Dolar 32,8309
%-0.06
Euro 35,6728
%-0.03
Altın 2.544,470
%-0.03
Bist-100 11.090,00
%-0.74

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
İki liderden 'asgari ücret' açıklaması

İki liderden 'asgari ücret' açıklaması

CHP lideri Kılıçdaroğlu ve Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu, ortak açıklamada bulundu. Yeni asgari ücreti değerlendiren her iki genel başkan enflasyona dikkat çekti. Kılıçdaroğlu, "Türkiye İstatistik Kurumu'na yaptığım ziyaretin etkileri görülüyor. Verilen rakam asgari ücret olarak dolar kurundaki yükselmeyi görürsek aslında düşük. Yılbaşında 384 dolar net gelir elde ediyordu asgari ücretli. 4 bin 250 lirayı yadırgamıyoruz. Eğer enflasyonu ve fiyat artışlarını kontrol ederlerse en azından asgari ücretli kardeşlerimiz biraz nefes alabilirler" diye konuşurken SP Lideri Karamollaoğlu da, "enflasyon rakamlarını, doları, avroyu dikkate alarak, bunun bir vatandaşın gündelik geçimini sağlayıp, sağlayamayacağına göre değerlendirmek icap eder. Vatandaş geçinemiyorsa 4 bin 250 değil 4 bin 250 olmasının da farkı olmaz. Mühim olan bir ailenin kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesidir" ifadelerini kullandı

  • Ege Postası
  • 16.12.2021 - 16:14

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu’nu parti genel merkezinde ziyaret etti. Görüşmenin ardından iki lider ortak basın açıklaması yaptı.

İki liderin gündeminde Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 4 bin 250 TL’lik asgari ücret vardı.

“DOLARLA AYLIK ALANLARIN LİSTESİNİ YAYINLAYABİLİRİZ”

Erdoğan, asgari ücreti açıkladığı basın toplantısında, “Hesabı dolar üzerinden yaparak asgari ücreti tespit etmek gerekir” diyenlere cevaben, “Sizin geçmişinizde acaba Türk Lira'sının olduğu ülkede insanları dolarla mı çalıştırıyorsunuz? Bizim paramız bellidir. O da Türk Lirası'dır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın bu açıklamasına yanıt veren Kılıçdaroğlu “Dolarla aylık alanlar var, listeyi yayımlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

“4 BİN 250 LİRAYI YADIRGAMIYORUZ”

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle; Türkiye İstatistik Kurumu'na yaptığım ziyaretin etkileri görülüyor. Verilen rakam asgari ücret olarak dolar kurundaki yükselmeyi görürsek aslında düşük. Yılbaşında 384 dolar net gelir elde ediyordu asgari ücretli. 4 bin 250 lirayı yadırgamıyoruz. Eğer enflasyonu ve fiyat artışlarını kontrol ederlerse en azından asgari ücretli kardeşlerimiz biraz nefes alabilirler.

“ÜLKEYİ KİM YÖNETİYOR”

"Ekonomik sıkıntı var, yönetimimizden kaynaklanmıyor" diyen açıklama. Ülkeyi kim yönetiyor o zaman, onu sormak lazım. Erdoğan'ın hiçbir kabahati, günahı yok mudur demek istiyor. İşin özü; Türkiye iyi yönetilmiyor, TL pul oldu, işsizlik var, ciddi ekonomik sorunlar var ve bu sorunların ivedilikle çözülmesi lazım.

Önümüzdeki yaz bir gıda kriziyle Türkiye karşı karşıya kalırsa kimsenin şaşırması lazım. Uyarma görevi bizim görevimiz. Biz bugünden nelerin yapılması gerektiğini söylüyoruz. Kuru kuruya eleştiri değil. Asgari ücret üzerinden gelir vergisi alınmaması lazım."

“ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRINDA OLAMAZ”

Kılıçdaroğlu'dan sonra sözü alan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ise şunları kaydetti: Aynı kanaatleri paylaşıyorum. İktidarın tenkid edilmesini demek garipsedim. Bu rakamı doğrudan doğruya Cumhurbaşkanı kendisi açıklıyor. Geçmişte Başbakanlar, Cumhurbaşkanları açıklamazdı. Şimdi bizzat Cumhurbaşkanı kendisi açıklıyor. 2 bin 850 liraya göre biz bunu 4 bin 250 TL'ye çıkardık, bununla da övünülmesi icap eder manasında bunu anlıyorum. Ama enflasyon rakamlarını, doları, avroyu dikkate alarak, bunun bir vatandaşın gündelik geçimini sağlayıp, sağlayamayacağına göre değerlendirmek icap eder. Vatandaş geçinemiyorsa 4 bin 250 değil 4 bin 250 olmasının da farkı olmaz. Mühim olan bir ailenin kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesidir.

"ENFLASYONUN YÜKSEK OLDUĞU YERDE DOĞRU YAKLAŞIM DEĞİL"

Asgari ücret açlık sınırında olamaz. Açlık sınırının altında hiç olamaz. Bir iktidar kendi insanına, üstelik kendi insanına, aldığın ücretle karnını bile doyuramayacaksın diyemez, diyememeli. Geçinebileceği kadar ücret olacak. Enflasyonun yüksek olduğu bir yerde doğru yaklaşım olmuyor. Ben doları kullanmak istemem, niye dolardan bahsederek gündeme konuyu getireyim. Ama ister istemez dış ticaretimizi dolarla yapıyoruz. İhracat yaptığımız zaman o malın karşılığındaki bedelini dolarla ödüyoruz."

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.