Dolar 33,0413
%-0.11
Euro 35,9402
%-0.6
Altın 2.549,540
%-1.98
Bist-100 11.156,00
%0.15

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı'na silahlı saldırı

İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı'na silahlı saldırı

Zeytinburnu'nda bulunan İYİ Parti İl Başkanlığı'na saat 10.30 sıralarında silahlı saldırı düzenlendi. Saldırının ardından İstanbul İl Başkanlığı'na giden İYİ Parti lideri Meral Akşener, "Hem birinci kattan hem de üçüncü kattan taammüden binamız kurşunlandı" dedi. İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada da, "Elde edilen ilk tespitlere göre, İl Başkanlığı binası ile yanındaki iş merkezi binasına mermi isabeti olduğu tespit edilmiştir. Konuyla ilgili tahkikat başlatılmıştır" ifadeleri kullanıldı.

  • Ege Postası
  • 31.03.2023 - 12:05
  • Güncelleme: 31.03.2023 - 17:27

İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı'na silahlı saldırı düzenlendi. Saldırganın silahından çıkan kurşun, parti binasının camına isabet etti.

Parti binasındakilerin ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda polis geldi. Polis inceleme başlatırken saldırganın kaçtığı öğrenildi.

İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, binaya yapılan saldırıya tepki gösterdi.

Poyraz, Twitter hesabından; “İstanbul İl Başkanlığı binamıza yapılan menfur saldırıyı şiddetle kınıyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kullandığı tehdit dili sonrası meydana gelen bu saldırıyı millet vicdanına bırakıyoruz. Geçmiş olsun İYİ Parti İstanbul” mesajını paylaştı.

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, saldırıya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile tepki gösterdi. Akşener, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğa'a hitaben şunları kaydetti:

“Devri iktidarınızda; evime, dava arkadaşlarıma yönelen tüm saldırılar cezasız kalmıştı. Bugün de İstanbul İl Başkanlığı’mıza silahlı saldırı düzenlendi Recep Bey! Tehditlerini vazife bilerek üzerimize gelen kurşunları çek; eğer geleceksen sen gel!”

AKŞENER AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Saldırının ardında partisinin İstanbul İl Başkanlığı'na giden İYİ Parti lideri Meral Akşener şunları kaydetti: "Hem birinci kattan hem de üçüncü kattan taammüden binamız kurşunlandı. Daha önce dedi ki bana bugünler iyi günlerin ve lince uğradım. Ardından evim basıldı. Sonra da beni kendinle uğraştırma dedi. Bugün de partimizin İstanbul İl Başkanlığı 2 yerden kurşunlanmıştır. Biz korkmayız ama bu başka bir şey. Aziz milletim size sesleniyorum. Bu ucube sistemin devam etmesi halinde bugün bize yarın size. Cenabı Hakkın dışında bir Allah'ın kulundan korkmuyorum. Evim basıldı beraat ettiler, lince uğradım beraat ettiler. Torunuma iftira attılar beraat ettiler. Bugün bize yarın size. 1 buçuk ay sonra sandığa gideceksiniz. Helal oylarınızla bu iğrenç ve pis sistemi değiştireceksiniz."

VALİLİK: SORUŞTURMA BAŞLATILDI

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Bugün saat 11.00 sıralarında İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı görevlilerince Zeytinburnu İlçesi’nde bulunan İl Başkanlığı binasına mermi isabeti olduğu ihbar edilmiştir. Yapılan ihbar üzerine; ivedilikle İl Emniyet Müdürlüğü uzman ekipleri olay yerine sevk edilerek, inceleme çalışmaları başlatılmıştır. Elde edilen ilk tespitlere göre, İl Başkanlığı binası ile yanındaki iş merkezi binasına mermi isabeti olduğu tespit edilmiştir. Konuyla ilgili tahkikat başlatılmıştır." denildi.

İBRAHİM KALIN: “OLAY DAHA AYDINLANMADAN...

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı’na yapılan silahlı saldırıya ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. Kalın’ın paylaşımı şöyle:

“İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığına yapılan silahlı saldırıyı şiddetle kınıyor, geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Olay araştırılıyor. Failler bulunacak ve adalete teslim edilecektir. Olay daha aydınlanmadan Sn. Cumhurbaşkanımızı hedef göstermek ise bir başka provokasyondur. Bu sorumsuz tavrı reddediyor ve kınıyoruz.”

AK PARTİLİ ÇELİK'TEN PAYLAŞIM

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de, "İYİ Parti İstanbul İl binasına yapılan saldırıyı lanetliyoruz. İYİ Parti’ye geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Siyaset kurumuna dönük her türlü taciz ve saldırının karşısındayız. Hiçbir provokasyon ve saldırı amacına ulaşamaz. Siyaset kurumunun bu saldırılara karşı kararlı ve sağduyulu bir duruş göstermesi önemlidir. Buna karşın Sayın Akşener’in bu saldırıdan sonra Sayın Cumhurbaşkanımızı suçlayan açıklaması ise sorumsuz ve provokatif bir yaklaşımdır. Sayın Akşener’in Sayın Cumhurbaşkanımıza dönük kullandığı yakışıksız ve provakatif dili kınıyoruz." paylaşımı yaptı.

