Davutoğlu İzmir’deki hedefini açıkladı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İzmir ziyaretinin ikinci gününde basın mensupları ile bir araya geldi. Gelecek Partisi İzmir teşkilatında kısa sürede yaşanan il başkanı değişimlerini “iddialı parti” ve “rekabet” üzerinden yorumlayan Davutoğlu, İzmir’deki hedeflerini de açıkladı ve “Ben düşük profilli bir başbakan olmadım. İzmir’de de bizim iddiamız en güçlü parti olmak. Bu yolda da önemli yol kat ediyoruz İzmir’de. Biz Gelecek Partisi olarak İzmir'de bütün ilçelerde hazırlanacağımızı ve nasıl seçim olursa olsun en iyi şekilde seçime gireceğimize inancımız tam” dedi.

Politika 12.03.2022, 10:53 12.03.2022, 13:18
Davutoğlu İzmir’deki hedefini açıkladı

TENZİLE AŞÇI/EGEPOSTASI- Partisinin il başkanlığı açılışı ve bir dizi programa katılmak üzere İzmir’e gelen Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, iki günlük İzmir ziyaretinin ikinci gününde düzenlenen basın toplantısında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Toplantıya, Davutoğlu’nun yanı sıra Genel Başkan Yardımcıları Selçuk Özdağ ve Selim Temurci ile İl Başkanı Onur Sivaslı da katıldı.

Toplantıda konuşan Davutoğlu, iktidara sert sözlerle yüklenirken partisinin İzmir’deki mevcut konumu değerlendirdi ve İzmir hedefini açıkladı.

“BUNLARI SÖYLEYEN BİRİ GÜNDEMDEN KOPMUŞ DEMEKTİR”

Konuşmasına İzmir ziyareti sırasında tanık olduğu tablo üzerinden ekonomik kriz ve esnafın durumuna değinerek başlayan Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hekimlerle ilgili “Varsın gitsinler” sözlerine de sert bir dille tepki gösterdi ve “İzmir bizim için öncü şehirlerden biri ufuk şehrimizdir. Avrupa yolunu çizen bir şehirdir. Modernleşmenin ilk başladığı şehirdir. Önümüzdeki dönemde de İzmir’imizin ufuk şehir niteliğini koruyacağına inanıyorum. Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer ile buluşarak İzmir’in sorunları, ufku, geleceği bağlamında sohbet ettik. Dün İzmir’de birçok temasta bulundum. Tabip Odası’na ziyarette bulundum. Hekimlerimize kullanılan sözlü şiddet olarak görülebilecek ve fedakarlıkları görmezlikten gelen açıklamalar bağlamında tabipler odasına ve hekimlerimize olan desteğimizi ifade ettik. Kemer altında ve Karşıyaka’da esnafımızla bir araya geldik. Ben her gelişimde Kemeraltı’na giderim. İlk kez orayı bu kadar sakin ve insanları alışverişten uzak gördüm. Kıyafet kadın esnaf sadece dükkanda ışık olması için tek bir ışığı yaktığını ve ona rağmen elektrik faturasını zor ödediğini, bütün ışıkları yakması halinde geçinemeyeceğini söyledi. Esnafın ve orta sınıfın yok olduğu görüşüyor. Dünya 2008’de bir ekonomik krizle sarsıldı. O krizden çıkabilmemizin sebebi, orta sınıfın bir kayıp yaşamamasıydı. Ülkemizde özellikle cumhurbaşkanlığı sistemine geçtikten sonra alınan kararlar öyle yanlıştı ki… Orta sınıf yok oldu. İyi eğitim almış, orta üst sınıf olan başta hekimlerimiz… Cumhurbaşkanı ‘25 bin lira alanlar var’ diyor. O yüzde 1 bile değil. Hekimlerimizin aldığı en yüksek ücret en fazla 10 bin lira. Bu da 500-600 dolar demek. Bu da günde 30 dolara çalışan hekim demek. Dünyanın hiçbiri yerinde bu ücretlere hekim çalıştırılmaz. Vasıfsız işçi bile çalıştırılmaz. Böyle bir şey söyleyemezsiniz. Bunları söyleyen biri gündemden kopmuş demektir. İktidar mensupları halkın gerçeklerinden kopmuş demektir” dedi.

