Dolar 33,0106
%-0.2
Euro 35,9736
%-0.51
Altın 2.547,900
%-2.04
Bist-100 11.156,00
%0.15

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
YSK, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adaylığına yapılan itirazları reddetti

YSK, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adaylığına yapılan itirazları reddetti

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adaylığına yapılan itirazları reddetti. YSK Başkanı Ahmet Yener, “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Sayın Muharrem İnce ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylıklarına yönelik itirazların reddine karar verilmiş ve Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Sayın Muharrem İnce, Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Sinan Oğan’ın kesin aday listesinde bulunduklarına karar verilmiş olup karar; ilan edilmek üzere bugün Resmî Gazete’ye gönderilecektir” dedi.

  • Ege Postası
  • 30.03.2023 - 17:13
  • Güncelleme: 30.03.2023 - 23:45

Yüksek Seçim Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 14 Mayıs seçimlerinde Cumhurbaşkanı adaylığı karşısında yapılan itirazları, bugün değerlendirdi. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, bugünkü toplantının ardından yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın adaylığına karşı yapılan itirazların oybirliği ile reddedildiğini açıkladı. Yener'in, toplantıda alınan kararlara ilişkin açıklaması şöyle:

“MİLLET PARTİSİ’NİN, 'MİLLET İTTİFAKI' İSMİNİN KULLANILMAMASI TALEBİNİN REDDİNE KARAR VERİLMİŞTİR”

“Bugün Yüksek Seçim Kurulu yapmış olduğu toplantıda ele aldığı konuları kısaca izah etmek istiyorum. Öncelikle Millet Partisi’nin, Millet İttifakı’nın kendi partilerinin adını kullandığı ve bu nedenle Millet İttifakı isminin kullanılmaması yönünde yapmış olduğu itiraz öncelikle değerlendirilmiş, oyçokluğu ile reddine karar verilmiştir. Yani, altı parti tarafından oluşturulan Millet İttifakı unvanının 2018 seçimlerinde olduğu gibi 2023 seçimlerinde de kullanılabileceğine oyçokluğu ile karar verilmiştir.

"ADAYLIKLARA YAPILAN İTİRAZIN REDDİNE KARAR VERİLMİŞTİR"

Kurumumuzun gündeminde olan bir diğer konu Cumhurbaşkanlığı ve 28’inci dönem milletvekili seçimlerine yönelik olarak 18 Mart 2023 tarihinde ilan edilen seçim takvimindeki sürece göre Resmî Gazete’de geçici Cumhurbaşkanı adaylarının listesi ilan edilmiş, çarşamba günü saat 17.00 itibariyle itirazlar sona ermiş; dün ve bugün yapılan çalışmalar ile söz konusu itirazlar değerlendirilmiştir. Kurulumuza alfabetik sıraya göre Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Sayın Muharrem İnce’nin ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın geçici aday listesinde yapılan ilanlarına itirazda bulunulmuş ve Cumhurbaşkanı adayı olamayacakları yönünde itiraz yapılmıştır.

Kurulumuz, her üç adaya yönelik olarak yapılan itirazların değerlendirmiş ve yapılan değerlendirme sonucunda Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 77, 101, 106 ve 116. maddeleri ve 6271 sayılı Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu’nun 3, 6, 8 ve 8-a maddeleri birlikte değerlendirilmiş ve yapılan değerlendirmeler sonucunda oybirliği ile her üç aday yönünden; alfabetik olarak tekrarlıyorum Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Sayın Muharrem İnce ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylıklarına yönelik itirazların reddine karar verilmiş ve alfabetik olarak Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Sayın Muharrem İnce, Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Sinan Oğan’ın kesin aday listesinde bulunduklarına karar verilmiş olup karar ilan edilmek üzere bugün Resmi Gazete’ye gönderilecektir.

“CUMARTESİ GÜNÜ CUMHURBAŞKANI ADAYLARININ BİRLEŞİK OY PUSULASINDAKİ YERLERİNİN BELİRLENMESİ İÇİN KURA ÇEKİMİ YAPILACAKTIR”

Cumartesi günü, saat 14.00 itibarıyla da Cumhurbaşkanı adaylarının birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için kura çekimi yapılacaktır. Ayrıca, bugün kurul gündemimizde söz konusu itirazların yanı sıra Cumhurbaşkanı’nca alınan seçimlerin yenilenmesi kararının usulüne uygun olmadığı ve bu nedenle alınan seçim kararının iptal edilmesine yönelik yapılan başvurularda da değerlendirilmiş ve seçimlerin iptaline yönelik başvuruların reddine de karar verilmiştir.”

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.