Dolar 32,2374
%0.18
Euro 34,9714
%0.36
Altın 2.428,890
%0.79
Bist-100 10.726,00
%-0.62

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
BTK'dan izinsiz arama yapan 15 firmaya  51 milyon lira ceza!

BTK'dan izinsiz arama yapan 15 firmaya 51 milyon lira ceza!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK); internet erişim hizmetlerinin satış ve pazarlamasına yönelik izinsiz arama yaptığı belirlenen 15 firmaya, toplamda yaklaşık 51 milyon 5 bin liralık idari para cezası kestiği açıklandı.

  • Ege Postası
  • 04.02.2023 - 12:37
  • Güncelleme: 04.02.2023 - 15:54

BTK internet erişim hizmetlerinin satış ve pazarlamasına yönelik yapılan izinsiz aramalar hakkında yürüttüğü idari süreci tamamlandı. BTK aldığı kararı bugün internet sitesinden yayınladı. Buna göre, 27 Aralık 2022’de alınan kararda, “Bazı İşletmecilerin Acentelik ve Bilgi Verme ile İlgili Mevzuat İhlalleri” incelendiği belirtildi.

15 İŞLETMENİN MEVZUATA AYKIRI UYGULAMALARI TESPİT EDİLDİ

Yetkilendirme Daire Başkanlığı’nın hazırladığı takdir ve ekleri incelendikten sonra da “istenmeyen arama” olarak da bilinen satış ve pazarlama aramaları yapanlar ile işletmecilerin alt bayilik, acentelik düzenlemeleri de incelendi ve mevzuata aykırı uygulamaları bulunduğu tespit edilen 15 işletmeci tespit edildi.

YAKLAŞIK 51,5 MİLYON TL İDARİ PARA CEZASI UYGULANDI

İzinsiz aramalarla vatandaşlarla iletişime geçen firmalara Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu tarafından alınan karar ile değişik tutarlarda olmak üzere toplamda yaklaşık 51 milyon 5 bin liralık idari para cezası uygulandı.

İDARİ PARA CEZASI VERİLEN FİRMALAR 

- Alfa İletişim Hizmetleri Pazarlama Ticaret AŞ

- Digital Platform Teknoloji Hizmetleri AŞ

- Andromeda TV Dijital Platform İşletmeciliği AŞ

- Mernet İnternet Hizmetleri Elektronik Eşya

- İthalat İhracat Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.

- Millenicom Telekomünikasyon Hizmetleri AŞ

- Superonline İletişim Hizmetleri AŞ

- Şafaknet Telekomünikasyon Ticaret Limited Şirketi

- Telekomat Haberleşme ve İletişim Hizmetleri Ticaret Ltd. Şti

- TT Mobil İletişim Hizmetleri AŞ

- Türk Telekomünikasyon AŞ

- TTNET AŞ

- Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ

- Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme AŞ

- Vodafone Net İletişim Hizmetleri AŞ

CEZALAR NASIL BELİRLENİYOR?  

Cezalar, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu İdari Yaptırımlar Yönetmeliğinin "Yetkilendirmeye ilişkin ihlaller" ve "Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Yetkilendirme Yönetmeliğinin "İşletmecilerin hak ve yükümlülükleri" çerçevesinde uygulanıyor. 

Buna göre; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu İdari Yaptırımlar Yönetmeliğinin "Yetkilendirmeye ilişkin ihlaller" cezalar bir önceki takvim yılındaki net satışlarının 100 binde 2 oranında idari para cezası uygulanıyor. Aynı ihlalin birden fazla işlenmesi halinde her bir ihlale ilişkin olarak ayrı ayrı idari para cezası veriliyor. Bu defa uygulanacak ceza idari para cezası tutarı binde sekize oranına çıkıyor.

Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Yetkilendirme Yönetmeliğinin "İşletmecilerin hak ve yükümlülükleri"ne aykırılıkta işletmecinin bir önceki takvim yılındaki net satışlarının yüzde üçüne kadar idari para cezası uygulanıyor. Aynı ihlalin birden fazla işlenmesi halinde her bir ihlale ilişkin olarak ayrı ayrı idari para cezası veriliyor. Yönetmeliğin "Yaptırım ölçütleri" başlıklı 44. maddesinde yer alan ölçütler çerçevesinde bu oran net satış tutarının 100 binde 4 oranı olarak hesaplanıyor.  (ANKA)

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.