Dolar 33,0128
%0.58
Euro 35,9944
%0.42
Altın 2.567,690
%0.71
Bist-100 11.065,00
%0.37

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
CHP grubunun yarısı liste dışı! Sürpriz isimler var

CHP grubunun yarısı liste dışı! Sürpriz isimler var

CHP’de vekil aday adaylığı için başvurular pazartesi günü son bulacak. Kulislere göre rekor düzeyde başvurunun yapıldığı CHP’de mevcut vekillerin yarısı listeye giremeyecek. Adaylık için başvuranlar arasında sanatçılar ve sendikacılar da var.

  • Ege Postası
  • 19.03.2023 - 09:54
  • Güncelleme: 19.03.2023 - 09:54

Milletvekili aday adaylığı başvurularının pazartesi günü sona ereceği duyurulan CHP’de, şimdiden liste kulisleri dillendirilmeye başlandı.

Milliyet'te yer alan habere göre, geçmiş seçimlere oranla bu kez rekor düzeyde aday adaylığı başvurusu yapılacağı beklentisi dillendirilen CHP kulislerinde, mevcut TBMM grubunun yarı yarıya değişeceği, aday listelerinde toplumun her kesimine hitap edecek, kanaat önderi niteliği taşıyan, adı olumsuz herhangi bir olaya karışmamış isimlere yer verileceği konuşuluyor.

PERFORMANS GEÇMİŞİ

Parti kulislerine göre, yarıya yakını liste dışı kalacak milletvekillerinden hangileriyle yola devam edileceğine karar verilirken ve bunların listelerdeki sıralaması yapılırken, hem TBMM hem de saha performanslarına bakılacak. Kulislerde en çok merak edilen ise MYK üyelerinden kaçının listelerde yer bulacağı.

Bu konuda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nın tavrının belirleyeceği olacağı ifade edilirken, yeni adaylar için aranan başlıca kriterler ise “adı herhangi bir olumsuzlukla anılmamış olmak, toplumda saygınlığını koruyor olmak” şeklinde sıralanıyor.

Aday listelerinin Millet İttifakı’nın ruhunu yansıtır şekilde “toplumun her kesimine hitap edecek, toplumsal kanaat önderi niteliği taşıyan, bulunduğu çevrede etkili, aktif” isimlerle oluşturulacağı vurgulanıyor.

DİKKATİ ÇEKEN İSİMLER

CHP’ye şu ana kadar aday adaylığı başvurusu yapanlar arasında daha önce partiye “Bir ıslık da sen çal” adlı parçayı hazırlayan sanatçı Onur Akın, bir dönem Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğünü de yapan Prof. Dr. Hasan Kazdağlı, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık bulunuyor.

Kulislerde, sanatçı Candan Erçetin ile partiye önceki gün katılan ve suikast sonucu öldürülen Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi’nin de milletvekili adayı gösterileceği ifade ediliyor.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.