Dolar 33,0946
%0.09
Euro 36,3052
%0.3
Altın 2.623,760
%0.36
Bist-100 11.134,00
%0

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Bakan Soylu CNN TÜRK'te Oğan'ın kararını yorumladı: 2 sebebi var

Bakan Soylu CNN TÜRK'te Oğan'ın kararını yorumladı: 2 sebebi var

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CNN TÜRK kanalında Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.Bakan Soylu, seçimlerin 2. turunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı destekleme kararı alan Sinan Oğan'ın açıklamalarını değerlendirdi

  • Ege Postası
  • 23.05.2023 - 09:23

BU KARARIN İKİ SEBEBİ VAR'

Birincisi Sinan Oğan birinci turda da mümkün olduğu ölçüler çevresinde milli bir yol ortaya koydu, elbette bize söyledikleri de olacak çünkü aday. Muharrem İnce'nin de yarıştan çekildikten sonra oylarının oraya geçtiğini düşünüyoruz. 3 puanlık bir oy var. O oyların sürekli gezdiğini düşünüyoruz. Önceden bunlar yüzer gezer oy denilirdi. Bunlar protest milliyetçi oylar. Aslında İYİ Parti'nin oylarıydı bunlar. Burada o protest milliyetçi oylar, hem İYİ Parti'de oldu, hem Muharrem İnce'de oldu ondan sonra da Sinan Oğan'da oldu. Protest milliyetçi oylar olabilir elbette ama günün sonunda bir değerlendirme yapılıyor. Bu değerlendirmede niçin bizde değil niçin Kılıçdaroğlu hattında değil? Burada belki bize karşı bir tanımlayamadığı bir değerlendirme var. Diğer tarafta olmamasının tam anlamı şu: İki sebebi var. Hem dış politika açısından milliyetçiliğin. Hem iç politika açısından. Dış politika açısından mesela şudur. Kılıçdaroğlu biz Suriye'den Mehmetçiği çekeceğiz dedi. Oradan askeri çekince orada bir terör devleti kurulacak. Türkiye'de en çok etkilenen ve en çok takım olarak hamle yapan milliyetçi seçmendir. Milliyetçi seçmen politik seçmendir. İYİ Parti'nin bir bölümü benim kanaatim protest seçmendir. Cem Uzan'ın oyları vardı. Onlara dönerci dediler ama çok yanlış, çok okumuş, kendini geliştirmiş seçmeni de vardı. Lütfü Türkkan şehit ailesine küfrettiği an İYİ parti'de 2,3 puan bir kayıp oldu. 13,5 puandan 10.2'ye düştü o an. Demek ki İYİ Parti'nin içerisinde böyle bir kitle var. Burada milliyetçi seçmenin konsolide olmasının en temel sebebi Türkiye'nin jeopolitiğidir. Orta Asya Türk devletleri kavramıdır.

Sinan Oğan bugün bir tavır koydu. Ben Erdoğan'ı destekleyeceğim dedi. Esas itibariyle Millet İttifakı da bir karar verdi. HDP'yle çok yakın ilişkiye girdi. HDP'nin oy aldığı yerden çok yüksek etki oldu. HDP'nin oy oranı da düştü. HDP'nin kendileri 12,13 gibi bir oran bekliyordu. Kılıçdaroğu'nun kendilerinde gösterdiği hassasiyetin bir avantaj olacağını düşündüler ve oradaki insanlarda korktu bu durumdan. Cudi Kap başladı.(MİLLİYET)

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.