Dolar 32,8243
%0.01
Euro 35,1687
%0.08
Altın 2.452,650
%0.08
Bist-100 10.771,00
%0

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
İzmir Valisi Elban'dan 6 Şubat mesajı: Ben de depremzedeyim!

İzmir Valisi Elban'dan 6 Şubat mesajı: Ben de depremzedeyim!

İzmir'de geçen yıl 6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde hayatlarını kaybedenler için anma programı düzenlendi. Anma sonrası açıklama yapan İzmir Valisi Süleyman Elban deprem zamanında Adana'da görev yaptığını belirterek "Biliyorsunuz geçen yıl bugün 04.17’de ve 13.27’de yaşanan depremlerde de ben de Adana'daydım. Ben de depremzedeyim. Çok zor bir dönemdi ve hakikaten asrın felaketiydi" dedi. Öte yandan deprem bölgesine yapılan yardımlara değinen İzmir Vali Yardımcısı İsmail Çorumluoğlu, "Battaniye lazımdı ve 'gidin Kemeraltı Çarşısı'ndan alın' dediğimde 'Kemeraltı'nda battaniye kalmadı' dediler. Bu durum İzmir'deki vatandaşlarımızın ne kadar duyarlı olduğunun bir göstergesi" dedi.

  • Ege Postası
  • 06.02.2024 - 10:30
  • Güncelleme: 06.02.2024 - 23:23

İzmir Valiliği, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen ve toplamda 11 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybeden vatandaşlar için anma programı düzenledi. İzmir İl Afet ve Acil Durum Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü'nde düzenlenen programa İzmir Vali Yardımcısı İsmail Çorumluoğlu ve 23 afet grubunun temsilcisi katıldı. Program, depremde yaşamını yitiren vatandaşlar için saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunarak başladı. Anma töreninde konuşan Çorumoğlu, afet bölgelerinden İzmir'e 10 bin 283 afetzede vatandaşın misafir ve otellere yerleştirildiğini, 80 bin 950 vatandaşın da kendi imkanlarıyla kentte ikamet ettiğini belirtti. 

İzmir Valisi Elban dan 6 Şubat mesajı: Ben de depremzedeyim!

Deprem bölgeşine yapılan yardımlar konusuna da değinen Çorumluoğlu, deprem bölgesine 17 bin 883 personel ve 2 bin 287 araç ile 2 Ro-Ro gemisi ve 2 tren seferiyle 733 ton yardım malzemesi gönderildiğini, ayrıca hava yoluyla 138 sivil uçak ve 57 askeri uçak ile yine 14 bin 132 personel ve 504 ton yardım malzemesinin afet bölgesine ulaştırıldığını kaydetti. Çorumluoğlu, İzmir'den afet bölgesine toplam bin 1237 ton ve 770 TIR yardım malzemesi gönderildiğini, 54 milyon 251 bin 353 lira ve 15 bin avro harcama yapıldığını sözlerine ekledi.

İZMİRLİ VATANDAŞLARA TEŞEKKÜR 

İzmirlilere depremzelere yaptıkları yardımlardan dolayı teşekkür eden Vali Yardımcısı Çorumluoğlu, "O gün biz sadece yardımların bir kısmını organize edebildik. Kendi kendine organize olup giden birçok kamyon, araç gördük. Battaniye lazımdı ve 'gidin Kemeraltı Çarşısı'ndan alın' dediğimde 'Kemeraltı'nda battaniye kalmadı' dediler. Bu durum İzmir'deki vatandaşlarımızın ne kadar duyarlı olduğunun bir göstergesi Organize olma kapasitesi önemli. İzmir'deki vatandaşlarımızın bu kapasitesinin de yüksek olduğunu gördük." dedi. 

Vali Yardımcısı İsmail Çorumluoğlu'nun konuşmasının ardından katılımcılara AFAD tarafından hazırlanan depremlerden etkilenen illerde ilk anlardan şu ana kadar yapılan çalışmaların anlatıldığı video izletildi. Ardından Kur'an-ı Kerim okunup dua edilerek program sona erdi.

YAŞAMINI YİTİRENLER İÇİN DUA EDİLDİ

İzmir'de, geçen yıl 6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler için anma programı düzenlendi. Depremde yaşamını yitirenler için camilerde dualar edildi. Bilal Saygılı Camii'nde sabah namazı kılan İzmir Valisi Süleyman Elban, namaz öncesi basın mensuplarına açıklamada bulundu. Vali Elban, "Evet bugün bir yıl geçti asrın felaketinin üzerinden, bugün tüm Türkiye'de İzmir'de olduğu gibi sabah namazı öncesi Kur'anlar, günlerce okunan hatimler var. Onların bugün duaları yapılacak. Hep beraber sabah namazını eda edeceğiz ve kaybettiğimiz canlarımız için dua edeceğiz inşallah. Onun için bugün buradayız" dedi.

‘BEN DE DEPREMZEDEYİM’

Öte yandan, deprem zamanında Adana'da görev yaptığını belirten Vali Elban, "Biliyorsunuz geçen yıl bugün 04.17’de ve 13.27’de yaşanan depremlerde de ben de Adana'daydım. Ben de depremzedeyim. Çok zor bir dönemdi ve hakikaten asrın felaketiydi. Bir anda 11 şehrin yıkılması, orada büyük bir afetin yaşanması. Çok büyük bir sıkıntıydı o dönemde, ama o dönemde ben iki şeyi müşahede ettim. Çünkü biliyorsunuz bütün gidiş gelişler, bütün lojistik, bütün yardımlar Adana üzerinden yapılmıştı. O zaman şunu müşahede ettim. Böyle büyük bir devlet yok. Yine şunu müşahede ettim ki böyle büyük bir millet yok. Çünkü orada devletin ve milletin neler yaptığını, nasıl bir fedakarlıkta bulunduğunu, nasıl bir yardım kampanyası yürüttüğünü bütün insanımızın hem varlığıyla hem maddi ve mani imkanlarıyla oraya aktığını ve her türlü imkanlarını oraya aktığını gördüm. Devletimizin her şeyi oradaydı. Dolayısıyla büyük bir kardeşlik, büyük bir dayanışma da örneğiyle yaralar büyük ölçüde sağılmaya başlandı. İnşallah birkaç yıl içerisinde de hiç deprem olmamış gibi tüm eksiklikler, tüm ihtiyaçlar giderilir diye düşünüyoruz. Ben bir daha böyle bir afet yaşanmamasını yüce Rabbi’mden temenni ediyorum. Bütün hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum. Yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Orada yaralanmış olan, hayatta kalan, yaralı olan kardeşlerimize de acil şifalar diliyorum" diye konuştu. (DHA)

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.