Dolar 33,0524
%0.7
Euro 36,0447
%0.56
Altın 2.568,220
%0.73
Bist-100 11.065,00
%0.37

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Ali Engin'den Cumhurbaşkanı adayı çıkışı: Bu görevi en iyi o yapar

Ali Engin'den Cumhurbaşkanı adayı çıkışı: Bu görevi en iyi o yapar

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, katıldığı canlı yayında ilçenin dönüşüm ve gelişim planlarını anlattı. “Narlıdere hayata geçirdiğimiz birbirinden özel projelerle gelişiyor ve güzelleşiyor” diyen Başkan Ali Engin, “Ülkemizin içerisinde bulunduğu durumdan dolayı kimse ümitsizliğe kapılmasın. Ülkemizin bu sorunları aşacak kaynağı da insanı da var” dedi. Öte yandan “Kemal Kılıçdaroğlu’nun Millet İttifakı’nın adayı olması gerektiğini düşünüyorum” diyen Başkan Engin, “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu yakından tanıyan bir kişi olarak bu görevi en iyi onun yapacağına inanıyorum. Ama ittifakın kararı ne olursa olsun uzlaşma kültürüne uyarak o karara sonuna kadar saygı duyacağız." dedi

  • Ege Postası
  • 16.12.2021 - 09:56

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, TR35’te yayınlanan ve Figen Avcıoğlu’nun sunduğu “Gündem Özel” programına konuk oldu. Başkan Engin, 2019 yerel seçimlerinin ardından geçen 2 buçuk yıllık süreçteki faaliyetlerini ve ülke gündemini değerlendirdi. Narlıdere Belediyesi olarak geçtiğimiz günlerde İngiltere merkezli Uluslararası Yaşanabilir Topluluklar Ödülleri (Livcom) tarafından üçüncülüğe layık bulunarak ‘Bronz Ödül’ün sahibi olduklarını belirten Başkan Ali Engin, “İlçede yaşam kalitesini artırmak üzere bisiklet yolları, orman tesisi, yeni meydanlar gibi kente değer katan birbirinden önemli projeleri hayata geçiriyoruz. Kentsel dönüşümde yüzde yüz uzlaşı için söz vermiştik. Yaklaşık 1 buçuk yıllık müzakere sürecinin ardından uzlaşma sağlandı. Hemen ardından 210 dairelik ilk projeyi başlattık, belediyemize de 50 milyon lira gibi ciddi bir kaynak aktarımı sağlanacak. Orada yaşayan 124 hissedar da ciddi bir gelir elde edecek. 2 senede projeyi tamamlayacağız.

METRO GELİYOR

Narlıdere Metrosu’nun 1 yıl sonra biteceğini müjdeleyen Başkan Ali Engin, “Bu hat, Halkapınar’daki aktarma istasyonuyla bütün demiryolu hattına entegre edilecek. İlçemize müthiş bir ivme kazandıracak. Bütün İzmirliler’i ilçemize bekliyoruz” diye konuştu.

TARİHİ DOKU

Narlıdere’de tarihe sahip çıkıldığının altını çizen Başkan Engin, “Narlıdere’nin temelleri eski adı Yukarıköy olan bugünkü  Narlı Mahallesi'nde 200-300 yıl önce atılmış. Maalesef buradaki birçok tarihi yapı yok olarak apartmana dönüşmüş. Günümüze ulaşabilen yaklaşık 85 tarihi evi ve meydanı yeniliyoruz. Yarısına yakını tamamlandı. 1.5 yıl sonra İzmir'in incisi olacak” dedi.

‘TURİZMDEN PAY ALMALIYIZ’

İzmir'in turizm potansiyeli çok yüksek bir kent olduğunu belirten Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, “Ne yazık ki turizmden hak ettiğimiz o payı bir türlü alamıyoruz. İzmir’i tam bir turizm kenti haline getirmemiz gerekiyor. Bu turizm hamlesi ancak  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de dediği gibi 30 ilçenin de katkı sağlaması ile gerçekleşebilir. Böylece turizm kapasitemizi 5-10 milyon kişiye çıkarabiliriz. O zaman işsizlik azalır ve zenginleşiriz. 2-4 Aralık tarihinde İzmir ve İzmir'in çevresini tanıtmak maksadıyla Travel Turkey Fuarı’na katıldık. ‘Slow Food’ birliğine üye olduk. Merkeze 1 buçuk kilometre mesafedeki Park Orman ile Narlıdere arasında bir bağ kurduk. Kentimizin en güzel yerlerinden biri oldu. Hem yürüyerek hem de bisiklet ile gitmek mümkün. Konserler düzenliyoruz. Hem koruyalım hem kullanalım istiyoruz. Öte yandan Sahilevleri tam bir turizm destinasyon alanı. Burada Mandalin Cafe’yi hayata geçirdik” dedi.

