Dolar 33,0765
%0.04
Euro 36,1430
%-0.15
Altın 2.598,630
%-0.6
Bist-100 11.139,00
%0.05

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Vali Köşger duyurdu: Kadifekale'ye Millet Bahçesi

Vali Köşger duyurdu: Kadifekale'ye Millet Bahçesi

Millet Bahçesi projesi için Kadifekale'de çalışmalara başladıklarını söyleyen İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, ''Millet Bahçesi'nin bulunduğu yerin ve yakın çevresinin doğal ve kültürel miras özellikleri, değerleri korunmalı ve geliştirilmelidir. Bu nedenle alan ve çevresinin biyolojik çeşitliliği ve ekolojik süreçlerinin analiz edilerek korunması ve doğa onarımının yapılması önemlidir'' dedi.

  • Ege Postası
  • 26.05.2023 - 14:12

Yeni Asır’dan Fatih Şendil’in haberine göre, Kadifekale’ye Millet Bahçesi yapımı için start verildi. Millet Bahçesi projesine ilişkin açıklamalarda bulunan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne tahsis edilen yaklaşık 110 dönüm alana yapılacak, ışıklandırma ve peysaj sistemi ile kentin hemen hemen her yerinden görüleceğini söyledi.

Millet Bahçesi için Kadifekale'nin tercih edildiğini söyleyen Vali Köşger, "Böylelikle kentsel mekandaki yoğunluğu azaltmak ve şehir sakinlerine yeni bir soluklanma alanı kazandırmak mümkün olabilecek. Yer seçiminde alanın toplu taşıma, yaya ulaşımı, bisiklet ulaşımı imkanının olması gerekir. Kadifekale erişilebilir bir alan olması nedeniyle de iyi bir tercih. Millet Bahçesi'nin bulunduğu yerin ve yakın çevresinin doğal ve kültürel miras özellikleri, değerleri korunmalı ve geliştirilmelidir. Bu nedenle alan ve çevresinin biyolojik çeşitliliği ve ekolojik süreçlerinin analiz edilerek korunması ve doğa onarımının yapılması önemlidir. Bu alanlar kentin yeşil sistem bütünlüğüne katkı sağlayacaktır" diye konuştu.

PROTOKOL İMZALANACAK
110 dönümlük arazinin tapusunu Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne devrinin gerçekleştiğini belirten İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, proje ile ilgili Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile imzalanacak protokol sonrası projenin çizilip onaylanacağı ve Millet Bahçesi'nin yapımına hızla başlanacağını açıkladı.

 

 

 

 

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.