Dolar 33,0742
%0.03
Euro 36,1463
%-0.14
Altın 2.600,010
%-0.54
Bist-100 11.139,00
%0.05

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Foçalıların çabası sonuç verdi: Eski devlet hastanesinin TOKİ'ye devrinden vazgeçildi

Foçalıların çabası sonuç verdi: Eski devlet hastanesinin TOKİ'ye devrinden vazgeçildi

4 yıldır boş duran Foça Eski Devlet Hastanesi binasının “Millet Bahçelerinin Finansmanı Projesinde” kullanılmak üzere bedelsiz olarak Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı’na devrinden vazgeçildi. Eski hastane binasının yine sağlık hizmetlerinde kullanılması için Foçalılar bir süredir imza kampanyaları, eylem ve basın açıklamalarıyla seslerini duyurmaya çalışırken, Reha Necla Midilli Eğitim ve Yaşlıevi Vakfı’da yürütmenin durdurulması için dava açmıştı. Karar ilçede memnuniyet yaratırken, vakıf, binanın yeniden sağlık hizmetlerinde kullanılması için tüm masrafları üstlenmeye ve 6 ay içinde gerekli tüm tadilatları yaparak Sağlık Bakanlığı’na devretmeye talip olduklarını açıkladı.

  • Ege Postası
  • 26.05.2023 - 16:06
  • Güncelleme: 26.05.2023 - 16:11

Foça Eski Devlet Hastanesi Binası yaklaşık 87 yıl hastane olarak hizmet verdikten sonra 8 Mart 2019 tarihinde yeni hastane binasının hizmete girmesiyle boşaltıldı. Reha Necla Midilli Eğitim ve Yaşlıevi Vakfı’nın tadilat için gerekli tüm masrafları üstlenmesi, halkın ve bazı STK’ların, binanın yine sağlık hizmetlerinde kullanılması, Aile ve Toplum Sağlığı ile 112 Acil Ambulans Merkezi yapılması yönündeki talep ve çağrıları sonuçsuz kaldı. Binanın “Sağlık Bakanlığı’na tahsisinin Çevre Şehircilik ve İklim Değpişikliği Bakanlığı’nın E-33685449-400(3121.140163)-3631190 sayılı yazısıyla 24 Haziran 2022 tarihinde kaldırıldığı, aynı bakanlığın 11.01.2023 tarih ve 5507687 sayılı yazısı ile de, “Millet Bahçelerinin Finansmanında” kullanılmak üzere bedelsiz olarak TOKİ’ye devredildiği ve işlemlerinin bu yönde devam ettiği öğrenildi. Gelişme üzerine toplanan Reha Necla Midilli Eğitim ve Yaşlıevi Vakfı Yönetim Kurulu yürütmenin durdurulması için dava açarken, kararın iptali içinde hukuki süreç başlattı.

Gelişmeler üzerine Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı TOKİ Emlak Dairesi Başkanlığı yaptıkları değerlendirmeyi 25 Nisan 2023 tarihli yazısıyla açıkladı. İlgi yazıda; “Söz konusu taşınmaz ile ilgili olarak İzmir 3. İdare Mahkemesi 2023/633 E sayılı dosyası ile dava açıldığı, imar planında hastane alanı olarak ayrılmış olması ve taşınmaz üzerinde bina bulunması nedeniyle Millet Bahçeleri Finansmanı kapsamında bedelsiz olarak idaremiz tarafından devir alınmasından vazgeçilmiştir” denildi. TOKİ Hukuk Müşavirliği’de mahkemeye ulaştırdığı 16 Mayıs 2023 yazılı yazısında mahkemenin ara kararına istinaden ; “ilgili taşınmazın İdaremizce devir alınmasından Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile İzmir Çevre Şehircilik ve İklim değişikliği İl Müdürlüğü’ne dağıtımlı olarak gönderilen yazı ile vazgeçilmiş olduğu” bildirildi.

Reha Necla Midilli Eğitim ve Yaşlıevi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Çelebi ve Yönetim Kurulu Üyesi Osman Mert eski hastane binasının Foça halkının sağlık hizmetlerinde kullanılması yönündeki görüşlerini tekrarlarken, her türlü tadilatın vakıf tarafından yapılması için hazır olduklarını belirttiler.    

BİNAYI YAPACAĞIZ BİR DE AMBULANS HEDİYE EDECEĞİZ

Osman Mert; “Vermiş oldukları imza desteğiyle bugün vakfımızın açmış olduğu yürütmeyi durdurma davası duruşmasında bakanlık mevcut hastane binasının devrinden vazgeçtiğini bildirmiştir. Öncelikle vakfımıza ve sonrasında ilçelerine sahip çıkan, gücünü  bize destek olarak gösteren Foça halkına teşekkür ediyoruz. Vakfımızın taahhüdüdür. 6 ay içerisinde mevcut binayı Aile Hekimliğiyle, 112 Ambulansıyla, Toplum Sağlığı Merkeziyle, Foça halkının yararına kullanmak üzere tüm maddi desteği verme taahhüdümüzü yeniliyoruz ” derken, Ali Haydar Çelebi; “Daha önce İzmir İl Sağlık Müdürülüğü ile de görüştüğümüz gibi ilk kısmını yani Acil Servis, Ameliyathaneler ve eski diyaliz ünitesinin olduğu kısmı 6 ay içerisinde 2 aile hekimi, bir uzman hekim ve Toplum Sağlığı Merkezini buraya taşıyacak şekilde restore etmeyi, istenirse arka bahçedeki yemekhaneyi de bir 112 ambulans merkezi haline getirip Foça halkının hizmetinde kullanılmak üzere Sağlık Bakanlığı’na devretmeye hazırız. Burada konuşlanacak ambulansı da vakıf olarak biz hediye edeceğiz.” Dedi.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.