Kadınlar ve LGBTİ’ler tarafından her yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü, İzmir’de 21’inci kez yapıldı. Eyleme katılanlar, Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde bir araya geldiler.

Kentin en işlek caddelerinden biri olan Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nin sonunda toplanan eylemciler, “Kader değil patriyarkal kapitalizm. Yaşasın feminist isyan!” yazılı pankartla cadde boyunca slogan atarak yürüdüler. Protestoda “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa”, “Kadınlar yürüyor mücadele büyüyor”, “Tayyip kaç kaç kadınlar geliyor”, “hükümet istifa” sloganları atıldı.

Selde hayatını kaybedenlerin sayısı 19'a yükseldi! Selde hayatını kaybedenlerin sayısı 19'a yükseldi!

Yürüyüşün sonunda eylemciler, basın açıklaması yaptı. AKP Hükümetinin eleştirildiği açıklama şöyle:

“Artan enflasyon karşısında yoksulluk, barınma ve gıda krizi her geçen gün artıyor. Ekonomik kriz bizlerin hayatında katmerli bir yük oluyor. Kadınlar giderek yoksullaşıyor, genç kadın işsizlik oranı her geçen gün artıyor. Artan yoksulluğu erkek şiddetiyle yönetmeye çalışan AKP İstanbul Sözleşmesi’ni feshetmesiyle beraber bizleri şiddetle baş başa bıraktı. Sırtımıza yıkılan çocuk, yaşlı, hasta bakım yükü krizi içerisinde boğuşuyoruz. Erdoğan’ın kararı ile İstanbul Sözleşmesinden çekilirken nafaka hakkımız kısıtlandırılmaya çalışılıyor. Kaynamayan tencerelerin, dolmayan pazar arabalarının, alınamayan hijyen malzemesinin sorumlusu ilan edilip krizin içinde biriken öfkeyi bizlerin üzerine yönlendirmeye çalışıyor. Türkiye’de her 100 kadından 30’u istihdama katılıyor. Kadınlar aynı işi yapan erkeklerden yüzde 10 daha az kazanıyor. Pandemiyi fırsata çeviren patronlar kadınların evden çalışmasını müjde gibi sunup esnek güvensiz çalışmanın önünü açıyor. Erkeklerden, devletten, patronlardan alacaklıyız.”