevlendirdik. 21 Ağustos saat 14.00’te Zabıta Daire Başkanlığı’na giden arkadaşımız orada maalesef iki poşetin içerisine tıkıştırılmış vaziyette Türk bayrağı ve Memleket Partisi’nin bayraklarının olduğunu görüş. Bunları, tuturmuş olduğu zabıtla saat 14.00’te teslim aldı. Yaptıklarının yanlış olduğunu kendisi de bildiği için teslim eden arkadaş, adını yazığı imza atmaktan imtina ediyor. Bu belge büyükşehirim belgesidir. Elimdeki beleğeler, afişlerin ve bayrakların büyükşehir tarafından söküldüğünün ispatıdır. Ama İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, dün attığı tweetle bir karalama kampanyası başlattı. Bu iftiralara pabuç bırakacak değiliz” dedi.

“MUHARREM İNCE SOYER'İN ADLIĞI OYU TEK BAŞINA ALMIŞTIR”

Başkan Soyer’in yurt dışında olduğunu ve yanlış bilgilendirildiğini düşündüğünü ifade eden Oğuz, “Bizim bir önceki partiden ayrılma sebebimiz bu iftiralardır. Bu arkadaşlarımız sıkıştıkları zaman yalan söylemeye devam ediyorlar. Belli ki bir korku var. Korkunun ecele faydası yok ama korkudan kurtulmak için bu şekilde hareket etmenin doğru olmadığını herkesin kavraması lazım. Tunç Soyer ya iç organizasyonu içinde doğru şekilde bilgi almıyor ya da kasıtlı olarak böyle iftiralara imza atmaya devam ediyor. Kendisi seçilmiş belediye başkanı olduğunu söylüyor ama orada bende olsam seçilirdim. İttifakla gelmiş bir aday olarak seçilmesi gayet normal ki seçilmesinde benim de emeğim vardır. Ayrıca yeni kurulmuş bir partinin afişlerinin sökülüp bir depoya atılması ve sonra bunun inkar edilmesi tamamıyla bir Büyükşehir Belediyesi’ne 4,5 milyonu yöneten kişilerce yakışacak şey değildir. Bunu kınıyorum. Kendisinin gerçekleri görerek Sayın Muharrem İnce’den özür dilemesini istiyorum. Kendisi ittifak adayı olmasına rağmen, HDP ve İYİ partinin aday çıkamamış olmasına rağmen yüzde 58 gibi düşük bir oy alarak aslında düşük bir oyla seçildi. Burada siz de olsaydınız ben de olsaydım o seçimi belki çok daha yüksek oylarla alabilirdik. Şimdi kendisine bir maharet çıkarması yanlıştır. 2018 seçimlerinde CHP'nin tek adayı olarak Cumhurbaşkanlığı seçimine girmiş olan Muharrem İnce Soyer'in adlığı oyu tek başına almıştır” diye konuştu.

“SORUMLUSU İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIDIR”

Soyer’in attığı “Adam kızmış” tweetine de yanıt veren Oğuz, 2019 Yerel Seçimlerinde Soyer’in İnce’den yardım istediğini belirtti ve “Arkasından Sayın Tunç Soyer, ‘Adam kızmış’ diye tweet atmış. Dediğim gibi Sayın Tunç Soyer’in 2019 seçimlerini kazanması için var gücümüzle çalıştık. Bizler her zaman İzmir’in Atatürkçü ve laik insanlar tarafından yönetilmesi gerektiğine inanan, siyasette kırma değil barış dilinin hakim olması gerektiğini savunan insanlarız. Biz bu barış dilinin hakim olması gerektiğini söyleyen bir anlayışla kurulduk. Bir de video paylaşmış... Kronoloji şöyle: Cuma günü 24.00’te Lozan Meydanı’ndan ayrıldığımızda her taraf bayraklarla donatılmıştı. Cumartesi saat 14.00’te arkadaşımız zabıtadan gidip poşet içerisinde bayraklarımızı ve afişlerimizi alıyor. Bunu belki orada çalışanlar yaptı. Ama bunun sorumlusu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanıdır. Tunç Soyer’in bu açıklamalarından dolayı İzmirliler olarak hakikaten hicap duydum. Tunç Soyer olaylardan o kadar bihaber ki dün paylaştığı videoda bizim Pazar günü sabahtan astığımız bayraklardan bahsediyor. Bu yaşanalar İzmir gibi hoşgörünün yüksek olduğu bir kente hiç yakışmıyor. Bizim kimseyle kavga etmek gibi bir amacımız yok. Kimsenin bize iftira atmaya hakkı yok. Ülkeyi bu hale kendileri getirdi. Yönetmeye çalıştıkları kentte de hala bu anlayışla hareket ediyorlar” ifadelerini kullandı.

