Karşıyaka Belediye Meclisi'nin Mart ayı olağan toplantının ikinci oturumu gerçekleştirildi. Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın yokluğunda meclisi Başkan Vekili Atilla Baysak yönetti.

Soyer, Üçüncü Yüksek İstişare Kurulu'nda konuştu: Maratonun sonuna doğru yaklaşıyoruz Soyer, Üçüncü Yüksek İstişare Kurulu'nda konuştu: Maratonun sonuna doğru yaklaşıyoruz

Komisyondan gelen maddelerin bulunmadığı meclis oturumunda komisyonlara gidecek olan ve meslek odaları ile birlikte deprem hazırlığı çalışmalarını içeren komisyon raporları dikkat çekti.

ZEMİN ETÜDÜ İÇİN  KARAR

Karşıyaka’da yapılaşmaya uygun zemin etütlerinin yapılması amacı ile düğmeye basan Karşıyaka Belediyesi’nde JMO ile anlaşma yapılması önerisi meclise geldi. Tugay’a yetki istenen gündem maddesinde “Ülkemizde yaşanan Kahramanmaraş Merkezli depremler sonrasında İlçemizde duyulan tedirginliğin artması ve bilim çevrelerinde bir deprem olasılığının sıkça dile getirilmesi de dikkate alınarak, TMMOB’a  bağlı ilgili meslek  odaları ile yapılan toplantılar sonrası depreme dirençli Karşıyaka için yerleşime uygunluk ve yapı ilişkisi konusunda işbirliği oluşturulması ve İlçemizin zemin özellikleri ile ilgili çalışmaların derinleştirilmesi için yapılacak faaliyetlerin, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ve TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ile Belediye Başkanlığımız arasında ortak hizmet ve işbirliği içinde yürütülmesi amacıyla hazırlanacak Protokol’ü imza etmek üzere Belediye Başkanı’na yetki verilmesi” ifadelerine yer verildi. 

BAŞKAN TUGAY'A TAM YETKİ!

Öte yandan İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ile birlikte Karşıyaka'nın yapı envanterinin çıkarılması için önerge meclis gündemine geldi.

İlgili önergede “Ülkemizde yaşanan Kahramanmaraş Merkezli depremler sonrasında İlçemizde duyulan tedirginliğin artması ve bilim çevrelerinde bir deprem olasılığının sıkça dile getirilmesi de dikkate alınarak, TMMOB'a  bağlı ilgili meslek  odaları ile yapılan toplantılar sonrası depreme dirençli Karşıyaka için hızlı tarama yöntemi veya diğer yöntemlerle yapı stoku envanterinin oluşturulması için yapılacak çalışmaların, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ile Belediye Başkanlığımız arasında ortak hizmet ve işbirliği içinde yürütülmesi amacıyla hazırlanacak Protokol’ü imza etmek üzere Belediye Başkanı’na yetki verilmesi hakkında” ifadelerine yer verilirken, doğrudan oylatılan önerge meclise katılan üyelerin oy birliği ile kabul edildi.