İMAMOĞLU: SALDIRIYI KINIYORUM

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı’na yapılan silahlı saldırıyı kınıyorum. Dostlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletirken, faillerin bir an evvel adalete teslim edilmesi beklentimizin de altını çiziyorum" dedi.

AKŞENER İSTANBUL'DA

İstanbul'da bulunan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bugün Gaziosmanpaşa Halit Kıvanç Şehir Stadı'nın açılış törenine katılacak, Beyoğlu'ndaki Örnektepe Öğrenci Yurdu'nda öğrencilerle iftar yapacak.

İL BAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Biz, cesurlar hareketiyiz. Milletimize huzur getirmek için bu yola baş koyduk. Demirden korksak, trene binmezdik! Bizi korkutamazlar, bizi yıldıramazlar, bizi yolumuzdan çeviremezler" denildi.

KAFTANCIOĞLU, İYİ PARTİ İL BAŞKANI COŞKUN'U ARADI

Bu arada, CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Coşkun Yıldırım’ı arayarak saldırı ile ilgili olarak geçmiş olsun dileğini ve dayanışma mesajını iletti. 

SALDIRIYI KINADILAR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Az önce Sayın Meral Akşener ile görüştüm. Meral Hanım güçlü bir liderdir, Asena’dır, böyle korkutamazsınız. Faillerin derhal yakalanmasını ve yargı önüne çıkarılmasını bekliyorum" paylaşımı yaptı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da, "Korkutamazsınız. İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı’na yapılan silahlı saldırıyı lanetliyorum. Sayın Meral Akşener başta olmak üzere tüm İYİ Parti camiasına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Karanlık elleriyle ülkemizi karıştırmak isteyenler asla amaçlarına ulaşamayacak." açıklamasında bulundu.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ise, "İYİ Parti'ye ve Sayın Meral Akşener'e geçmiş olsun temennilerimi iletiyorum. Saldırının sorumluları derhal bulunup cezalandırılmalıdır. Ülkemizin şiddetten arındırılması için mücadeleye kararlılıkla devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı’na yapılan silahlı saldırıya ilişkin, “İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı’na gerçekleştirilen menfur saldırıyı kınıyor, İYİ Parti camiasına geçmiş olsun dileklerimi iletiyor; faillerin hukuk önünde hesap vermelerini temenni ediyorum. Öfke, şiddet ve nefret siyaseti kaybedecek; umut, huzur ve güven hakim olacak.” dedi.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal da, “Anadolu'da imam ve cemaat ile ilgili veciz bir ifade vardır. Bu ülkenin, daha doğrusu sadece kendisine oy veren kitlelerin Cumhurbaşkanı olan Erdoğan tehdit ederse bir meczup da çıkıp kurşun sıkar. Biz, sadece yolsuzluk ve hukuksuzlukla değil, sorumsuzlukla da mücadele ediyoruz. Geçmiş olsun İYİ Parti, İYİ Parti İstanbul.” dedi.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce de sosyal medya hesabından, "İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı'na yönelik düzenlenen silahlı saldırıyı kınıyorum. İyi Partili dostlarıma geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Seçim yaklaştıkça bu tür provokasyonların artmasından endişe duyuyorum. Türkiye bu gerginlik ve kutuplaşma siyasetinden uzaklaşmalıdır. Başka Türkiye yok, başka memleket yok" paylaşımında bulundu.

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, sosyal medya hesabında saldırıya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

"Demokrasinin konuştuğu yerde silahlara susmak düşer. İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı’na yapılan silahlı saldırıyı şiddetle kınıyor, İYİ Parti’ye geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Seçim yaklaşırken ülkemizin bu tür karanlık bir ortama sokulmasına müsaade etmemeliyiz."

CHP yöneticileri, saldırıya Twitter mesajları ile tepki gösterdi

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Seçimlere 43 gün kaldı. Tehdit, şiddet yeniden sahnede. İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığına yapılan hain saldırıyı kınıyor İYİ Parti'ye geçmiş olsun diyoruz. Ne yaparlarsa yapsınlar. 15 Mayıs sabahı Millet İttifakı kazanacak. 13. Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu olacak” mesajını paylaştı

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, “İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı binasına düzenlenen silahlı saldırıyı kınıyorum. Siyasette şiddeti, nefret dilini, ayrıştırmayı ve kutuplaştırmayı kullananlar, teşvik edenler kaybedecek. Çok az kaldı. Geçmiş olsun İYİ Parti” dedi.  

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı binasına düzenlenen silahlı saldırıyı şiddetle kınıyorum. Fail ya da faillerin bir an evvel kanun önünde hesap vermesi demokratik, hukuk devletinin gereğidir. Geçmiş olsun İYİ Parti. Meral Akşener” açıklamasını yaptı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığına yapılan saldırıya sessiz kalmak, şiddete, zorbalığa göz yummaktır. İYİ Partili dostlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bu karanlık olay bir an önce aydınlatılmalıdır” mesajını paylaştı.

CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, "Milli Güvenlik Kurulu’nun Seçim Güvenliğini ele aldığının ertesi günü İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığına gerçekleştirilen silahlı saldırı, demokrasi ve ülke esenliğine karşı karanlık ellerin kaos provokasyonudur. Millet İttifakı bileşeni İYİ Parti’ye yapılan saldırıyı kınıyorum" açıklamasını yaptı.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.