Dolar 27,1418
%0.08
Euro 28,9323
%0.11
Altın 1.680,900
%0.38
Bist-100 8,04
%0

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
CHP’den Bakanlığa 'UNESCO' tepkisi

CHP’den Bakanlığa 'UNESCO' tepkisi

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın İzmir'in Kemeraltı bölgesini kapsayan Tarihi Liman Kenti'ni UNESCO Dünya Mirası 2022 daimi adaylığından elemesine tepki gösterdi. Polat, "İktidar mensuplarının İzmir husumetleri her alanda devam ediyor. İzmir halkı oy vermedikleri için cezalandırılıyor" dedi. CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada bakanlığa çağrıda bulundu. Bayır açıklamasında, ''Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO adaylığı için AKP'li Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı İznik dosyasını ekleyerek inisiyatif kullanmış. Eğer politik bir davranıştan kaynaklı olmadıysa; hangi statüde yapıldı, hangi niteliklerle, değerlerle teraziye konuldu ve ölçüldü? Hangi ölçütler ve kıstaslar alındı? Bakanlıktan bir açıklama bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

  • Ege Postası
  • 21.09.2022 - 12:55

UNESCO Dünya Mirası 2022 daimi adaylığı için İzmir’in simgelerinden Kemeraltı ve çevresini kapsayan İzmir Tarihi Kent Merkezi'nin elenmesine CHP İzmir Milletvekillerinden ardı ardına tepkiler yükseldi. 

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, “İktidar mensuplarının İzmir husumetleri her alanda devam ediyor. İzmir halkı oy vermedikleri için cezalandırılıyor. AKP hükümetinin İzmir’i ve İzmirlileri anlaması için öncelikle tarihi anlaması, Mustafa Kemal Atatürk’ü anlaması ve verilen kurtuluş mücadelesinin İzmir halkı için ne ifade ettiğini çok iyi anlaması gerekiyor. İktidara geldikleri günden beri İzmirlilerin teveccühünü kazanamamış, yaptıkları açıklamalarla aşağılayan, ötekileştiren, kutuplaştıran, parmak sallayarak had bildiren yaklaşımlarıyla da hiçbir zaman İzmir’i kazanamayacaklar” diye konuştu.

İZMİR HAKKINI İSTİYOR!

UNESCO Dünya Miras Listesi adaylık sürecini değerlendiren Polat, “Tüm birleşenler süreç içerisinde adım atıyor. Bakandan randevu talep ediliyor, randevu veriliyor. Bakan daha sonra ben İzmir’e gelince dosyayı alıp UNESCO’ya ileteceğim diyor ve randevuyu iptal ediyor. Bu arada Bakan Bey bir türlü İzmir’e gelmiyor. Bu arada ilan ediliyor ki; İzmir’in değil İznik’in dosyası UNESCO’ya sunulmuş. İznik tabi ki UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmeli. Ancak İzmir bu ülkenin önemli değerlerinden. İzmir’e şaşı bakışın devam etmesi maalesef acı verici ve ilkel, sığ bir zihniyetin ürünü. Bu olay, ‘burnu sümüklü çocuk, gavur İzmir, İzmir işgal altında’ söylemlerinden sonra bu zihniyetin İzmir’e bakış açısını somut bir şekilde ortaya koyuyor. İzmir hakkını istiyor! Gerekli süreçlerin tamamlanarak İzmir Tarihi Liman Kenti’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmesi için derhal gerekli adımların atılması çağrısı yapıyorum” dedi.

İZMİR TÜM PAYDAŞLARIYLA KATILIMCI BİR SÜREÇ YÜRÜTTÜ 

Polat, “2020 yılında UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne dahil edilen İzmir Tarihi Liman Kenti’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmesi için TARKEM ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü arasında yapılan protokol doğrultusunda, alanda yönetim planı hazırlıkları ve UNESCO Dünya Miras Listesi adaylığı çalışmaları 2021 yılından itibaren yoğun biçimde yürütülüyordu. Dosya çalışmalarında, İzmir Büyükşehir Belediye ve TARKEM Yönetim Kurulu Başkanımız Tunç Soyer, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ve İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener’in yoğun çabaları ile kurulan Kültür ve Turizm Bakanı ve yetkilileri ile yapılan görüşmelerden sonra alınan karar ile 2022 Nisan ayından itibaren İzmir Valiliği, İzmir Kalkınma Ajansı, Konak Belediyesi, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TARKEM uzmanlarından Alan Başkanlığı uzmanları, Bilim Kurulu üyeleri ve dışarıdan alınan danışmanlar önemli katkılar sundular. Katılımcı bir süreç ile birlikte uzmanların doğrudan katkısıyla dosyaların hazırlanmasının yanında, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sivil toplum örgütlerinin süreçte rol alması ve alanda yaşayanların bilgilendirilmesi, koruma bilincinin gelişimine önemli katkı sundu. İzmir tüm paydaşlarıyla normalde 2-3 yıl süren çalışmaları 4 ay gibi kısa bir zamanda eksiksiz olarak tamamladı. İzmir bu yaklaşımı hak etmiyor'' ifadelerini kullandı. 

CHP'Lİ BAYIR'DAN BAKANLIĞA: HANGİ ÖLÇÜTLER VE KISTASLAR ALINDI?

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, İzmir'in UNESCO Dünya Mirası 2022 daimi adaylığından elenmesi ile ilgili CHP İzmir milletvekilleri olarak TBMM'ye soru önergesi verip basın açıklaması yapmayı düşündüklerini açıkladı.  

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na karar alma ölçütleri ile ilgili açıklama yapma çağrısında bulunan Bayır, şöyle konuştu:

"Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO Dünya Mirası 2022 daimi adaylığı için İzmir'in simgelerinden Kemeraltı ve çevresini kapsayan İzmir Tarihi Kent Merkezi'ni eleyerek AKP'li Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı İznik dosyasını ekledi. İzmir'i eledi, İznik'e verdi. İznik de Konak da ülkemiz için önemli yerleşimler. Orası da Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde. Geçmişten günümüze önem taşıyan yerler. Ama Kemeraltı kadim bir yerleşke. Ticaretin hala gözde bir merkezi. Turistlerin odak noktası. Her iki yerin elbette birbirinden farklı özellikleri var. Kültür ve Turizm Bakanlığı UNESCO Dünya Mirası 2022 daimi adaylığı için AKP Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı İznik dosyasını ekleyerek bu yönde inisiyatif kullanmış. Burada eğer politik bir davranıştan kaynaklı olmadıysa; hangi statüde yapıldı, hangi niteliklerle, değerlerle teraziye konuldu ve ölçüldü? Hangi ölçütler ve kıstaslar alındığına dair bakanlıktan bir açıklama bekliyoruz. Konu ile ilgili olarak Cumhuriyet Halk Partisi İzmir milletvekilleri olarak soru önergesi verip, basın açıklaması gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Umuyoruz ve diliyoruz ki bakanlıktan net ve tatmin edici bir cevap alacağız."

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.