Dolar 32,5125
%0.04
Euro 34,5996
%-0.26
Altın 2.449,090
%-2.02
Bist-100 9.655,00
%-0.4

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
CHP'li Kılıç: ROKETSAN’ın içi boşaltılıyor

CHP'li Kılıç: ROKETSAN’ın içi boşaltılıyor

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Sevda Erdan Kılıç, “ASELSAN ve HAVELSAN’daki usulsüz işten çıkarmaların ardından ROKETSAN’daki usulsüz işten çıkarmaları da” Meclis gündemine taşıdı. Kılıç, “ROKETSAN’da personel, ‘performans yetersizliği, yeterli ve uyumlu çalışmama’ bahanesiyle işten atılıyor ama savunması alınmadan, önceden uyarı yapılmadan, yargısız infaz yapılarak..” derken, "Şimdi sırada TUSAŞ mı var diye sormaya korkar olduk!” dedi.

  • Ege Postası
  • 13.01.2023 - 11:32

CHP Milletvekili Kılıç, konuyla ilgili hazırladığı yazılı soru önergelerini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sundu.

Sevda Erdan Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin önemli savunma sanayi kuruluşlarında, nitelikli ve tecrübeli personellerin işten çıkarılarak yerlerine tecrübesiz ve yeni mezun kişilerin işe alınmasıyla ilgili konuyu Meclis gündemine taşımaya devam ettiğini kaydetti. 

İlk olarak ASELSAN’da yıllardır çalışan 200’ün üzerinde personelin hiçbir gerekçe gösterilmeden, “Şahıs Güvenlik Belgesi olumsuz çıktı” denilerek işten uzaklaştırılması konusunu Meclis gündemine getirdiğini dile getiren CHP Milletvekili Kılıç, ayrı ayrı hazırladığı yazılı soru önergelerini, Fuat Oktay ve Hulusi Akar’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğunu anımsattı.

CHP İzmir Milletvekili Kılıç, ASELSAN’daki usulsüz işten çıkarmalarla ilgili haberlerin kamuoyuna yansımasının ardından, HAVELSAN’da da aynı şekilde bazı personelin, hiçbir kanıt veya ek belge gösterilmeden, bu defa “Performans düşüklüğü” gerekçe gösterilerek usulsüzce işten çıkarıldığını öğrenmesi üzerine yine konuyu Meclis gündemine soru önergeleriyle taşıdığını kaydetti.

CHP Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, HAVELSAN’da 10 yıl ve üzeri tecrübeli uzmanların; “işten çıkış şartlarında bizimle anlaşmazsan SGK siciline performans düşüklüğü şeklinde işlenecek” diye baskı, tehdit ve mobbing ile istifaya zorlandığını belirtti. 

“Önce ASELSAN, şimdi HAVELSAN… Sırada ülkemizin hangi güzide kurumu var? ROKETSAN mı?” diyerek yaptığı basın açıklaması sonrası, ROKETSAN’ın bazı tecrübeli personelinin de aynı akıbete uğradığını öğrendiğini kaydetti. 

“ROKETSAN yöneticileri, kurumu babalarının çiftliği gibi yönetiyorlar”

TBMM Divan Üyesi Kılıç, mobbing ve baskılarla tecrübeli personelin kurumdan uzaklaştırıldığını, yerlerine tecrübesiz ve liyakatsiz kişilerin alındığını ifade ederek, açıklamasını şu sözlerle tamamladı:

“ROKETSAN’da işten çıkarma bahanesi olarak öne sürdükleri gerekçe ise ‘performans yetersizliği ile yeterli ve uyumlu çalışma gerçekleştirmeme…’ Ancak işten çıkarılan personelin savunması alınmadan, herhangi bir uyarı yapılmadan iş akdi sonlandırılıyor, yargısız infaz yapılıyor. 

İşe iade davası açan personel davalarını kazanıyor ancak buna rağmen işe geri almıyorlar. Mahkemenin belirlediği tazminatı faiziyle ödeyerek süreci sonlandırıyorlar. Bu konuda ROKETSAN yöneticilerinden ‘kurumu zarara uğrattıkları’ için hesap bile sorulmuyor. O kadar rahat davranıyorlar ki sanki babalarının çiftliği gibi kurumu yönetiyorlar ve içini boşaltıyorlar.

Başta ASELSAN, HAVELSAN ve ROKETSAN olmak üzere birçok savunma sanayi şirketinden binlerce mühendis mobbing, tehdit ve haksız işten çıkarmalardan dolayı Hollanda başta olmak üzere çeşitli ülkelere gittiler ve gitmeye devam ediyorlar. Kritik projelerde çalışan bu mühendislerin yurt dışına gidişi, Türkiye için önemli bir beyin göçü olmakla birlikte, teknoloji ve savunma sanayisine yönelik stratejik çalışmaları da tehlikeye düşürmesi açısından son derece önemlidir. Türkiye Cumhuriyeti; ‘doktorlar giderse gitsin, mühendisler giderse gitsin’ gibi bir zihniyetle, böyle bir ciddiyetsizlikle yönetilecek bir ülke değildir. Yönetenler bir an önce aklını başına toplamalı ve bu adaletsizliğe, bu keyfiliğe bir an önce son vermelidir.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak savunma sanayi kuruluşlarına karşı değiliz, onların yaptıkları başarılı çalışmaları destekliyoruz. Ancak bu kuruluşlardaki nitelikli, tecrübeli ve liyakatli personelin çeşitli bahanelerle kurumlardan uzaklaştırılmasına da sessiz kalamayız. ASELSAN dedik, HAVELSAN dedik, ROKETSAN dedik… Üç güzide kuruluşun da içlerinin boşaltıldığını gördük ve bunu kamuoyuna açıkladık. Şimdi sırada TUSAŞ mı var diye sormaya korkar olduk!”

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.