Dolar 33,0759
%0.04
Euro 36,1411
%-0.16
Altın 2.597,850
%-0.63
Bist-100 11.139,00
%0.05

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Enkazdan 64 saat sonra sağ olarak çıkarıldı

Enkazdan 64 saat sonra sağ olarak çıkarıldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, Kahramanmaraş’ta mucizevi bir kurtarışa imza attı. 24 yaşındaki Doğan Akkök isimli genç, enkazdan 64 saat sonra sağ olarak çıkarıldı. Gencin 3 gün kaldığı enkazda duvara “Umudunuzu kaybetmeyin da...” yazdığı görüldü. Öte yandan Çin'in Türkiye'ye gönderdiği arama kurtarma ekibinin deprem bölgesinde hamile bir kadını da enkaz altından sağ olarak kurtardığı öğrenildi.

  • Ege Postası
  • 09.02.2023 - 11:22
  • Güncelleme: 09.02.2023 - 17:43

Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi Kahramanmaraş ve Hatay’da arama kurtarma çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçesi Bahçelievler Mahallesi Selin Apartmanı enkazında saat 15.00 civarında yaşam belirtisi tespit eden Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, kurtarma çalışması başlattı. İtfaiye erleri, enkazda 24 yaşındaki Doğan Akkök’e sağ olarak ulaştı.

DEPREMZEDE GENÇLE İTFAİYE ERLERİ ARASINDA SICAK DİYALOG

Sorulara cevap veren Akkök, itfaiye erlerinin fenerini görünce 3 gündür ilk kez ışık gördüğünü söyledi. Antalya Büyükşehir Belediyesi itfaiyecileri Doğan Akkök’le sürekli diyalog kurarak, moral verdi ve günleri iyi takip ettiğini söyledi. Genç adam itfaiye erlerinin “sen yazılımcı ol” tavsiyesine “benim için grafik tasarım abi” yanıtını verdi.

"UMUDUNUZU KAYBETMEYİN DA..."

Depremden 64 saat sonra enkaz altından sağ çıkarılan Doğan Akkök, hastaneye sevk edildi. Sağlık durumunun iyi olduğu belirtilen gencin 3 gün kaldığı enkazda duvara “Umudunuzu kaybetmeyin da...” yazdığı görüldü.

İBB EKİPLERİ, DEPREMDEN SAATLER SONRA HATAY’DA 10 YAŞINDAKİ MEHMET’İ VE HELEN BEBEĞİ ENKAZDAN SAĞ ÇIKARDI

Kahramanmaraş merkezli 10 ilde yıkıma neden olan depremlerin ardından enkaz altında kalan yurttaşları kurtarma çalışmaları sürüyor. Hatay’da da 10 yaşındaki Mehmet, İBB iştiraki İGDAŞ arama kurtarma ekipleri tarafından dün gece saat 21.48’de, depremden yaklaşık 65 saat sonra enkazdan sağ olarak kurtarıldı.

8 AYLIK HELEN BEBEK, 68 SAAT SONRA ENKAZDAN SAĞ ÇIKARILDI

Hatay’dan bir müjdeli haber de Odabaşı Mahallesi’nden geldi. İBB itfaiyesine bağlı arama kurtarma ekipleri de 68 saat boyunca enkaz altında kalan 8 aylık Helen İnitizanoğlu bebeği enkaz altından sağ kurtardı. Yapılan ilk müdahalenin ardın Helen bebek, hastaneye kaldırıldı.

Öte yandan, İBB ekipleri şu ana kadar enkazdan 273 kişiyi sağ olarak kurtarırken bin 459 personel, 400 iş makinesi ve hizmet aracı ile Hatay’da arama- kurtarma ve yardım çalışmalarına devam ediyor.

ÇİN'DEN GELEN ARAMA KURTARMA EKİBİ HAMİLE KADINI KURTARDI

Türkiye ve Suriye’yi etkileyen ve binlerce kişinin hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına yol açan 6 Şubat depremlerinin ardından, arama kurtarma çalışmalarına destek olmak üzere Çin de bir ekip göndermişti. Çin İstanbul Başkonsolosluğu Sözcüsü'nün, bugün sosyal medyadan, "Dün gece yarısında Çinli arama kurtarma ekibinin deprem bölgesinde Türk arkadaşlarıyla birlikte enkaz altında kalan hamile bir kadın sağlıklı bir şekilde kurtardığı bildirildi" açıklamasını yaptı. 

MARMARİS BELEDİYESİ EKİPLERİ, ENKAZDAN BABA VE 3 KIZINI SAĞ OLARAK ÇIKARDI

Belediye bünyesinde kurulan MABKE, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve çevre illeri de etkileyen iki büyük depremin ardından 6 kişilik bir grupla afet bölgesine intikal etti. AFAD ekipleriyle koordineli bir biçimde ilk olarak Hatay’ın Kırıkhan ilçesine ulaşan ekip, 52’nci saatte Eymen (3) ve Esra (7) adında iki küçük çocuğu enkazdan sağ olarak kurtarmayı başardı. Kırıkhan’dan Antakya’ya geçen ekip, Cumhuriyet Mahallesi Mezarlık mevkinde çalışmalara başladı. İki enkazdan ses geldiği bilgisi üzerine binalarda dinleme yapan ve apartmanın enkazında canlı olduğunu tespit eden MABKE ekibi, sesin olduğu yere ulaşmak için betonu kazmaya başladı. Sesin olduğu yerde baba ve 3 kızının olduğu görüldü. 

Yaralı baba önce 3, 4 ve 7 yaşlarındaki üç kızını Marmaris Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi personeline teslim etti, sonra kendisi de enkazdan çıkarıldı. Suriyeli aile, sağlık ekiplerine teslim edildi. Annenin ise hayatını kaybettiği öğrenildi.

HAMİLE BİR KADIN DA KURTARILDI

Ailenin ardından diğer kurtarma ekipleriyle birlikte yine Cumhuriyet Mahallesi’nde 6 katlı binanın dördüncü katında enkaz altında kalan bir kişiyi kurtaran ekipler, aynı enkazdan 1 erkek ve hamile bir kadını da çıkarttı. Bölgede çalışan MABKE ekibinden Selma Kılıç, Yavuz Maden, Ferit Savaşkan, Hakan Şahin, Yunus Çelik, İbrahim Aktaş’a teşekkür eden Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, “Sizlerle gurur duyuyoruz” dedi.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.