‘YAT LİMANI GELİYOR’

Sahievleri’ne yaklaşık 240 tekne kapasiteli bir yat limanı yapılacağını belirten Başkan Engin, “Denizin içine İzmir’in en güzel en modern nikâh sarayını yapacağız. Ayrıca yeme içme alanları da olacak. Yine Sahilevleri’nde  hayata geçireceğimiz kentin en büyük tenis kulübünün ihalesini bitirdik. İzmir için bunlar artık hayal değil. Yavaş yavaş sonuç almaya başladık” diye belirtti.

GERİ DÖNÜŞÜM TESİSİ

Narlıdere’de modern bir atık getirme merkezi kurulduğunu belirten Başkan Engin, “Atıkları orada ayrıştırıyoruz. Ayrıca çöp kamyonlarımızı yeniledik. Çöp taksiyi hizmete geçirdik. Büyük kamyonların giremedikleri yerlere çöp taksiler ile hizmet vereceğiz. 2023 ve 2024’te yeni kamyonların filomuza katılmasını planlıyoruz. İlgili firmalar ile protokol yaparak bitkisel atık yağların geri dönüşüme kazandırılması için anlaşıyoruz. Doğada arıtılması çok zor olan atık yağları mutfak lavabosundan dökerek doğaya zarar vermek yerine toplayarak ekonomiye kazandırıyoruz” dedi.

ANAOKULLARI ARTIYOR

Anaokulları ve kreşlerin ülke için büyük önem taşıdığını belirten Başkan Engin, “5 anaokulu yapacağız demiştik. 3 tanesi bitti, 2’si de proje aşamasında. 200 kişi olan kapasiteyi 400’e çıkaracağız.

MESLEK FABRİKASI

Tüm bunlar yetmez dedik ve Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte ‘Meslek Fabrikası’ kurduk. Burada yüzlerce kişiyi meslek sahibi yapacağız. Hizmet sektöründen sanayiye kadar pek çok farklı sektör için kalifiye eleman yetiştireceğiz. Bitirenler rahatlıkla iş bulabilecek. Önümüzdeki günlerde bu tesisimizi hizmete açacağız" dedi.

ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI

2 yıl önce kurduğumuz 80 çocuktan  oluşan bir çocuk senfoni orkestramız var. Çocuklarımız Foça’da konser verdi. İlerleyen süreçte başta İzmir’in pek çok noktasında olmak üzere Türkiye genelinde de konserler verecekler” diye konuştu.

KADIN KOOPERATİFİ

Kadın kooperatiflerine büyük önem verdiklerini belirten Başkan Engin, “Kadınlarımızı, girişimci yaparak, ekonomik özgürlüklerini sağlamalarını istiyoruz” dedi.

CADDELER YENİLENİYOR

Narlıdere’de 3 kilometrelik bir yağmur suyu hattı döşediklerinin altını çizen Başkan Ali Engin, “İlçemizde işlek caddelerde cepheleri boyadık. Levha ve tenteleri tek tip hale getirdik. Kaldırımlarımızı genişlettik. Meydanlarla entegrasyonu sağladık. Şimdi Güngören Caddesi’ne otopark yapıyoruz. Yılbaşından sonra inşaatına başlayıp yaza doğru bitireceğiz” dedi.

‘DEĞİŞİM ARZUSU VAR’

CHP’nin 4 Aralık’taki Mersin mitinginde coşkunun tavan yaptığını belirten Başkan Engin, “Mersin mitingi önemli bir başlangıçtı. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na destek olmak için oraya gittik.  Enerjisi ve coşkusu çok yüksek bir miting oldu. Demokrasi böyle bir rejim.  Sabredeğiz demokrasi ile iktidar değişecek. 20 yıl demokrasilerde çok uzun bir süreç. Bir değişim arzusunun olduğunu görüyorum. Denetlenebilir bir modeli hayata geçireceğiz. 3-6 ayda çözülecek birikmiş sorunlarımız var. Yeni hükümet, Avrupa ülkeleri ve orta doğu ülkeleri ile müzakerelere başladığı takdirde hemen dolar ve faiz düşer. Ertelenmiş büyük yatırımlar belki o zaman geri gelir. Faiz düşerse yatırım artar, üretim artar. İşsizlik biter. Döviz düşerse enflasyon düşer. 6 ayda bunlar olur” dedi.

‘KILIÇDAROĞLU’NU İSTERİM’

“Kemal Kılıçdaroğlu’nun Millet İttifakı’nın adayı olması gerektiğini düşünüyorum” diyen Başkan Engin, “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu yakından tanıyan bir kişi olarak bu görevi en iyi onun yapacağına inanıyorum. Ama ittifakın kararı ne olursa olsun uzlaşma kültürüne uyarak o karara sonuna kadar saygı duyacağız. Ülkemizin tüm sorunları aşacak kaynağı ve insanları var. Umutlu olmalıyız. Işık göründü” diye konuştu.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.