Dolar 33,0937
%0.21
Euro 36,2535
%0.56
Altın 2.629,620
%0.3
Bist-100 11.091,00
%-0.43

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Güzelbahçe'de üreticiye destek sürüyor

Güzelbahçe'de üreticiye destek sürüyor

Güzelbahçe Belediyesi, Akdeniz Meyve Sineği ile mücadele kapsamında ilçe genelindeki 72 çiftçiye 6 bin adet sarı yapışkan tuzak dağıttı.

  • Ege Postası
  • 19.08.2022 - 09:34

Güzelbahçe Belediyesi, geçtiğimiz yıl yapmış çiftçiye yapmış olduğu sarı yapışkan tuzak desteğini bu yıl tekrar yaptı ve 72 çiftçiye dağıtım gerçekleşti.  Mandalina, portakal, nar, turunç ve greyfurt üreten üreticilerin kimyasal ilaçlama yerine biyoteknik mücadele ile doğal ve etkili yöntem kullanmasını sağlayacak. Yaklaşık 400 dönüm alanda sarı yapışkan tuzak tüketicilere organik ve kaliteli ürün ulaşmasına katkı sağlayacak.

Tarımsal üretime destek olmak için bu çalışmayı başlattıklarını söyleyen Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, ‘‘Geçtiğimiz yıl da sarı yapışkan tuzak desteğinde bulunmuştuk.  Bu yıl da ‘Akdeniz meyve sineği’yle mücadele için çiftçilerimize destekte bulunduk. Bu hastalık üreticilerimizin bir yıllık emeklerini birkaç gün içinde yok edebilecek bir meyve zararlısıdır. Narenciye türünde üretim yapan çiftçilerimiz geçmiş yıllarda bu zararlının neden olduğu çok ciddi sorunlar yaşadı. Bu zararlının önüne geçmek için bizlere başvuruda bulunanlar oldu. Çiftçilerimize sarı yapışkan tuzak dağıtımını gerçekleştirdik ve talep eden çiftçilerimize ulaştırmaya devam ediyoruz. Amacımız çiftçilerimize bir nebze de olsa destek olmak ve onların hem üretim maliyetlerini düşürmek hem de daha organik ve kaliteli ürünler yetiştirmelerini sağlamak. Bu amaç doğrultusunda kimyasal ilaçlama yerine doğal yöntemler kullanarak çiftçilerimizin ürünlerinin değerini korumayı ve kaliteyi artırma hedefliyoruz’’ dedi. 

Sarı yapışkan tuzak nedir? 

Sarı Yapışkan Tuzaklar; beyazsinek, yaprak galeri sinekleri, thrips, yaprak bitleri vb. gibi birçok zararlı böcek türünü yakalayarak, bu böceklerin seralarda zarar yapmasını önlerler. Pestisit kullanılmadan yapılan bu  zirai  mücadele şekline biyoteknik mücadele denir. Tarım ve Köy işleri Bakanlığının uygulama talimatı olan  Zirai Mücadele ve Entegre  Mücadele Talimatlarında  sebze ve süs bitkisi seraları için önerilmiştir. Bu teknik organik tarım ve IPM çalışmalarında da başarı ile kullanılmaktadır.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.