Kılıçdaroğlu: Bay Kemal şikayet etmez, engelleri aşar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Denizli’de; “Şanlıurfalılara söyledim. ‘Büyükşehir belediye başkanlığını bize verin, Şanlıurfalı çiftçilerin tamamına elektriği ücretsiz vereceğiz.’ Mümkün mü, mümkün. Planlı mı, planlı. Hesabı yapıldı mı, yapıldı. Daha sonra Erdoğan’ı da izlediniz. O da diyor ki ‘Elinden tutan mı var?’ Elimden tutan yok, engel çıkaran var. Ama herkes şunu bilsin Kılıçdaroğlu, yani Bay Kemal şikâyet etmez. Onun görevi bütün engelleri aşıp amaca ulaşmaktır” dedi.

Politika 13.01.2023, 13:06 13.01.2023, 16:25
Kılıçdaroğlu: Bay Kemal şikayet etmez, engelleri aşar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’li belediyelerin açılış törenleri ve yurttaşların sorunlarını dinlemek için Denizli’de… Kılıçdaroğlu’nun kentte önce Çardak ve Bozkurt ilçelerinin muhtarları ile bir araya geldi. Bu toplantıya; Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik de katıldı. Kılıçdaroğlu burada muhtarların sorunlarını dinledi.

Kılıçdaroğlu daha sonra Bozkurt Belediyesi Güneş Enerjisi Santrali’nin açılışına katıldı. Belediye Başkanı Birsen Çelik, belediyelerinin tarih yazdığını dile getirerek, “Düşünsenize artan hayat pahalılığı, artan enerji fiyatları nedeniyle çiftçimiz ekip biçemez hale gelmiş. Yılda 3 ürün alan Hambat Ovası’nın ekilen alanları her geçen gün azalmış. Her geçen gün ürün sayısı bire düşmüş. Neden? Girdi maliyetlerinin yüzde 70’ine varan enerji maliyeti yüzünden. Oysa çiftçimiz üretmek istiyor. Çiftçimiz üretip para kazanmak, mutlu olmak ve ucuz gıdaya ulaşmak istiyor. Ama olmuyor, neden? Çiftçi başına burada 70 bin liraya varan elektrik faturaları geliyor. Biz biliyoruz ki üretmezsek tükeniriz” diye konuştu.

“VİZYONU SİZ ÇİZDİNİZ, DÜĞMEYE BİZ BASTIK”

Çelik, çiftçinin enerji sorununu çözmek için güneş enerjisi sistemini kurduklarını aktararak, “Dedik ki, kendi elektriğini kendin üret. Zaten belediye olarak 2015 yılında yanda gördüğünüz güneş enerjisi sistemini kurmuştuk. Güneş enerjisi sistemini 2016’da devreye almış ve para kazanmaya başlamıştık. Yani aslında enerjiyi biliyorduk. Kooperatif üyeleri ile anlaşmamız zor olmadı. Tabii bu çok uzun ve meşakkatli bir süreç. İmar planları, fizibilite yapmak. Projelendirmek. Projelendirdikten sonra bağlantı anlaşmalarını almak ve asıl finans işini çözmek. Zaman su gibi akıp geçti ama bürokrasi ile uğraşmamız o kadar kolay olmadı, çok oyulandık. Heyecanımız sönmek üzereydi ki sizin çiftçiye elektriği bedava vereceğiz çıkışınız, bizi heyecanlandırdı.  Sayın Genel Başkanım vizyonu siz çizdiniz, düğmeye biz bastık” dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise şunları söyledi:

“Şanlıurfa’ya gittiğimde Şanlıurfalı çiftçilerin en çok şikâyet ettiği konu elektrik fiyatlarıydı. Bereketli bir ova, bereketli bir Türkiye. Bizim çiftçi, elektriği niye bu kadar pahalıya alır? Gübre, ilaç, mazotu anladık; dışarıdan geliyor. Allah’ın güneşi bedava. Niye bu kadar pahalıya elektrik tüketiyor, diye. Oturduk, hesap yaptık, çalıştık. Gördük ki; sağlıklı ve düzenli yatırım yapabilirsek, akılcı bir yatırım yapabilirsek çiftçimize elektriği bedava verebiliriz. Şanlıurfalılara söyledim. Dedim ki ‘Yerel yönetimlerde, büyükşehir belediye başkanlığını bize verin, bütün Şanlıurfalı çiftçilerin tamamına elektriği ücretsiz vereceğiz.’ Mümkün mü, mümkün. Planlı mı, planlı. Hesabı yapıldı mı, yapıldı.