“DENİZ YÜCEL, İFTİRA ÜZERİNE KURULMUŞ BİR YAPININ İZMİR’DEKİ TEMSİLCİSİDİR”

İddialarının temelsiz olmadığının altını çizen Başkan Oğuz, “iftira” söylemlerine de sert tepki verirken afiş kaldırma olayına ilişkin İzmir Valiliği’nden görüntüleri talep ettiklerini belirtti. CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’in kendisine yönelik sözlerine de yanıt veren Oğuz, CHP İzmir İl Kongresi’ni hatırlattı ve şunları söyledi; “Çok açık olarak şunu söylüyorum. Biz kimseye iftira atmıyoruz. Biz gerçekleri kanıtlarıyla ortaya koyuyoruz. Bizim kimseye iftira atmak gibi bir derdimiz yok. Bugünden itibaren İzmir Valiliği’ne Lozan çevresinde bulunan kamera kayıtlarının bulunmasının, izlenilmesini ve bize iletilmesini isteyen bir dilekçe verdik. Yani biz gerçeklerin peşindeyiz. Sayın Deniz Yücel, iftira üzerine kurlumu bir yapının İzmir’deki temsilcisidir. Ben kendisini çok iyi tanıyorum. Edep, ahlak ve vicdandan bahsetmiş. Kendisi sadece İzmir’de değil Türkiye’de bu konuda konuşması gereken son kişidir. Kendisi kongrede karşımıza çıkamamıştır. 540 baskıcı imza ile kongrede aday olmuş ve 240'ını zor almış atanmış bir il başkanıdır.”

“ONLAR İÇİN ÇEREZ PARASI”

Başkan Oğuz, İnce’nin kendisine söylediği “Afişlerin faturasını çıkarın büyükşehire gönderin” ifadelerinin hatırlatılıp faturanın sorulması üzerine, “İlk önce kabul etsiler. Herhâlde faturanın büyüklüğünden korktular. Ama o kadar büyük bir fatura yok. Biz büyükşehirin bütçesini biliyoruz. Evet fatura bizim için yüksek bir meblağ ama onlar için çerez parası” dedi.

“BÜYÜKŞEHİRDEKİ KADROLAR AHBAP-ÇAVUŞ İLİŞKİSİYLE OLUŞTURULMUŞ”

Geçtiğimiz hafta AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ile Başkan Soyer arasından, Soyer’in depremzede vatandaşlar için Dünya Bankası’ndan alındığını ve cumhurbaşkanının onayını beklediğini iddia ettiği kredinin henüz müzakere aşamasında olduğu ortaya çıkmıştı. Yaşanan söylem değişikliğini değerlendiren Oğuz, “Bu sorun, İzmir’in özel bir sorunu. Burada ciddi anlamda bir liyakat sıkıntısı var. Büyükşehirdeki kadrolar ahbap-çavuş ilişkisiyle oluşturulmuş kadrolar vardır. Bunu siyasi bir mesele olarak kullanmaya kalktılar. Bunun bu şekilde gerçeğin bu olmadı yine burada bir algı yaratılmaya çalışıldığı anlaşıldığı için bunun ön kesilmiştir. Ama biz kendilerini İzmir için yapılacak her türlü hizmette destekleriz ancak yaptıkları yanlışları da eleştireceğiz. Kimsenin kimseye iftira atmaya hakkı yok” diye konuştu.

