EGEPOSTASI- Türkiye 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı seçimi ve 28. Dönem Milletvekilliği seçimlerine kilitlendi. Siyasi partilerde bir yandan seçim hazırlıkları ve toplantılar sürerken, bir yandan da aday adayı hareketliliği yaşanıyor.

YSK'nın açıkladığı seçim takvimine göre 10 Nisan siyasi partilerin aday listelerini teslim etmeleri için son tarih.

CHP 

CHP Genel Merkezi 26 Aralık 2022'yi son tarih olarak belirlemişti.

Bu tarihten önce başta il başkanlığı görevinden ayrılan Deniz Yücel, Karşıyaka İlçe Başkanı Serdar Koç, Karabağlar İlçe Başkanı Mehmet Türkbay, Ödemiş İlçe Başkanı Hamdi Halis, Yücel başkanlığındaki il yönetiminden Fulya Alçay, Şener Akdemir, Özcan Durmaz ve Kazım Özdemir ile Karşıyaka Kadın Kolları Başkanı Alev İldeniz ve Konak İlçe Sekreteri Aslı Değirmenci görevlerinden istifa etmişti.

AK PARTİ

Bayraklı İlçe Başkanı Halil Polat, Menemen İlçe Başkanı Ahmet Can Çelik, Gazimeir İlçe Başkanı Serdar Muçay, Karaburun İlçe Başkanı Adem Avcı, Karabağlar İlçe Başkanı İrfan Doğruca, Balçova İlçe Başkanı Berkan Yıldızhan görevlerinden istifa ettiler.

İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, İl Kadın Kolları Başkanı Dilek Yıldız Büyükdağ, İl Yönetim Kurulu üyelerinden Ali Aslan, Sefa Şahin, Furkan Katmerci, İbrahim Derici, Semiha Paçacı, Gülşen Gezici'nin de 16 Mart Perşembe mesai bitimine kadar olan son istifa tarihi öncesi görevlerini bırakmaları bekleniyor.

MHP

MHP'de ise İl Başkanı Veysel Şahin, il yönetim kurulu ve ilçe başkanlarıyla bir araya gelecek. Bu akşam yapılacak istişare toplantısından sonra istifa edecek isimlerin netleşmesi bekleniyor. Ayrıca MHP Genel Merkezi'nin istifalara ilişkin henüz talimat yazısı da göndermediği öğrenildi.

İYİ PARTİ

İYİ Parti Genel Merkezi 3 Ekim 2022'de kongre sürecini işleterek, milletvekili aday adayı olacak başkan ve yöneticilere kongrelerde aday olmayın talimatı vermişti. Bundan dolayı İl eski Başkanı Hüsmen Kırkpınar aday olmazken, eski yönetici Figen Yıldırım da milletvekili aday adaylığını tercişh etmişti.

DEVA PARTİSİ, GELECEK PARTİSİ, SAADET PARTİSİ VE DEMOKRAT PARTİ 

Millet İttifakı'nı oluşturan 6'lı Masa'nın paydaşlarından DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti'de henüz bir istifa gelişmesi yok. Genel merkezlerinden gelecek talimatları bekliyorlar.

Ayrıca 6'lı Masa liderlerinin milletvekili listelerinin nasıl oluşturulacağı konusunda henüz net bir karar almaması da aday adayı olmayı düşünen partililerin elini kolunu bağlıyor.

Kulislerde Millet İttifakı'nın, İstanbul, Ankara ve İzmir'de ortak listeyle seçime gireceği konuşuluyor. Ortak listeyle seçime girilme kararı alınırsa bu partilerden bauılarına kontenjan verileceği ifade ediliyor.

MEMLEKET PARTİSİ

Dün yaptığı ön seçimle Genel Başkanları Muharrem İnce'yi Cumhurbaşkanı adayı belirleyen Memelekt Partisi'nde liste çalışmalarının sürdüğü belirtildi. Önümüzdeki günlerde netleşeceği ifade edildi.

HDP

CHP Lideri İzmir’den açıkladı: Millet İttifakı’ndan 4 ayaklı strateji CHP Lideri İzmir’den açıkladı: Millet İttifakı’ndan 4 ayaklı strateji

Parti kaynaklarından edinilen bilgilere göre; HDP'nin henüz listeler konusunda bir çalışma yapmadığı, bileşenleriyle bir görüşme gerçekleştirdikten somra karar verileceği belirtildi.