Daha sonra Erdoğan’ı da izlediniz. O da diyor ki ‘Elinden tutan mı var?’ Elimden tutan yok, engel çıkaran var. Ama herkes şunu bilsin Kılıçdaroğlu, yani Bay Kemal şikâyet etmez. Onun görevi bütün engelleri aşıp amaca ulaşmaktır.

Bütün engellemelere rağmen, engellerin çıkarıldığını da biliyorum. Para ile panel verilmez mi? O bile satılmak istenmedi. Ama bütün bunlar belediye başkanımız da bütün engelleri aşarak, bu sorunu çözdü. Şimdi Antalya da yapıyor benzerini, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız da burada. Büyükşehir Belediye Başkanımız, 15 bin 120 çiftçiye sulama kooperatifi aracılığı ile elektriği ücretsiz veriyor. 15 bin 120 çiftçiye. Erdoğan’ın unuttuğu bir şey var.

Erdoğan Bay Kemal’in hesap uzmanı olduğunu bilmiyor. Ben hesap uzmanıyım, gerçekten de hesap uzmanıyım. Yıllarımı… Hesap uzmanı olarak çalıştım Maliye Bakanlığı’nda. Plan nedir, program nedir, proje nedir, hesap nedir, kitap nedir? Bütün bunları bilirim.

Elektrik üretmek için doğal gaz alıyorsunuz, karşılığında dolar ödüyorsunuz. Akaryakıt, kömür alıyorsunuz dolar ödüyorsunuz. Allah’ın güneşi bedava kardeşim. Dolar lobilerine teslim olmuşlar. Kömür, akaryakıt lobilerine teslim olmuşlar. Ama hiç kimse şunu unutmasın Kılıçdaroğlu kimseye teslim olmaz. Gideriz elektriği üretiriz, Allah’ın güneşi bedava. Yaparız ve çiftçimize veririz.

“TÜRKİYE’NİN KAYBETMEYE DEĞİL KAZANMAYA İHTİYACI VAR”

Neden çiftçiden başladık? Çünkü karnımızın doyması lazım. 85 milyonu besleyecek olan çiftçidir. Üretmesi lazım. Çiftçi zarar ederse ve toprağa küstürürseniz bunun sonu felakettir. Her şey dışarıdan gelsin. Buğday dışarıdan, mısır dışarıdan, et dışarıdan, canlı hayvan dışarıdan. Fasulyeden, mercimekten, yulaftan her şey dışarıdan. Bu bereketli toprakları kim çalıştıracak, kim üretecek? Çiftçi.

Bunun için hep beraber çiftçilerin kazanabileceği bir ortamı yaratmak zorundayız ve bunu yaracağız. Göreceksiniz, sizlerin oyları ile iktidar olduğumuzda kırsalda çalışan genç çocuk ve kadınların sosyal güvenlik primini de devlet olarak biz ödeyeceğiz. Onlar çalışacak ve yeri, zamanı gelince de emekli olacaklar. Göreceksiniz. Çiftçinin rahat ettiği, rahat tatil yaptığı, eğlendiği, ürününü aldığı, hasadını yaptığı, düğününü huzur içinde gerçekleştirdiği, tatilini yaptığı bir iklimi yaratacağız. Çiftçiyi küstürdüğümüz zaman hepimiz kaybederiz. Oysa Türkiye’nin kaybetmeye değil kazanmaya ihtiyacı var.

Cumhuriyet’in İkinci Yüzyılında Enerji Politikaları diye bir çalışma yaptık. Bu çalışma; pek çok bilim insanının, enerji uzmanının yaptığı bir çalışma. Her şeyi çalışarak bunu hayata geçirdik.”

ÇİFTÇİLERLE SOHBET EDEN KILIÇDAROĞLU: ÇİFTÇİYİ TOPRAĞA KÜSTÜRÜRSENİZ, VATANA EN BÜYÜK İHANETİ YAPMIŞ OLURSUNUZ. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Denizli’de Honaz İlçesine bağlı Kocabaş Mahallesi yakınlarında kendisini yol kenarında bekleyen çiftçilerle sohbet etti.

