EGEPOSTASI- Türkiye 9 saat arayla iki büyük depremle sarsıldı. Kahramanmaraş'ta saat 04.17'de 7,7; saat 13.24'te 7,6 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. 10 ilde büyük yıkıma neden olan deprem nedeniyle binlerce bina yıkılırken, ilk belirlemelere göre 2 bin 300'den fazla yurttaşımız hayatını kaybetti, binlercesi de yaralandı.

Ramazanda sağlıklı beslenmenin ipuçları Ramazanda sağlıklı beslenmenin ipuçları

İzmir'de de Valilik koordinesinde kurumlar harekete geçti. Deprem bölgesinde çalışmalara katılmak üzere personeller askeri kargo uçaklarıyla  Adana ve Adıyaman’a gönderildi.

İzmir Valiliğinden konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle; 

"Ülkemizde yaşanan deprem felaketi sebebiyle bölgede yürütülen arama, kurtarma, genel asayiş ve hasar tespit çalışmalarına takviye olmak üzere ilimizden; 1023 jandarma personeli, 181 emniyet çevik kuvvet personeli, 210 çevre ve şehircilik personeli ve AFAD ekibinden oluşan bin 414 personel, 9 sivil havayolu uçağıyla Adana ve Adıyaman’a gönderilmiştir.

Ayrıca; Hava Meydan Kıta Komutanlığından kalkan 16 askeri kargo uçağı, 17 ilk yardım aracı ile birlikte 917 görevli personeli deprem bölgesine nakletmiştir.

Bu saat itibarıyla havayolu ile İzmir’den 2 bin 331 personel deprem bölgelerine intikal etmiştir.

Bölgeye destek çalışmalarımız devam etmektedir."

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, "Ayrıca 27 Tır dolusu çadır, battaniye ve ilkyardım malzemelerinden oluşan kafile sabaha kadar sürecek askeri uçakların ring seferleri ile bölgeye ulaştırılacaktır." dedi.

MSB'DEN TAHLİYE AÇIKLAMASI

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), kurtarma çalışmalarına ilişkin, “Deniz Kuvvetlerimizin TCG İSKENDERUN gemisi, depremden etkilenen vatandaşlarımızın tahliyesi için görevlendirildi. Gemimiz, yaralı vatandaşlarımızı #İskenderun’dan Mersin’e ulaştırmak üzere hareket etti” açıklamasını yaptı.