“HİÇBİRİ MİLLETİN ORTAK GELECEĞİNDEN ÖNEMLİ DEĞİL”

Ülkedeki mevcut ikimi değerlendirerek sözlerine devam eden Davutoğlu, yeni bit Türkiye mesajı verdi ve “Ülkemizin ve İzmir’imizin geleceğinin daha aydınlık olması için Türkiye’deki tüm siyasal kesimlerin bir araya gelmesi gerektiğini düşünüyorum. İzmir, Türk siyasetinin belirleyici şehirlerinden biridir. İnşallah Türkiye bu karanlık, zor ve kasvetli ekonomik krizden, siyasi gerginlik ve kutuplaşmalardan kurtulur. Bu kutuplaşmaları bitirmek için yoğun çaba içindeyiz. Türkiye’deki ekonomik krizin sorumlusunun dış faktörler olmadığı aşikar. Türk lirası 1 yılda yüzde 95 değer kaybetmişse kimse bunu dış mihrakla izah edemez. Ekonomi biliminden uzak ve kurumsal akıldan uzak iktidar Türkiye’yi felakete sürüklüyor. Her evde bir mutfak yangını yaşanıyor. Dün gençlerle de bir araya geldim. Hekim olan bir genç ‘Bu ülkeden gitmemizi istiyorlar’ diyor. Bir genç bunu söylüyorsa… Biz bunu aşmak için uğraşıyoruz. 6 siyasi parti bir araya geldik ve bir mutabakat imzaladık. Bunun toplumun büyük bir kesimi tarafından olumlu karşılandığını gördük. Toplum yoruldu, halkımız yoruldu. Halkımızı yormamak lazım. Bu yoğunluğun aşılmasının yolu da nezakete dayalı siyaset. Evet hepimizin bir inancı ve misyonu var. Ama bunlardan hiçbiri milletin ortak geleceğinden, yeni bir demokrasiyle insanlara özgürlüğünü vermekten yeni bir Türkiye inşa etmekten önemli değil” diye konuştu.

“İZMİR’DE DE İDDİAMIZ EN GÜÇLÜ PARTİ OLMAK”

İzmir’deki hedeflerini de açıklayan Davutoğlu, “Ben hiçbir zaman azla yetinmedim. Arkadaşlarım da yetinmezler. Başbakanlığı bırakırken şunu söylemiştim “Artık düşük profilli başbakan istiyorlar’ demiştim. Ben düşük profilli bir başbakan olmadım. İzmir’de de bizim iddiamız en güçlü parti olmak. Bu yolda da önemli yol kat ediyoruz İzmir’de. İl başkanımız Onur Bey çok kısa sürede İzmir’de iyi bir altyapı oluşturdu. Sokakta bize gösterilen ilgi… Birkaç yüz metreyi birkaç saatte aldık. Biz Gelecek Partisi olarak İzmir'de bütün ilçelerde hazırlanacağımızı ve nasıl seçim olursa olsun en iyi şekilde seçime gireceğimize inancımız tam. Bu bütün Türkiye’de böyle. Halkımız yeni çözümler bulunmasını istiyor” ifadelerini kullandı.

“SİYASİ PARTİLERİN AKMASI LAZIM”

Gelecek Partisi’nin İzmir’de kısa sürede yaşadığı 5 il başkanı değişimine ilişkin soruya da yanıt veren Davutoğlu, “dinamizm” vurgusu yaptı ve “Siyasi partiler dinamik yapılardır Özellikle yeni kurula siyasi partilerde ümit varsa ilgi doğar ve bu da rekabet getirir. Rekabet de yenilik getirir. Gelecek Partisi iddialı bir parti. Yeni kurulmuş ve iddiasız bir partide rekabet olmaz. Özellikle yeni kurulan partilerde ilk yıllarda bu ilgi ve yeni kurulmuş olmasından dolayı ekip oluşturma konusunda değişimler yaşanabilir bunlar normaldir, doğal görmek gerekir. Ben bunu partimizin bir dinamizminin parçası olarak görüyorum. Tüm bu bilgiler ışığında Onur Bey de kısa sürede yapılandırdı. Bu dinamizm devam edecek. Siyasi partilerin akması lazım. Siyasi partiler içindeki rekabet hayat alametidir” dedi.

