Dolar 32,8366
%0.04
Euro 35,1750
%0.09
Altın 2.454,670
%0.16
Bist-100 10.771,00
%0

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Birlik Sağlık- Sen 6 Şubat depreminde hayatını kaybedenleri andı

Birlik Sağlık- Sen 6 Şubat depreminde hayatını kaybedenleri andı

Birlik Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Birlik Sağlık-Sen) İzmir Şubeleri, 6 Şubatta 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybeden sağlık çalışanlarını ve yurttaşları andı.

  • Ege Postası
  • 06.02.2024 - 15:21
  • Güncelleme: 06.02.2024 - 15:29

Alsancak Kıbrıs Şehitlerinde bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bugün toplanan Birlik Sağlık-Sen İzmir Şubeleri üyeleri, Şubatta 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen depremde hayatını kaybeden sağlık çalışanlarını ve yurttaşları andı. Anma törenine üyelerin yanı sıra sendika Genel Başkanı Ahmet Doğruyol da katıldı.

Açıklama öncesi konuşan Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, “Bugün 6 Şubat 2023 tarihinde 11 ilimizi etkileyen büyük bir deprem felaketinin yıl dönümündeyiz. Maalesef deprem felaketinden bu yana bir yıllık bir süre geçti. Halen pek çok vatandaşımızın mağduriyeti devam etmekte. Yakınlarının ölüsüne ya da dirisine ulaşamayan pek çok vatandaşımız bulunmakta. Kayıp olan pek çok insanımız bulunmakta. Bu yönde mevcut hükümetin bir an önce bir araştırma inceleme komisyonu oluşturarak kayıtlara ulaşmasında yarar olduğunu düşünmekteyiz” dedi.

Doğruyol'un ardından sağlıkçılar adına açıklama yapan Birlik Sağlık-Sen İzmir Şube Başkanı Berna Boran ise şöyle konuştu:

“6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli olup, 11 ilimizi etkileyen tarihimizin en büyük depremlerinden biri olan felaketin üzerinden tam bir yıl geçti. On binlerce vatandaşımızı kaybederken yüzbinlerce vatandaşımızda yaralandı. Yaşanan bu acı kayıpların nedenine baktığımızda zaman içinde gerek bürokrasinin gerekse de siyasetçilerin aldığı kararlar veya almadığı önlemler olduğu alenen ortadadır. Özellikle sağlık kuruluşlarının ve sağlık hizmeti sunan sağlık çalışanlarının da binalarının hasar görmesi sonucunda hayatını kaybeden, yaralanan çalışanların sağlık hizmeti sunamaması sonucunda ve Hatay ilimizde yıkılan iki hastane ve diğer hastanelerin faaliyet göstermemesi can kayıplarımızı arttırdığı gibi bugün birçok vatandaşımızı da protezle yaşamak zorunda bırakmıştır. Hatay il temsilcilerimizin bilimi referans alarak yıllar öncesinden defalarca uyarmasına rağmen fay hattının üzerine yapılan hastaneler, depreme dayanıksız hastanelerin faaliyette tutulması hastane enkazlarında yüzlerce vatandaşımızın ölmesine sebep olduğu gibi kapısında da enkazdan kurtulup yardım alamadıkları için hayatlarını kaybetmelerine de neden olmuştur. Oysaki çıkar ve rant uğruna alınan kararlar yerine deprem yönetmeliğine uygun yapılar yapılmış olsaydı, hayatını kaybeden binlerce canımız aramızda olacaklardı.”

Boran, yaşanan depremden ders çıkartılmadığını belirterek şunları söyledi:

“İzmir ilimiz başta olmak üzere birçok ilimizde depreme dayanıksız hatta yıkım kararı olan hastanelerimiz faaliyette tutulmaktadır. Bu kararların ne akıl alır, ne de izah edilebilir bir tarafı vardır. Tıpkı Malatya Maraş ve Hatay illerinde deprem olasılığı yüksek önlem alın diye her yerde seslerini yükselten bilim adamlarına kulağını tıkayan zihniyet, bu gün de 17 ilde deprem olacağını söyleyen bilim adamlarına kulak tıkamaya devam etmektedirler. Unutulmamalıdır ki önlem alınmadığı için hayatını kaybeden her bir insanımız cinayete kurban gitmiştir. Birlik Sağlık Sen olarak her daim bilimin ışığında mücadelemizi vermeye, her platformda sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Buradan sağlık bakanlığına sesleniyoruz deprem anında tüm insanların ihtiyacı olacağı tek şey olan hastanelerimizi biran önce depreme dayanıklı hale getirmelisiniz.” (ANKA)

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.