“SEÇTİĞİ KİTLE YANLIŞ KİTLE”

Başkan Oğuz, Soyer’in afiş konusundaki “üst perdeden” çıkışını kredi konusunu gündemden düşürme çabası olup olmadığı sorusunu ise şu şekilde yanıtladı; “Her şey olabilir ama seçtiği kitle yanlış bir kitle. Muharrem ince Türkiye’de en çok oyu almış 2. adaydır. Muharrem İnce bugün içinde bulunduğumuz sistemde en büyük ikinci adamıdır. Dam kızdı söylemleri çok çirkindir. Biz Sayın Tunç Soyer’in çağrısı üzerine 2019 seçimlerinde kendisi ‘Sayın Muharrem Bey, Sayın Vekilim… Siz 2018 seçimlerinde CHP’nin aldığı seçimlerde CHP’nin aldığı oydan 350 bin oy fazla almıştınız. Bundan dolayı katkı sağlayabilir misiniz’ dedi. Ameliyattan yeni çıkmış olmasına rağmen o gün Muharrem İnce ile irtibata kurduk ve kendisi kalkıp Seferihisar’a gelip Tunç Soyer için miting yaptı. Bir de başarıdan bahsediliyor. Kendisi zaman zaman çalışma yapıp rekor oyla seçildiğini söylüyor. Ama ittifaklarla seçime girmiştir. İYİ Parti ve HDP’nin de payı vardır. Onun için burada büyük bir başarısızlık vardır.

Yorumlar (0)
banner83
17
açık
banner84
banner82
Namaz Vakti 26 Eylül 2021
İmsak 05:34
Güneş 06:56
Öğle 13:08
İkindi 16:31
Akşam 19:10
Yatsı 20:26
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Altay 7 15
2. Beşiktaş 7 14
3. Trabzonspor 6 14
4. Hatayspor 6 13
5. Fenerbahçe 6 13
6. Konyaspor 6 12
7. Alanyaspor 6 12
8. Karagümrük 7 11
9. Kayserispor 6 10
10. Sivasspor 7 9
11. Adana Demirspor 7 9
12. Galatasaray 6 8
13. Antalyaspor 7 8
14. Gaziantep FK 7 8
15. Malatyaspor 7 6
16. Göztepe 6 5
17. Kasımpaşa 6 5
18. Başakşehir 6 3
19. Giresunspor 6 1
20. Rizespor 6 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 7 19
2. Erzurumspor 7 15
3. Ankaragücü 6 12
4. Eyüpspor 6 12
5. Tuzlaspor 6 11
6. Kocaelispor 6 10
7. Bandırmaspor 6 9
8. Manisa FK 7 9
9. Gençlerbirliği 7 8
10. Boluspor 6 7
11. Samsunspor 5 7
12. Altınordu 6 7
13. Menemenspor 6 7
14. Adanaspor 7 6
15. Balıkesirspor 5 6
16. Denizlispor 6 6
17. Bursaspor 6 5
18. İstanbulspor 5 4
19. Ankara Keçiörengücü 6 4
Takımlar O P
1. Liverpool 6 14
2. Man City 6 13
3. Chelsea 6 13
4. M. United 6 13
5. Everton 6 13
6. Brighton 5 12
7. West Ham 6 11
8. Aston Villa 6 10
9. Brentford 6 9
10. Tottenham 5 9
11. Watford 6 7
12. Leicester City 6 7
13. Arsenal 5 6
14. Crystal Palace 5 5
15. Southampton 5 4
16. Wolverhampton 5 3
17. Newcastle 6 3
18. Leeds United 6 3
19. Burnley 6 2
20. Norwich City 6 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 7 17
2. Sevilla 6 14
3. Atletico Madrid 7 14
4. Real Sociedad 6 13
5. Valencia 7 11
6. Rayo Vallecano 6 10
7. Athletic Bilbao 7 10
8. Barcelona 5 9
9. Real Betis 6 9
10. Villarreal 6 8
11. Osasuna 6 8
12. Mallorca 6 8
13. Cádiz 6 6
14. Elche 6 6
15. Espanyol 7 6
16. Levante 6 4
17. Celta de Vigo 6 4
18. Granada 6 3
19. Deportivo Alaves 6 3
20. Getafe 6 0