“SEÇİM YAKLAŞMADAN KANAATLER OLUŞMAZ”

İzmir’deki mevcut durularını değerlendiren Davutoğlu, mevcut iklimde anketlerin doğru sonuç vermediğine inandığını belirtti ve şunları söyledi; “Anketleler ilgili çok farklı tablolarla karşılaşıyoruz. Çok ciddi bir yükselme ivmesi kazanmış durumdayız. Ama anketlerin doğru sonuçlar vermesinin birkaç şartı vardır. Birincisi korku iklimi almayacak. Yani insanlar bir cevap verirken korkmayacak. Şu anda mevcut iktidarda insanlar üzerinde büyük bir baskı var ve insanlar korkuyor. İki yüzlü değil çok yüzlü artık insanlar. İnsanların bir odada iktidarı kötülerken diğer odada gidip iktidara övgü düzen bir sosyolojik ortamdayız. Geçtiğimiz haftalarda kayın pederimiz kaybettin malumunuz üzere. Bugün iktidarda olan ve iktidara yakın olan dostlarımız diğer dostlarımız aracılığı ile mesaj gönderim 'telefonlarımız dinleniyor taziyemizi iletir misiniz' diyenler oldu.  Taziyede bile bunlar oluyorsa vatandaşın kendisine uzatılan mikrofona başka bir siyasi parti söylemi çok zor. Çok acı bir tablodur bu. Kanaatler oluşmaz. T mülakata girecek olan vatandaşın kendine uzatılan bir mikrofonda iktidar dışında bir alternatifi işaretlemesi zor. Hele ki iktidardan kopmuş olarak siyaset yağan bizleri seçmesi daha zor.  Öyle bir ortamda anketlerin çok doğru bir ölçme aracı olduğu söylenemez. Ayrıca seçim yaklaşmadan kanaatler oluşmaz. 3.’sü de Türkiye’de maalesef dürüst anketçileri tenzih ederim ama anketçilik, bir piyasa haline dönüştü. Yetkin bir anket kuruluşu Türkiye’yi kimin yönetmesini istersiniz diye sorarak 12 kişinin adını sunuyor Sadece benim adım yok. Ya da İzmir’de bir anket yapılıyor ve hangi partiyi destekliyorsunuz diye soruluyor bir tek bizim partimizin adı yok. Bu bir değil iki değil 3 değil. Şu anda ülkenin en çok tercih edilen 2 anket firmasında bunu yaşadık biz. Bu bizim şevkimizi kırmaz sadece kararlılığımızı artırır.”

“BU BİR SEÇİM İTTİFAKI DEĞİL”

Geçtiğimiz haftalarda 6 siyasi partinin bir araya gelerek güçlendirilmiş parlamenter sistem adına imzaladıkları mutabakatı değerlendiren Davutoğlu, “Güçlendirilmiş parlamenter sistem konusunda elde edilen mutabakat çok önemli. Çünkü mesele kişi değil sistem meselesi. Biz bir kişinin sağduyusuna güvenerek yol alamayız. O mutabakat açıklamasında ortaya konuldu. Bu bir iş birliği. İttifak seçimle ete kemiğe bürünür. Bu bir seçim ittifakı değil. Mümkün olan en kısa sürede yapılanmış, ilkeleri ortaya konulmuş  bir ittifakın yeniden yapılanması gerektiğinin doğru olacağını düşünüyorum. Tabii bunlar istişareye açık şeyler. 27 Mart’ta tekrar bir araya geleceğiz. Bütün bunlar konuşulacak. Önemli olan iyi niyet ve şahsi hesaplarımızın ülkenin önüne geçmemesi. Sonraki adımları hep birlikte değerlendireceğiz” dedi.

“GÜNÜ GELDİĞİNDE KONUŞULMASI GEREKTİĞİ YÖNÜNDE BİR KANAAT VAR”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin “5 lider onaylarsa aday olurum” sözlerini yorumlayan Davutoğlu, seçim dönemine girilmediğine dikkat çekti ve “Şu ana kadar masada cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunu konuşmadık. Bunun, günü geldiğinde konuşulması gerektiği yönünde bir kanaat var masada. Doğru olan husus şu, cumhurbaşkanlığı adayı da konusu da ı masada istişare edilecek. Kişilerden daha çok cumhurbaşkanı adayının profilinin çıkarılması ve o özelliklere uygun kişinin bulunması. Şu anda önceliğimiz o konu değil” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
banner83
30
az bulutlu
banner84
banner82
Namaz Vakti 27 Haziran 2022
İmsak 03:52
Güneş 05:42
Öğle 13:19
İkindi 17:14
Akşam 20:46
Yatsı 22:28
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31