“80 LİRAYA MAL ETTİĞİMİZ TÜTÜNLERİ, 55-60 LİRA GİBİ BİR FİYAT VERMEK İSTİYORLAR”

Bir tütün üreticisi, Kılıçdaroğlu’na; “Bize her yıl boş sözleşme imzalattırıp… Fiyatı belli olmayan boş sözleşmeye imza attırıyorlar. Tütünler bittikten sonra fiyatlandırma yapıyorlar. Yapmış oldukları fiyatlandırmadan bizim mahsullerimizi alıyorlar. Bilhassa bu yıl bizim 80 liraya mal ettiğimiz tütünleri, 55-60 lira gibi bir fiyat vermek istiyorlar. Çünkü bize zaten 55 liralık sözleşmeye imza attırmışlardı. Ama enflasyon farkını artık vermek istemiyorlar” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun, “Aracı firmalar, tütün işleyen firmalar mı” sorusuna çiftçi; “Aracı firmalar. Bunlar tütünü işleyip sigara firmalarına satıyorlar. TEKEL özelleştirildikten sonra biz, devlet tamamen bunların kucağına attı bizi. Biz hakkımızı istiyoruz. Bizim sesimizi Meclis’te duyurun” dedi.

Kılıçdaroğlu ise “Bu ülkenin çiftçisi zarar ederse, çiftçiyi toprağa küstürürseniz, vatana en büyük ihaneti yapmış olursunuz. 85 milyonun karnını doyuran sizlersiniz. Sizin alın terinizin değerinin, hakkının verilmesi; çiftçiye bu hakkın teslim edilmesi lazım. Biz CHP olarak; tekellerin, tekel kuruluşlarının çalışanın, üretenin hakkını yemesine karşıyız. İlke olarak karşıyız. Sadece tütün üreticisi değil, kim olursa olsun. Bu ülkede çiftçi ekiyorsa, mutlaka kazanacak. Geliri olacak, çoluk çocuğuna bakacak. Tasarrufu olacak. Bir sonraki sene ektiği zaman da bir gelecek kaygısı taşımayacak. Bundan emin olmanızı isterim. Sizin hakkınızı TBMM’de dillendireceğim. Hakkınızın teslim edilmesi gerektiğini söyleyeceğim. Neyi yapmamız gerekiyorsa… Siz neyi yapmamızı istiyorsanız, CHP olarak biz onun tamamını yapacağız” diye konuştu.

“ÇİFTÇİ OLARAK BAĞRIMIZ YANIK”

Bir başka çiftçi ise “Bizim girdilerimiz çok yüksek. Ürettiğimizin karşılığını alamıyoruz.  Geçen sene satmış olduğumuz fiyat ile bu seneki fiyat arasında çok fazla fark var. Mazot üç misli, gübre üç misli. Biz açığı kapatamadık. Yardım istiyoruz. Çiftçi olarak bağrımız yanık. Besiciler de aynı, üreticiler de aynı” dedi.

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Her şey dışarıdan getiriliyor. Dolayısıyla siz ektiğiniz ürünün karşılığını alamıyorsunuz. Biliyorum, bunların hepsinin farkındayım. Az önce Bozkurt’ta bir güneş enerjisi santralinin açılışını yaptık. Bozkurt Belediye Başkanımız, çiftçiye elektriği bedava verecek. Bu demek ki mümkün. Bunu Şanlıurfa’da söylediğimde bu olmaz demişlerdi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız çiftçiye elektriği bedava veriyor, kooperatifler aracılığıyla… Diğer belediye başkanlarımız da yapacak. Bize ait olan belediyelerde, biz çiftçinin rahat etmesi için maliyeti düşürmesi için, düşük fiyattan girdi alabilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Kırsalda çalışan kadın ve gençlerin sosyal güvenlik primini devlet olarak biz ödeyeceğiz. Kırsalda çalışan kimse; benim sosyal güvencem olacak mı olmayacak mı diye, bir endişesi olmayacak. İktidar olduğumuzda çiftçinin ve esnafın ister bankalardan ister Tarım Kredi’den ister esnaf kefaletten aldığı kredilerin faizlerini bir hafta içinde sileceğiz.”

