Dolar 32,2377
%0.18
Euro 34,9540
%0.31
Altın 2.425,810
%0.66
Bist-100 10.742,00
%-0.47

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Bakanlık, 39 ilde sıfır araç satışlarıyla ilgili inceleme başlattı

Bakanlık, 39 ilde sıfır araç satışlarıyla ilgili inceleme başlattı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, sıfır araçlarda stokçuluk yapıldığı, vergi mevzuatına aykırı hareket edildiği, elden tahsilat yapılarak vergi kayıp ve kaçağına yol açıldığı yönündeki iddiaları gündemine aldı. Bakanlık, 39 ilde inceleme başlatıldığını duyurdu.

  • Ege Postası
  • 04.02.2023 - 15:15
  • Güncelleme: 04.02.2023 - 15:19

Hazine ve Maliye Bakanlığı, sıfır araçlarda stokçuluk yapıldığı, vergi mevzuatına aykırı hareket edildiği, elden tahsilat yapılarak vergi kayıp ve kaçağına yol açıldığı yönündeki iddiaları gündemine aldı. 39 ilde inceleme başlatıldığını duyuran bakanlık, “39 ilde bulunan distribütörler, araç bayileri ve alıcılardan alınan bilgiler ışığında, otomotiv sektöründe arz ve talep dengesini bozanlar ve haksız fiyat artışına neden olanlar ile ilgili olarak Bakanlığımız tarafından gerekli bütün iş ve işlemler hızlı bir şekilde yerine getirilerek otomotiv sektöründeki dengesizlikler ortadan kaldırılacak ve vatandaşlarımızın mağduriyetine yol açanlara gerekli yaptırımlar gecikmeksizin uygulanacaktır” açıklamasını yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, sıfır kilometre araç satışlarında kayıt dışılık, stokçuluk ve haksız fiyat artışlarına ilişkin 39 ilde inceleme başlatıldığını bildirdi. Konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle:

"OTOMOTİV SEKTÖRÜYLE İLGİLİ ŞİKAYETLER BAKANLIĞA ULAŞTI: Bakanlığımıza otomotiv sektörüyle ilgili son dönemde sıfır araçlarda stokçuluk yapıldığı, vergi mevzuatına aykırı hareket edildiği, elden tahsilat yapılarak vergi kayıp ve kaçağına yol açıldığına yönelik şikâyetler ulaşmıştır.

OTOMOTİV SEKTÖRÜNE YÖNELİK İNCELEMELER BAŞLATILDI: Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak kayıt dışılık, stokçuluk ve haksız fiyat artışları ile mücadele etme noktasında son derece kararlı bir tutum içerisindeyiz. Bu kapsamda Bakanlığımız tarafından otomotiv sektöründe kayıt dışılık, stokçuluk ve haksız fiyat artışlarını önlemek amacıyla gerekli araştırma ve incelemeler başlatılmıştır.

39 İLDE; 13 DİSTRİBÜTÖR, 256 BAYİ VE 260 BİN ARAÇ SATIŞINA İNCELENİYOR: Bakanlığımıza bağlı vergi müfettişleri tarafından kayıt dışılık, stokçuluk ve haksız fiyat artışları ile mücadele etme noktasında İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere toplamda 39 ilde; 13 distribütör, 256 bayi ve 260 bin araç satışına yönelik çalışmalara başlanmıştır.

25 BİN ALICIYA YAZI GÖNDERİLEREK BİLGİ İSTENDİ: 13 distribütör ve 256 bayinin satış işlemlerine ilişkin bilgi ve belge talep süreçleri tamamlanmıştır. Yapılan bu çalışma kapsamında ayrıca bayilerden araç satın alan 25 bin alıcıya bilgi isteme yazıları gönderilerek, özellikle alıcıların bayilere elden para verip vermedikleri hususu araştırmaya konu edilmiştir.

GEREKLİ YAPTIRIMLAR GECİKMEKSİZİN UYGULANACAKTIR: 39 ilde bulunan distribütörler, araç bayileri ve alıcılardan alınan bilgiler ışığında, otomotiv sektöründe arz ve talep dengesini bozanlar ve haksız fiyat artışına neden olanlar ile ilgili olarak Bakanlığımız tarafından gerekli bütün iş ve işlemler hızlı bir şekilde yerine getirilerek otomotiv sektöründeki dengesizlikler ortadan kaldırılacak ve vatandaşlarımızın mağduriyetine yol açanlara gerekli yaptırımlar gecikmeksizin uygulanacaktır.”

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.