KILIÇDAROĞLU: “SİZ ZARAR EDECEKSİNİZ, BİR AVUÇ KİŞİ KAZANACAK. PEKİ BU 85 MİLYONU KİM BESLEYECEK?”

Bir vatandaş, “Türkiye’nin hali kötü. Bir torba gübre, 950 lira. Gut ilacı 1 buçuk milyar. 3 buçuk milyara sattım koca tarlayı. Çiftçinin hali kötü. Mazot 7 liradan 30 liraya çıktı. Çiftçinin nasıl kazancı olacak?” dedi. Kılıçdaroğlu ise “Bu düzeni değiştirirsek. Her şey düzelir. Bu düzen devam ederse, kaybedeni üreten oluyor. Bu düzen değişirse; çalışan, alın teri döken kazanır. Bunun için de sizin oylarınıza ihtiyacımız var. Siz sandığa gittiğinizde elinizi vicdanınıza koyup, oyunuzu öyle kulanın. Bu yapı, bu memleketi ileri taşımıyor. 12 bin dolardı kişi başına gelir, 8 bin dolara düştü. Nereye gitti para? Sizden kestiler. Esnaftan, çiftçiden, hayvancıdan kestiler. Nereye gitti? Bir avuç adama gitti. Ben boşuna mı beşli çete diyorum. Boşuna mı diyorum, ‘bu beşli çetelerin burunlarından fitil fitil getireceğim’ diye. Onlardan alacağız parayı, bize vereceğiz. Bütçe budur, bunun üzerine kurulur. Siz zarar edeceksiniz, bir avuç kişi kazanacak. Peki bu 85 milyonu kim besleyecek? ‘Dışarıdan gelsin.’ Bir sene dışarıdan, iki sene dışarıdan, üç sene dışarıdan… Sonra? Sonrası ne olacak?”

Bir başka çiftçi ise “Bir litre mazota veriyor iki lira, indiriyor 10 kuruş. Şekerin kilosu 30 lira olmuş. Bir çayın kilosu, nereye varmış. Ne olacak bu insanların hali?” dedi. (ANKA) 

Yorumlar (0)
banner115
banner83
banner84
banner114
Namaz Vakti 28 Ocak 2023
İmsak 06:49
Güneş 08:14
Öğle 13:29
İkindi 16:11
Akşam 18:35
Yatsı 19:54
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 19 45
2. Fenerbahçe 19 41
3. Beşiktaş 19 38
4. Başakşehir 19 37
5. Trabzonspor 19 35
6. Adana Demirspor 19 34
7. Konyaspor 19 27
8. Kayserispor 19 26
9. Alanyaspor 20 25
10. Karagümrük 19 22
11. Ankaragücü 19 22
12. Giresunspor 19 21
13. Gaziantep FK 19 19
14. Kasımpaşa 19 19
15. Antalyaspor 18 18
16. Sivasspor 19 18
17. Hatayspor 18 17
18. İstanbulspor 19 15
19. Ümraniye 19 14
Takımlar O P
1. Eyüpspor 20 41
2. Samsunspor 20 38
3. Keçiörengücü 20 36
4. Bodrumspor 20 35
5. Pendikspor 20 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 20 34
8. Boluspor 20 33
9. Sakaryaspor 20 31
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 19 28
12. Adanaspor 20 22
13. Tuzlaspor 20 19
14. Altay 20 18
15. Erzurumspor 20 18
16. Altınordu 20 16
17. Ö.K Yeni Malatya 20 13
18. Denizlispor 20 12
19. Gençlerbirliği 20 10
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15
Takımlar O P
1. Barcelona 17 44
2. Real Madrid 17 41
3. Real Sociedad 18 38
4. Atletico Madrid 18 31
5. Villarreal 18 31
6. Real Betis 17 28
7. Osasuna 18 28
8. Athletic Bilbao 18 26
9. Rayo Vallecano 18 26
10. Mallorca 18 25
11. Almeria 19 22
12. Girona 18 21
13. Valencia 17 20
14. Espanyol 19 20
15. Sevilla 18 18
16. Getafe 18 17
17. Celta Vigo 18 17
18. Real Valladolid 18 17
19. Cadiz 18 16
20. Elche 18 6